Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 22 lut 2026 – 1 mar 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 22 lutego 2026 na terenie gminy Opala (Demokratyczna Republika Konga), a satelity rejestrowały ogień przez 8 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 9 667 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
Demokratyczna Republika Konga, 2026: 182. miejsce na 515.
Obwód GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego, po zmianie warstwy (sierpień 2025): ten pożar nie jest porównywany z pożarami z wcześniejszych lat, bo od tamtej pory warstwa GWIS daje więcej i większych obwodów.
Propozycje: Opala · 2026Opala · 2026
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 22 lut 2026 do 1 mar 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 50 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 23 lutego 2026; detekcje tego dnia: 44.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 0.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 33,1 °C i minimalna wilgotność 36 % w dniu 26 lutego 2026; porywy 32 km/h w dniu 22 lutego 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 11 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-22 | 3 | 27 | 27,6 | 20,7 | 67 | 13,5 | 32 | 1,5 | 0,4 | muy_bajo | 1 |
| 2026-02-23 | 44 | 468 | 31,8 | 21 | 47 | 9,1 | 22 | 0,1 | 2,1 | muy_bajo | 1 |
| 2026-02-24 | 6 | 97 | 32,2 | 21,7 | 48 | 9,5 | 21,2 | 0,3 | 5,3 | bajo | 1 |
| 2026-02-25 | 33 | 342 | 32,1 | 23,1 | 48 | 9,6 | 21,6 | 0,3 | 6,6 | bajo | 1 |
| 2026-02-26 | 35 | 313 | 33,1 | 22,3 | 36 | 9,1 | 18,7 | 0 | 9,4 | bajo | 1 |
| 2026-02-27 | 4 | 25 | 32,1 | 22,1 | 38 | 9,5 | 20,2 | 0 | 10,2 | bajo | 1 |
| 2026-02-28 | 13 | 159 | 32,2 | 22,3 | 40 | 14,4 | 27,4 | 0 | 12,6 | moderado | 1 |
| 2026-03-01 | 4 | 19 | 31,7 | 23,5 | 47 | 10,9 | 27 | 0 | 11,6 | moderado | 1 |
| 2026-03-02 | 0 | 0 | 30,4 | 23,8 | 53 | 11,1 | 26,3 | 0,3 | 10,7 | bajo | 0 |
| 2026-03-03 | 0 | 0 | 27 | 23,7 | 66 | 7,9 | 28,8 | 0,3 | 7,1 | bajo | 0 |
| 2026-03-04 | 0 | 0 | 29,5 | 22,2 | 50 | 9,5 | 26,6 | 0,6 | 8,3 | bajo | 0 |
| 2026-03-05 | 0 | 0 | 30,3 | 20,7 | 45 | 10,3 | 24,8 | 0 | 10,6 | bajo | 0 |
| 2026-03-06 | 0 | 0 | 31,5 | 21,3 | 50 | 12,8 | 23,8 | 0,6 | 10,8 | bajo | 0 |
| 2026-03-07 | 0 | 0 | 32,5 | 22,4 | 41 | 11,4 | 22,3 | 0 | 13,3 | moderado | 0 |
| 2026-03-08 | 0 | 0 | 34,5 | 23,4 | 35 | 10,4 | 25,6 | 0 | 15,9 | moderado | 0 |
| 2026-03-09 | 0 | 0 | 33,2 | 23,3 | 40 | 11,3 | 23,4 | 0,4 | 17 | moderado | 0 |
| 2026-03-10 | 0 | 0 | 30,7 | 23,7 | 55 | 9,7 | 22,3 | 0,2 | 13,1 | moderado | 0 |
| 2026-03-11 | 0 | 0 | 33,9 | 23,4 | 40 | 9,4 | 20,9 | 0 | 15,1 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 0.
55% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 2 567 ha w 2022 r., 1 780 ha w 2023 r., 4 384 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 5 336 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 11 ha zabudowy i mieszkało około 4 200 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 22 lut | 27,6 °C | 67 % | 32 km/h | 1,5 mm | Bardzo niskie 0 |
| 23 lut | 31,8 °C | 47 % | 22 km/h | 0,1 mm | Bardzo niskie 2 |
| 24 lut | 32,2 °C | 48 % | 21 km/h | 0,3 mm | Niskie 5 |
| 25 lut | 32,1 °C | 48 % | 22 km/h | 0,3 mm | Niskie 7 |
| 26 lut | 33,1 °C | 36 % | 19 km/h | 0,0 mm | Niskie 9 |
| 27 lut | 32,1 °C | 38 % | 20 km/h | 0,0 mm | Niskie 10 |
| 28 lut | 32,2 °C | 40 % | 27 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 13 |
| 1 mar | 31,7 °C | 47 % | 27 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 12 |
| 2 mar po | 30,4 °C | 53 % | 26 km/h | 0,3 mm | Niskie 11 |
| 3 mar po | 27,0 °C | 66 % | 29 km/h | 0,3 mm | Niskie 7 |
| 4 mar po | 29,5 °C | 50 % | 27 km/h | 0,6 mm | Niskie 8 |
| 5 mar po | 30,3 °C | 45 % | 25 km/h | 0,0 mm | Niskie 11 |
| 6 mar po | 31,5 °C | 50 % | 24 km/h | 0,6 mm | Niskie 11 |
| 7 mar po | 32,5 °C | 41 % | 22 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 13 |
| 8 mar po | 34,5 °C | 35 % | 26 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 16 |
| 9 mar po | 33,2 °C | 40 % | 23 km/h | 0,4 mm | Umiarkowane 17 |
| 10 mar po | 30,7 °C | 55 % | 22 km/h | 0,2 mm | Umiarkowane 13 |
| 11 mar po | 33,9 °C | 40 % | 21 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 15 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
2 marca 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 79 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 66, czyli 4,4 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.