Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 1 sty 2023 – 8 sty 2023
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 1 stycznia 2023 na terenie gminy Nzara (Sudan Południowy), a satelity rejestrowały ogień przez 8 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 8 146 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 134. co do wielkości pożar w regionie Western Equatoria od 2016 roku (spośród 299 z własną stroną). Sudan Południowy, 2023: 49. miejsce na 106.
Propozycje: Ezo · 2020Ezo · 2020Nzara · 2019Nzara · 2017
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 1 sty 2023 do 8 sty 2023: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Łączna moc promieniowania w dniu 5 stycznia 2023; detekcje tego dnia: 45.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 18.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 35,5 °C i minimalna wilgotność 18 % w dniu 6 stycznia 2023; porywy 45 km/h w dniu 2 stycznia 2023.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Przesuń suwak, aby zobaczyć, jaką powierzchnię strona publikowała każdego dnia.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023-01-01 | 29 | 152 | 35,1 | 22,1 | 20 | 18,6 | 44,3 | 0 | 47,4 | muy_alto | 1 |
| 2023-01-02 | 32 | 232 | 34,5 | 22,7 | 25 | 18,7 | 45 | 0 | 46,6 | muy_alto | 1 |
| 2023-01-03 | 39 | 186 | 34,5 | 24,5 | 28 | 17 | 41 | 0 | 43 | muy_alto | 1 |
| 2023-01-04 | 41 | 248 | 34,7 | 24,2 | 23 | 17,7 | 43,6 | 0 | 44,1 | muy_alto | 1 |
| 2023-01-05 | 45 | 271 | 34,6 | 23,4 | 22 | 18,4 | 44,3 | 0 | 45,3 | muy_alto | 1 |
| 2023-01-06 | 50 | 192 | 35,5 | 22,8 | 18 | 14,8 | 36 | 0 | 43,4 | muy_alto | 1 |
| 2023-01-07 | 26 | 80 | 34,6 | 23,1 | 17 | 17 | 38,2 | 0 | 46,2 | muy_alto | 1 |
| 2023-01-08 | 25 | 123 | 34,2 | 22,1 | 16 | 13,4 | 32,8 | 0 | 43,2 | muy_alto | 1 |
| 2023-01-09 | 1 | 7 | 36,1 | 22,4 | 16 | 12,4 | 31 | 0 | 43,5 | muy_alto | 0 |
| 2023-01-10 | 0 | 0 | 33 | 22,2 | 15 | 12,5 | 30,2 | 0 | 44 | muy_alto | 0 |
| 2023-01-11 | 0 | 0 | 33,2 | 22,4 | 13 | 13,5 | 33,5 | 0 | 45,6 | muy_alto | 0 |
| 2023-01-12 | 0 | 0 | 33,9 | 22,3 | 13 | 12,8 | 33,5 | 0 | 45,5 | muy_alto | 0 |
| 2023-01-13 | 0 | 0 | 33,8 | 21,8 | 17 | 13 | 30,2 | 0 | 46 | muy_alto | 0 |
| 2023-01-14 | 0 | 0 | 34,8 | 22,1 | 18 | 13,5 | 34,6 | 0 | 46,9 | muy_alto | 0 |
| 2023-01-15 | 0 | 0 | 35,3 | 22,1 | 17 | 15 | 36,4 | 0 | 48,9 | muy_alto | 0 |
| 2023-01-16 | 0 | 0 | 36,4 | 23,7 | 15 | 15,8 | 38,5 | 0 | 50,1 | extremo | 0 |
| 2023-01-17 | 0 | 0 | 36,2 | 22,7 | 16 | 15,2 | 37,1 | 0 | 49,8 | muy_alto | 0 |
| 2023-01-18 | 0 | 0 | 36,5 | 24 | 16 | 12,7 | 33,5 | 0 | 47,3 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 18.
97% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 323 ha w 2016 r., 5 777 ha w 2017 r., 618 ha w 2018 r., 4 783 ha w 2019 r., 3 597 ha w 2020 r., 1 835 ha w 2021 r., 1 406 ha w 2022 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 7 886 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 sty | 35,1 °C | 20 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 2 sty | 34,5 °C | 25 % | 45 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 3 sty | 34,5 °C | 28 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 4 sty | 34,7 °C | 23 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 5 sty | 34,6 °C | 22 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 6 sty | 35,5 °C | 18 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 7 sty | 34,6 °C | 17 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 8 sty | 34,2 °C | 16 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 9 sty po | 36,1 °C | 16 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 10 sty po | 33,0 °C | 15 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 11 sty po | 33,2 °C | 13 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 12 sty po | 33,9 °C | 13 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 13 sty po | 33,8 °C | 17 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 14 sty po | 34,8 °C | 18 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 15 sty po | 35,3 °C | 17 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 16 sty po | 36,4 °C | 15 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 50 |
| 17 sty po | 36,2 °C | 16 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
| 18 sty po | 36,5 °C | 16 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
Zaczął się przy FWI 47,4 i minimalnej wilgotności 20 %; wcześniej: 18 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 58.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (8 146 ha przy medianie 7 304 ha) i trwał 8 dni (mediana: 15 dni).
W 56 z 58 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,9 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 8 sty, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 2 z 58, z medianą 2,9 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
2 stycznia 2023 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 146 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 90, czyli 6,0 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.