Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 27 sty 2022 – 7 lut 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 27 stycznia 2022 na terenie gminy Ouadda (Republika Środkowoafrykańska), a satelity rejestrowały ogień przez 12 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 5 203 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 285. co do wielkości pożar w regionie Haute-Kotto od 2016 roku (spośród 301 z własną stroną). Republika Środkowoafrykańska, 2022: 91. miejsce na 93.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 27 sty 2022 do 7 lut 2022: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 32 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 27 stycznia 2022; detekcje tego dnia: 41.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 37,3 °C i minimalna wilgotność 11 % w dniu 3 lutego 2022; porywy 46 km/h w dniu 27 stycznia 2022.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-01-27 | 41 | 438 | 34,6 | 21,6 | 11 | 20,8 | 46,1 | 0 | 61,3 | extremo | 1 |
| 2022-01-28 | 43 | 294 | 34,5 | 19,9 | 11 | 19 | 42,5 | 0 | 59,3 | extremo | 1 |
| 2022-01-29 | 18 | 145 | 34,1 | 18,9 | 9 | 17,5 | 39,6 | 0 | 57,7 | extremo | 1 |
| 2022-01-30 | 12 | 17 | 34,3 | 18,9 | 9 | 16,4 | 37,1 | 0 | 56,6 | extremo | 1 |
| 2022-01-31 | 11 | 81 | 34,7 | 19,2 | 9 | 15,7 | 37,4 | 0 | 56,1 | extremo | 1 |
| 2022-02-01 | 11 | 105 | 34,3 | 19,6 | 10 | 14,7 | 33,5 | 0 | 55,2 | extremo | 1 |
| 2022-02-02 | 0 | 0 | 34,6 | 19,4 | 12 | 12,4 | 27 | 0 | 52,7 | extremo | 1 |
| 2022-02-03 | 0 | 0 | 37,3 | 22,9 | 11 | 13,1 | 31,3 | 0 | 53,9 | extremo | 1 |
| 2022-02-04 | 1 | 4 | 36,6 | 22,6 | 8 | 17,7 | 39,6 | 0 | 60,1 | extremo | 1 |
| 2022-02-05 | 0 | 0 | 33,1 | 21,6 | 10 | 18 | 37,4 | 0 | 60,9 | extremo | 1 |
| 2022-02-06 | 1 | 11 | 33,7 | 20,1 | 10 | 16,8 | 38,5 | 0 | 59,6 | extremo | 1 |
| 2022-02-07 | 14 | 119 | 34 | 19,2 | 8 | 17,2 | 39,2 | 0 | 60,5 | extremo | 1 |
| 2022-02-08 | 4 | 17 | 35,5 | 19,3 | 7 | 15,6 | 37,1 | 0 | 58,7 | extremo | 0 |
| 2022-02-09 | 0 | 0 | 36,3 | 20,3 | 9 | 12,2 | 28,4 | 0 | 54,6 | extremo | 0 |
| 2022-02-10 | 0 | 0 | 37 | 21,5 | 9 | 16,3 | 38,9 | 0 | 60,2 | extremo | 0 |
| 2022-02-11 | 0 | 0 | 36,3 | 22,6 | 9 | 17 | 38,5 | 0 | 61,5 | extremo | 0 |
| 2022-02-12 | 0 | 0 | 36,8 | 22 | 10 | 15,9 | 36,4 | 0 | 60,3 | extremo | 0 |
| 2022-02-13 | 0 | 0 | 37,3 | 22,2 | 6 | 14,4 | 35,3 | 0 | 58,6 | extremo | 0 |
| 2022-02-14 | 0 | 0 | 37,1 | 21,7 | 7 | 16,1 | 38,5 | 0 | 61,2 | extremo | 0 |
| 2022-02-15 | 0 | 0 | 37,2 | 22,1 | 7 | 14,9 | 34,9 | 0 | 59,8 | extremo | 0 |
| 2022-02-16 | 0 | 0 | 36,1 | 22,2 | 8 | 13,8 | 30,2 | 0 | 58,7 | extremo | 0 |
| 2022-02-17 | 0 | 0 | 37 | 21,1 | 8 | 12,3 | 24,5 | 0 | 57 | extremo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
12% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 118 ha w 2016 r., 182 ha w 2018 r., 546 ha w 2020 r., 77 ha w 2021 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 650 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Bardzo suche powietrze: 42 % powierzchni (Republika Środkowoafrykańska) 60 dni bez deszczu: 30 % powierzchni (Republika Środkowoafrykańska)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 27 sty | 34,6 °C | 11 % | 46 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 61 |
| 28 sty | 34,5 °C | 11 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 59 |
| 29 sty | 34,1 °C | 9 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 58 |
| 30 sty | 34,3 °C | 9 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 57 |
| 31 sty | 34,7 °C | 9 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 56 |
| 1 lut | 34,3 °C | 10 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 55 |
| 2 lut | 34,6 °C | 12 % | 27 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 3 lut | 37,3 °C | 11 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 54 |
| 4 lut | 36,6 °C | 8 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 60 |
| 5 lut | 33,1 °C | 10 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 61 |
| 6 lut | 33,7 °C | 10 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 60 |
| 7 lut | 34,0 °C | 8 % | 39 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 60 |
| 8 lut po | 35,5 °C | 7 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 59 |
| 9 lut po | 36,3 °C | 9 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 55 |
| 10 lut po | 37,0 °C | 9 % | 39 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 60 |
| 11 lut po | 36,3 °C | 9 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 62 |
| 12 lut po | 36,8 °C | 10 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 60 |
| 13 lut po | 37,3 °C | 6 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 59 |
| 14 lut po | 37,1 °C | 7 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 61 |
| 15 lut po | 37,2 °C | 7 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 60 |
| 16 lut po | 36,1 °C | 8 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 59 |
| 17 lut po | 37,0 °C | 8 % | 24 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 57 |
Zaczął się przy FWI 61,3 i minimalnej wilgotności 11 %; wcześniej: ponad dwa miesiące bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 22.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pozostał poniżej swoich bliźniaków: 5 203 ha przy medianie 7 866 ha. Trwał 12 dni (mediana: 12 dni).
W żadnym w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł 1 mm: wszystkie zgasły bez deszczu.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 7 lut, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Żaden z 22 bliźniaków nie miał deszczu na koniec.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.