Przejdź do treści
worldfires
AO · Angola · →

Pożar: Mussende, 2 sierpnia 2026 Mussende, Quibala

Wygasły · ostatnie wykrycie: 20 sie 2026, 13:14 UTC

Pożar wybuchł 2 sierpnia 2026 na terenie gminy Mussende (Angola), a satelity rejestrowały ogień przez 18 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 8 245 ha, obejmujący obszar 2 gmin.

To 27. co do wielkości pożar w regionie Cuanza Sul od 2016 roku (spośród 79 z własną stroną). Angola, 2026: 206. miejsce na 487.

Porównaj z…
Spalona powierzchnia
8 245ha
obrys GWIS (Copernicus)
Czas trwania
18dni
2 sie 2026 – 19 sie 2026
Dotknięte gminy
2
gmin
Początek
2 sie
2026
Detekcje cieplne
217
w jednym punkcie cieplnym: 0 MW
Zagrożenie na starcie
37
Wysokie · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
122MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 2 sie19 sie
20 sie 2026

Jak się rozwijał, dzień po dniu

2 sie 2026 · 198 MW · 16 5 sie 2026 · 2 MW · 1 6 sie 2026 · 418 MW · 32 7 sie 2026 · 417 MW · 33 8 sie 2026 · 55 MW · 13 9 sie 2026 · 52 MW · 7 10 sie 2026 · 19 MW · 3 11 sie 2026 · 94 MW · 27 12 sie 2026 · 432 MW · 21 13 sie 2026 · 69 MW · 13 14 sie 2026 · 22 MW · 5 15 sie 2026 · 13 MW · 4 16 sie 2026 · 0 MW · 1 17 sie 2026 · 82 MW · 9 18 sie 2026 · 1 MW · 1 19 sie 2026 · 78 MW · 13 20 sie 2026 · 123 MW · 18
2 sie 7 sie 10 sie 12 sie 13 sie 16 sie 19 sie

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

30°maksimum
47km/h · najsilniejszy poryw
14%najniższa wilgotność

Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).

Ten teren już wcześniej płonął

58% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 121 ha w 2016 r., 59 ha w 2017 r., 1 034 ha w 2019 r., 999 ha w 2020 r., 355 ha w 2023 r., 1 543 ha w 2024 r., 2 456 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 4 762 ha, które spłonęły wcześniej.

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia równa 9,2% obszaru porównawczego: Berlin (82 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. Mussende tu się zaczął
    6 136 ha
    0,5 %
  2. 2 163 ha
    0,2 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Ludzie i budynki w obrysie

GHSL 2025
Powierzchnia zabudowana3,8 ha
Mieszkańcy≈ 500

W obrysie znajdowało się około 3,8 ha zabudowy i mieszkało około 500 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).

To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.

Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
2 sie 28,0 °C 22 % 34 km/h 0,0 mm Wysokie 37
3 sie 26,9 °C 25 % 40 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 39
4 sie 27,6 °C 31 % 22 km/h 0,0 mm Wysokie 31
5 sie 27,8 °C 26 % 32 km/h 0,0 mm Wysokie 32
6 sie 27,7 °C 24 % 37 km/h 0,0 mm Wysokie 35
7 sie 29,0 °C 18 % 36 km/h 0,0 mm Wysokie 37
8 sie 28,6 °C 21 % 38 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 38
9 sie 29,0 °C 20 % 36 km/h 0,0 mm Wysokie 38
10 sie 29,2 °C 19 % 35 km/h 0,0 mm Wysokie 38
11 sie 28,9 °C 17 % 36 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 40
12 sie 28,6 °C 17 % 45 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 43
13 sie 28,7 °C 24 % 44 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 43
14 sie 28,9 °C 32 % 47 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 39
15 sie 29,0 °C 31 % 46 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 39
16 sie 28,5 °C 26 % 41 km/h 0,0 mm Wysokie 38
17 sie 29,0 °C 18 % 42 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 41
18 sie 29,0 °C 19 % 42 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 41
19 sie 29,7 °C 14 % 44 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 46
20 sie po 29,1 °C 14 % 46 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 48
21 sie po 27,9 °C 22 % 37 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 42
22 sie po 29,1 °C 24 % 29 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 39
23 sie po 29,5 °C 24 % 47 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 46
24 sie po 29,5 °C 26 % 42 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 43
25 sie po 29,1 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 39
26 sie po 28,8 °C 32 % 42 km/h 0,0 mm Wysokie 38
27 sie po 30,7 °C 26 % 45 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 40
28 sie po 29,7 °C 26 % 46 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 40
29 sie po 29,6 °C 24 % 44 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 39

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 26 lip 2026
Po · 26 sie 2026

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

10 sierpnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 316 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 182, czyli 12 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.5316 µg/m³
Dni powyżej normy23 dni
PM10323 µg/m³
Grubość optyczna1,93
3112345678910111213141516171819202122
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 0Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Angola ›

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Mussende?
Według GWIS (Copernicus) trwał od 2 sierpnia 2026 do 19 sierpnia 2026: 18 dni między pierwszą a ostatnią detekcją cieplną obrysu.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 8 245 ha (82,4 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Gminy objęte pożarem (2): Mussende (6 136 ha, 0,5 %); Quibala (2 163 ha, 0,2 %).
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 29,7 °C, wilgotność spadła do 14 %, a porywy wiatru osiągały 47 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 46, klasa: Bardzo wysokie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Angola (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony · 4 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
  1. Ostatni dzień z ogniem: 26 sierpnia 2026 → 19 sierpnia 2026.
  2. Data początku: 26 lipca 2026 → 2 sierpnia 2026.
  3. Ostatni dzień z ogniem: 19 sierpnia 2026 → 26 sierpnia 2026.
  4. Data początku: 2 sierpnia 2026 → 26 lipca 2026.

RSS Zmiany tej strony

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność.

Skąd to wiemy
  • Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach.
  • Daty z obrysu: detekcje VIIRS w jego wnętrzu ich nie zmieniły. Żadnej detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
  • Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.

Jak powstają strony pożarów: metodologia ›

Skąd pochodzą te dane

Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.