Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 26 sie 2019 – 8 wrz 2019
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 26 sierpnia 2019 na terenie gminy Mpulungu (Zambia), a satelity rejestrowały ogień przez 14 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 3 324 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 381. co do wielkości pożar w regionie Northern od 2016 roku (spośród 443 z własną stroną). Zambia, 2019: 211. miejsce na 243.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 26 sie 2019 do 8 wrz 2019: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 34 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 2 września 2019; detekcje tego dnia: 50.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 32,1 °C i minimalna wilgotność 16 % w dniu 1 września 2019; porywy 63 km/h w dniu 8 września 2019.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 0,83 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-08-26 | 1 | 5 | 30 | 18,1 | 26 | 15,8 | 38,9 | 0,1 | 39,6 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-27 | 0 | 0 | 31 | 18,2 | 20 | 14,3 | 32 | 0 | 39,2 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-28 | 0 | 0 | 31,5 | 17 | 19 | 13,8 | 33,8 | 0 | 39,9 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-29 | 0 | 0 | 31,2 | 15,1 | 15 | 14,3 | 30,6 | 0 | 43,3 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-30 | 11 | 74 | 31,4 | 16,3 | 17 | 14,8 | 34,9 | 0 | 44,2 | muy_alto | 1 |
| 2019-08-31 | 2 | 24 | 32 | 15,6 | 18 | 10,7 | 24,8 | 0 | 40,4 | muy_alto | 1 |
| 2019-09-01 | 10 | 64 | 32,1 | 14,4 | 16 | 15,3 | 33,8 | 0 | 45,3 | muy_alto | 1 |
| 2019-09-02 | 50 | 272 | 31,7 | 17,9 | 20 | 19,6 | 40,7 | 0 | 50,4 | extremo | 1 |
| 2019-09-03 | 17 | 167 | 30,1 | 17,2 | 20 | 20,5 | 47,2 | 0 | 51,8 | extremo | 1 |
| 2019-09-04 | 13 | 136 | 29,1 | 17,8 | 23 | 19,5 | 41 | 0 | 48,2 | muy_alto | 1 |
| 2019-09-05 | 9 | 122 | 31,1 | 17 | 23 | 16,9 | 39,2 | 0 | 45,7 | muy_alto | 1 |
| 2019-09-06 | 0 | 0 | 30,5 | 17,7 | 21 | 22,9 | 45 | 0 | 52,8 | extremo | 1 |
| 2019-09-07 | 0 | 0 | 28,2 | 17,4 | 21 | 28,3 | 60,5 | 0 | 59,7 | extremo | 1 |
| 2019-09-08 | 0 | 0 | 24,8 | 14,1 | 32 | 30,8 | 63,4 | 0 | 52,3 | extremo | 1 |
| 2019-09-09 | 0 | 0 | 27,3 | 14,4 | 26 | 19,9 | 43,9 | 0 | 40,8 | muy_alto | 0 |
| 2019-09-10 | 0 | 0 | 28,1 | 16,4 | 28 | 18,3 | 40,3 | 0 | 39,5 | muy_alto | 0 |
| 2019-09-11 | 0 | 0 | 29,1 | 19,9 | 30 | 12,2 | 31 | 0 | 34,3 | alto | 0 |
| 2019-09-12 | 0 | 0 | 30 | 18 | 32 | 10,5 | 31,3 | 1 | 24,3 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm). Deszcz przyszedł po pożarze: 1,0 mm, 12 wrz.
81% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 2 062 ha w 2017 r., 778 ha w 2018 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 2 699 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,83 ha zabudowy i mieszkało około 100 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy 60 dni bez deszczu: 91 % powierzchni (Zambia)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 26 sie | 30,0 °C | 26 % | 39 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 27 sie | 31,0 °C | 20 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 28 sie | 31,5 °C | 19 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 29 sie | 31,2 °C | 15 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 30 sie | 31,4 °C | 17 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 31 sie | 32,0 °C | 18 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 1 wrz | 32,1 °C | 16 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 2 wrz | 31,7 °C | 20 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 50 |
| 3 wrz | 30,1 °C | 20 % | 47 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 4 wrz | 29,1 °C | 23 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 5 wrz | 31,1 °C | 23 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 6 wrz | 30,5 °C | 21 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 7 wrz | 28,2 °C | 21 % | 60 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 60 |
| 8 wrz | 24,8 °C | 32 % | 63 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 9 wrz po | 27,3 °C | 26 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 10 wrz po | 28,1 °C | 28 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 11 wrz po | 29,1 °C | 30 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 12 wrz po | 30,0 °C | 32 % | 31 km/h | 1,0 mm | Wysokie 24 |
Zaczął się przy FWI 39,6 i minimalnej wilgotności 26 %; wcześniej: ponad dwa miesiące bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 57.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,8 mm, 13 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (3 324 ha przy medianie 4 890 ha) i trwał 14 dni (mediana: 17 dni).
W 51 z 57 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,2 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 8 wrz, a 12 wrz spadło 1,0 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 6 z 57, z medianą 3,2 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.