Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 24 marca 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 19 marca 2022 na terenie gminy Mukachevo (Ukraina), a satelity rejestrowały ogień przez 2 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 288 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 5. co do wielkości pożar w regionie Zakarpattia Oblast od 2016 roku (spośród 24 z własną stroną). Ukraina, 2022: 174. miejsce na 531.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (16,9 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 19 mar 2022 do 20 mar 2022: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 17 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 19 marca 2022; detekcje tego dnia: 9.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 2.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 11,5 °C i minimalna wilgotność 21 % w dniu 20 marca 2022; porywy 26 km/h w dniu 19 marca 2022.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-03-19 | 9 | 62 | 10 | -4,5 | 24 | 9,3 | 25,6 | 0 | 6,3 | bajo | 1 |
| 2022-03-20 | 0 | 0 | 11,5 | -4,1 | 21 | 8,3 | 20,9 | 0 | 6,6 | bajo | 1 |
| 2022-03-21 | 0 | 0 | 14,8 | -3,1 | 24 | 10,5 | 23 | 0 | 6,6 | bajo | 0 |
| 2022-03-22 | 0 | 0 | 21,4 | -1,3 | 18 | 9,7 | 22,7 | 0 | 7,8 | bajo | 0 |
| 2022-03-23 | 0 | 0 | 21,2 | -0,2 | 23 | 9,7 | 20,2 | 0 | 10,6 | bajo | 0 |
| 2022-03-24 | 0 | 0 | 17,2 | -0,9 | 22 | 16,9 | 39,2 | 0 | 11,3 | moderado | 0 |
| 2022-03-25 | 0 | 0 | 15,5 | -0,4 | 31 | 15,7 | 39,6 | 0 | 14,5 | moderado | 0 |
| 2022-03-26 | 0 | 0 | 17,6 | -0,4 | 32 | 13,3 | 35,6 | 0 | 11,4 | moderado | 0 |
| 2022-03-27 | 0 | 0 | 12,8 | 1,4 | 22 | 16,2 | 40,3 | 0 | 13,9 | moderado | 0 |
| 2022-03-28 | 0 | 0 | 17 | -2,2 | 28 | 11,7 | 27,4 | 0 | 13 | moderado | 0 |
| 2022-03-29 | 0 | 0 | 19,3 | 3,6 | 33 | 11,2 | 27,4 | 0,1 | 13,2 | moderado | 0 |
| 2022-03-30 | 0 | 0 | 16,1 | 5,3 | 46 | 11,1 | 33,1 | 5,6 | 0,9 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
19 mar 2022 · 62 MW · 9
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 2. Deszcz przyszedł po pożarze: 5,6 mm, 30 mar.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu wewnątrz obrysu według Copernicus EFFIS (poza zasięgiem Corine Land Cover).
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 19 mar | 10,0 °C | 24 % | 26 km/h | 0,0 mm | Niskie 6 |
| 20 mar | 11,5 °C | 21 % | 21 km/h | 0,0 mm | Niskie 7 |
| 21 mar po | 14,8 °C | 24 % | 23 km/h | 0,0 mm | Niskie 7 |
| 22 mar po | 21,4 °C | 18 % | 23 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 23 mar po | 21,2 °C | 23 % | 20 km/h | 0,0 mm | Niskie 11 |
| 24 mar po | 17,2 °C | 22 % | 39 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 11 |
| 25 mar po | 15,5 °C | 31 % | 40 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 14 |
| 26 mar po | 17,6 °C | 32 % | 36 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 11 |
| 27 mar po | 12,8 °C | 22 % | 40 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 14 |
| 28 mar po | 17,0 °C | 28 % | 27 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 13 |
| 29 mar po | 19,3 °C | 33 % | 27 km/h | 0,1 mm | Umiarkowane 13 |
| 30 mar po | 16,1 °C | 46 % | 33 km/h | 5,6 mm | Bardzo niskie 1 |
Zaczął się przy FWI 6,3 i minimalnej wilgotności 24 %; wcześniej: 2 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2018 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 23.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 13,0 mm, 14 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,5 mm, 19 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 9,0 mm, 14 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 10,6 mm, 14 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 10,7 mm, 14 kwi.
Był 1,7 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 2 dni (mediana: 2 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 6 z 23 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 5 z 23 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 5,7 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 20 mar, a 30 mar spadło 5,6 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 18 z 23, z medianą 5,7 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
17 marca 2022 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 32 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 18, czyli 1,2 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 101 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.