Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 18 sierpnia 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 12 sierpnia 2026 na terenie gminy Niscemi (Włochy), a satelity rejestrowały ogień przez 11 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 162 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 85. co do wielkości pożar w regionie Caltanissetta od 2016 roku (spośród 149 z własną stroną). Włochy, 2026: 140. miejsce na 232.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 12 sie 2026 do 22 sie 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 52 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 12 sierpnia 2026; detekcje tego dnia: 9.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 9.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 32,9 °C i minimalna wilgotność 49 % w dniu 12 sierpnia 2026; porywy 35 km/h w dniu 21 sierpnia 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-08-12 | 9 | 173 | 32,9 | 26 | 49 | 13,6 | 23,4 | 0,8 | 21,1 | moderado | 1 |
| 2026-08-13 | 0 | 0 | 32,1 | 25,9 | 52 | 11,3 | 21,6 | 0,7 | 18,8 | moderado | 1 |
| 2026-08-14 | 0 | 0 | 31,3 | 25,4 | 48 | 14,5 | 24,8 | 0,6 | 22,6 | alto | 1 |
| 2026-08-15 | 0 | 0 | 30,2 | 24,5 | 58 | 13,8 | 23,8 | 0,4 | 22,3 | alto | 1 |
| 2026-08-16 | 0 | 0 | 29,4 | 24,4 | 60 | 16,6 | 29,5 | 0 | 23,5 | alto | 1 |
| 2026-08-17 | 0 | 0 | 30,1 | 23,9 | 61 | 19,3 | 34,9 | 0,3 | 25 | alto | 1 |
| 2026-08-18 | 0 | 0 | 29,2 | 25 | 65 | 18 | 34,6 | 3 | 7,6 | bajo | 1 |
| 2026-08-19 | 0 | 0 | 29,5 | 23,9 | 65 | 13,5 | 22,3 | 0,5 | 10,8 | bajo | 1 |
| 2026-08-20 | 0 | 0 | 29,7 | 24 | 66 | 16,2 | 26,3 | 0 | 15 | moderado | 1 |
| 2026-08-21 | 0 | 0 | 29,9 | 24,2 | 66 | 21,9 | 35,3 | 0 | 18,9 | moderado | 1 |
| 2026-08-22 | 0 | 0 | 31,1 | 25 | 67 | 17,8 | 31 | 0 | 17,3 | moderado | 1 |
| 2026-08-23 | 0 | 0 | 31,1 | 25 | 68 | 12 | 23 | 0,6 | 13,6 | moderado | 0 |
| 2026-08-24 | 0 | 0 | 32 | 25,5 | 58 | 13,2 | 24,1 | 0 | 17,8 | moderado | 0 |
| 2026-08-25 | 0 | 0 | 30,9 | 25,2 | 60 | 16,2 | 29,9 | 0 | 19,5 | moderado | 0 |
| 2026-08-26 | 0 | 0 | 33,7 | 26,6 | 53 | 9,3 | 19,8 | 0 | 18,8 | moderado | 0 |
| 2026-08-27 | 0 | 0 | 33,2 | 26,8 | 53 | 9,7 | 22,3 | 0 | 19,5 | moderado | 0 |
| 2026-08-28 | 0 | 0 | 35 | 27,4 | 50 | 15 | 25,6 | 0 | 24,3 | alto | 0 |
| 2026-08-29 | 0 | 0 | 34,8 | 27,3 | 48 | 13,4 | 21,6 | 0,4 | 24,3 | alto | 0 |
| 2026-08-30 | 0 | 0 | 33,9 | 27,2 | 41 | 15,9 | 28,8 | 0 | 28,7 | alto | 0 |
| 2026-08-31 | 0 | 0 | 32,3 | 26,4 | 51 | 20 | 37,4 | 0 | 31,1 | alto | 0 |
| 2026-09-01 | 0 | 0 | 30,4 | 25 | 57 | 16,7 | 27,4 | 0,1 | 25,4 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
12 sie 2026 · 173 MW · 9
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 9.
98% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 8 ha w 2018 r., 20 ha w 2019 r., 98 ha w 2021 r., 33 ha w 2022 r., 150 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 158 ha, które spłonęły wcześniej.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Dotknięty obszar chroniony Natura 2000: 100 %
Obszary Natura 2000 (Europejska Agencja Środowiska, wydanie z 2024 roku), przez które przechodzi obrys.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 12 sie | 32,9 °C | 49 % | 23 km/h | 0,8 mm | Umiarkowane 21 |
| 13 sie | 32,1 °C | 52 % | 22 km/h | 0,7 mm | Umiarkowane 19 |
| 14 sie | 31,3 °C | 48 % | 25 km/h | 0,6 mm | Wysokie 23 |
| 15 sie | 30,2 °C | 58 % | 24 km/h | 0,4 mm | Wysokie 22 |
| 16 sie | 29,4 °C | 60 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 17 sie | 30,1 °C | 61 % | 35 km/h | 0,3 mm | Wysokie 25 |
| 18 sie | 29,2 °C | 65 % | 35 km/h | 3,0 mm | Niskie 8 |
| 19 sie | 29,5 °C | 65 % | 22 km/h | 0,5 mm | Niskie 11 |
| 20 sie | 29,7 °C | 66 % | 26 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 15 |
| 21 sie | 29,9 °C | 66 % | 35 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
| 22 sie | 31,1 °C | 67 % | 31 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 17 |
| 23 sie po | 31,1 °C | 68 % | 23 km/h | 0,6 mm | Umiarkowane 14 |
| 24 sie po | 32,0 °C | 58 % | 24 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 18 |
| 25 sie po | 30,9 °C | 60 % | 30 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 20 |
| 26 sie po | 33,7 °C | 53 % | 20 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
| 27 sie po | 33,2 °C | 53 % | 22 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 20 |
| 28 sie po | 35,0 °C | 50 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 29 sie po | 34,8 °C | 48 % | 22 km/h | 0,4 mm | Wysokie 24 |
| 30 sie po | 33,9 °C | 41 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 31 sie po | 32,3 °C | 51 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 1 wrz po | 30,4 °C | 57 % | 27 km/h | 0,1 mm | Wysokie 25 |
Zaczął się przy FWI 21,1 i minimalnej wilgotności 49 %; wcześniej: 9 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 20.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 24 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,3 mm, 16 cze.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,1 mm, 28 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 5,1 mm, 4 wrz.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (162 ha przy medianie 146 ha) i trwał 11 dni (mediana: 2 dni).
W 9 z 20 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,9 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 22 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 11 z 20, z medianą 3,9 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
15 sierpnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 25 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 18, czyli 1,2 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · 1515 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.