Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez NIFC WFIGS.
- Źródło
- NIFC WFIGS
- Data
- 8 sie 2026 – 9 sie 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 8 sierpnia 2026 w hrabstwie Franklin (Stany Zjednoczone), a satelity rejestrowały ogień przez 2 dni. Agencje Stanów Zjednoczonych (MTBS / NIFC) wyznaczyły oficjalny obrys spalonego terenu o powierzchni 8 177 ha, obejmujący obszar jednego hrabstwa.
To 49. co do wielkości pożar w regionie Washington od 2016 roku (spośród 285 z własną stroną). Stany Zjednoczone, 2026: 64. miejsce na 419.
Obrys opublikowany przez NIFC WFIGS.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 8 sie 2026 do 9 sie 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 53 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 8 sierpnia 2026; detekcje tego dnia: 180.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 39.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 34,6 °C i minimalna wilgotność 14 % w dniu 8 sierpnia 2026; porywy 36 km/h w dniu 9 sierpnia 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-08-08 | 180 | 1 111 | 34,6 | 19,1 | 14 | 18 | 35,6 | 0 | 60,3 | extremo | 1 |
| 2026-08-09 | 15 | 46 | 33,1 | 18 | 14 | 14,8 | 36 | 0 | 54,4 | extremo | 1 |
| 2026-08-10 | 0 | 0 | 33,6 | 17,9 | 12 | 19,6 | 40,7 | 0 | 60,9 | extremo | 0 |
| 2026-08-11 | 0 | 0 | 32,9 | 17,4 | 16 | 17,3 | 36,7 | 0 | 55,6 | extremo | 0 |
| 2026-08-12 | 0 | 0 | 32,3 | 19,3 | 21 | 18,5 | 38,5 | 0,2 | 52,4 | extremo | 0 |
| 2026-08-13 | 0 | 0 | 30,7 | 19,1 | 25 | 21,9 | 29,9 | 0 | 51,7 | extremo | 0 |
| 2026-08-14 | 0 | 0 | 31,5 | 17,3 | 22 | 12,5 | 25,9 | 0 | 41,8 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-15 | 0 | 0 | 32,6 | 18,8 | 18 | 15,2 | 31,3 | 0 | 44,7 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-16 | 0 | 0 | 33,9 | 18,6 | 20 | 8,7 | 25,9 | 0 | 38,5 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-17 | 0 | 0 | 34,9 | 20,1 | 18 | 11,5 | 27,4 | 0 | 42,1 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-18 | 0 | 0 | 35,2 | 21,5 | 11 | 21,7 | 42,5 | 0 | 60,6 | extremo | 0 |
| 2026-08-19 | 0 | 0 | 33,2 | 19,3 | 13 | 15,8 | 35,6 | 0 | 53,3 | extremo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: NIFC WFIGS, NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 39.
8% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 655 ha w 2024 r..
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdego hrabstwa, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,17 ha zabudowy, ale prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Bardzo suche powietrze: 40 % powierzchni (Stany Zjednoczone)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 8 sie | 34,6 °C | 14 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 60 |
| 9 sie | 33,1 °C | 14 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 54 |
| 10 sie po | 33,6 °C | 12 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 61 |
| 11 sie po | 32,9 °C | 16 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 56 |
| 12 sie po | 32,3 °C | 21 % | 38 km/h | 0,2 mm | Ekstremalne 52 |
| 13 sie po | 30,7 °C | 25 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 14 sie po | 31,5 °C | 22 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 15 sie po | 32,6 °C | 18 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 16 sie po | 33,9 °C | 20 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 17 sie po | 34,9 °C | 18 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 18 sie po | 35,2 °C | 11 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 61 |
| 19 sie po | 33,2 °C | 13 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
Zaczął się przy FWI 60,3 i minimalnej wilgotności 14 %; wcześniej: 39 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 20.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 13 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Był 3,5 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 2 dni (mediana: 2 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 3 z 20 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 16 z 20 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,3 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 9 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 4 z 20, z medianą 2,3 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
9 sierpnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 92 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 66, czyli 4,4 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 911 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys jest oficjalny i należy do domeny publicznej. Dla minionych lat pochodzi z MTBS (Monitoring Trends in Burn Severity), prowadzonego przez U.S. Geological Survey i USDA Forest Service, które wyznaczają go na zdjęciach Landsat i Sentinel-2. Dla bieżącego i ubiegłego roku pochodzi z WFIGS w National Interagency Fire Center (NIFC): to obrysy zdarzeń wyznaczane przez ekipy gaśnicze, z powietrza i na zdjęciach. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice hrabstw pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdym hrabstwie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od danych oficjalnych.