Przejdź do treści
worldfires
MZ · Mozambik · →

Pożar: Nicoadala, 4 września 2026 Nicoadala, Derre, Mopeia

Wygasły · ostatnie wykrycie: 29 wrz 2026, 10:41 UTC

Pożar wybuchł 4 września 2026 na terenie gminy Nicoadala (Mozambik), a satelity rejestrowały ogień przez 26 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 35 252 ha, obejmujący obszar 3 gmin.

To 42. co do wielkości pożar w regionie Zambézia od 2016 roku (spośród 839 z własną stroną). Mozambik, 2026: 27. miejsce na 561.

Porównaj z…
Spalona powierzchnia
35 252ha
obrys GWIS (Copernicus)
Czas trwania
26dni
4 wrz 2026 – 29 wrz 2026
Dotknięte gminy
3
dystryktów
Początek
4 wrz
2026
Detekcje cieplne
1 586
w jednym punkcie cieplnym: 77 MW
Zagrożenie na starcie
37
Wysokie · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
455MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 4 wrz29 wrz
29 wrz 2026

Jak się rozwijał, dzień po dniu

4 wrz 2026 · 800 MW · 88 5 wrz 2026 · 231 MW · 39 6 wrz 2026 · 280 MW · 42 7 wrz 2026 · 31 MW · 3 10 wrz 2026 · 12 MW · 3 11 wrz 2026 · 86 MW · 10 12 wrz 2026 · 401 MW · 63 13 wrz 2026 · 233 MW · 27 14 wrz 2026 · 773 MW · 97 15 wrz 2026 · 976 MW · 156 16 wrz 2026 · 2 969 MW · 424 17 wrz 2026 · 1 571 MW · 195 18 wrz 2026 · 415 MW · 73 19 wrz 2026 · 122 MW · 14 20 wrz 2026 · 215 MW · 29 21 wrz 2026 · 334 MW · 72 22 wrz 2026 · 60 MW · 14 23 wrz 2026 · 46 MW · 8 24 wrz 2026 · 59 MW · 9 25 wrz 2026 · 93 MW · 10 26 wrz 2026 · 307 MW · 61 27 wrz 2026 · 619 MW · 97 28 wrz 2026 · 260 MW · 49 29 wrz 2026 · 22 MW · 3
4 wrz 10 wrz 14 wrz 16 wrz 18 wrz 22 wrz 26 wrz

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

39°maksimum
51km/h · najsilniejszy poryw
23%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 6. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,9 mm, 30 wrz.

Ten teren już wcześniej płonął

73% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 4 106 ha w 2016 r., 3 693 ha w 2017 r., 6 339 ha w 2018 r., 3 194 ha w 2019 r., 4 520 ha w 2020 r., 10 132 ha w 2021 r., 5 254 ha w 2022 r., 7 448 ha w 2023 r., 2 498 ha w 2024 r., 5 846 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 25 801 ha, które spłonęły wcześniej.

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia równa 40% obszaru porównawczego: Berlin (353 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. Nicoadala tu się zaczął
    20 946 ha dotarł 4 wrz
    7,5 %
  2. 13 618 ha dotarł 4 wrz
    2,8 %
  3. 902 ha dotarł 4 wrz
    0,1 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Ludzie i budynki w obrysie

GHSL 2025
Powierzchnia zabudowana13 ha
Mieszkańcy≈ 2 300

W obrysie znajdowało się około 13 ha zabudowy i mieszkało około 2 300 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).

To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.

Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
4 wrz 35,4 °C 23 % 39 km/h 0,0 mm Wysokie 37
5 wrz 32,8 °C 38 % 44 km/h 0,0 mm Wysokie 35
6 wrz 30,4 °C 45 % 35 km/h 0,0 mm Wysokie 27
7 wrz 30,2 °C 42 % 42 km/h 0,4 mm Wysokie 29
8 wrz 25,2 °C 52 % 45 km/h 0,6 mm Wysokie 25
9 wrz 26,5 °C 61 % 33 km/h 6,9 mm Bardzo niskie 3
10 wrz 29,8 °C 55 % 24 km/h 4,9 mm Bardzo niskie 2
11 wrz 30,9 °C 54 % 32 km/h 0,7 mm Niskie 6
12 wrz 31,6 °C 42 % 34 km/h 0,0 mm Umiarkowane 16
13 wrz 31,2 °C 42 % 30 km/h 0,0 mm Umiarkowane 18
14 wrz 31,1 °C 42 % 33 km/h 0,0 mm Umiarkowane 20
15 wrz 33,8 °C 33 % 40 km/h 0,0 mm Wysokie 25
16 wrz 35,0 °C 26 % 48 km/h 0,0 mm Wysokie 33
17 wrz 35,7 °C 26 % 40 km/h 0,0 mm Wysokie 32
18 wrz 33,1 °C 29 % 42 km/h 0,0 mm Wysokie 34
19 wrz 31,6 °C 39 % 33 km/h 0,2 mm Wysokie 28
20 wrz 31,5 °C 37 % 37 km/h 0,0 mm Wysokie 30
21 wrz 32,0 °C 42 % 32 km/h 0,0 mm Wysokie 28
22 wrz 30,7 °C 42 % 35 km/h 0,0 mm Wysokie 27
23 wrz 29,5 °C 48 % 28 km/h 0,2 mm Wysokie 23
24 wrz 30,5 °C 47 % 35 km/h 0,0 mm Wysokie 26
25 wrz 29,8 °C 43 % 35 km/h 0,0 mm Wysokie 26
26 wrz 33,0 °C 37 % 30 km/h 0,0 mm Wysokie 28
27 wrz 37,5 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 38
28 wrz 39,1 °C 26 % 36 km/h 0,1 mm Bardzo wysokie 39
29 wrz 33,9 °C 37 % 51 km/h 1,4 mm Wysokie 29
30 wrz po 27,9 °C 59 % 45 km/h 1,9 mm Niskie 10

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 28 sie 2026
Po · 6 paź 2026

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

4 września 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 62 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 30, czyli 2,0 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.562 µg/m³
Dni powyżej normy16 dni
PM1067 µg/m³
Grubość optyczna1,22
2345678910111213141516171819202122232425262728293012
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 1 586Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Mozambik ›

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Nicoadala?
Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity wewnątrz obrysu płonął od 4 września 2026 do 29 września 2026 (26 dni). Obrys datuje go od 11 września 2026 do 29 września 2026.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 35 252 ha (352,5 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Gminy objęte pożarem (3): Nicoadala (20 946 ha, 7,5 %); Derre (13 618 ha, 2,8 %); Mopeia (902 ha, 0,1 %).
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 39,1 °C, wilgotność spadła do 23 %, a porywy wiatru osiągały 51 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 39, klasa: Bardzo wysokie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Mozambik (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.

Bez zmian od 24 października 2026.

RSS Zmiany tej strony

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność.

Skąd to wiemy
  • Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach; na tej stronie połączono 2 poligony.
  • Daty skorygowane na podstawie detekcji VIIRS wewnątrz obrysu, według którego pożar trwał od 11 września 2026 do 29 września 2026. 1 586 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
  • Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.

Jak powstają strony pożarów: metodologia ›

Skąd pochodzą te dane

Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.