Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez NIFC WFIGS.
- Źródło
- NIFC WFIGS
- Data
- 24 lip 2026 – 4 sie 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 24 lipca 2026 w hrabstwie Nye (Stany Zjednoczone), a satelity rejestrowały ogień przez 12 dni. Agencje Stanów Zjednoczonych (MTBS / NIFC) wyznaczyły oficjalny obrys spalonego terenu o powierzchni 20 804 ha, obejmujący obszar jednego hrabstwa.
To 15. co do wielkości pożar w regionie Nevada od 2016 roku (spośród 236 z własną stroną). Stany Zjednoczone, 2026: 24. miejsce na 419.
Obrys opublikowany przez NIFC WFIGS.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 24 lip 2026 do 4 sie 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 350 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 31 lipca 2026; detekcje tego dnia: 156.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 2.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 35,5 °C i minimalna wilgotność 6 % w dniu 1 sierpnia 2026; porywy 56 km/h w dniu 26 lipca 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-07-24 | 0 | 0 | 34,7 | 21,7 | 15 | 23,8 | 51,5 | 0 | 73,4 | muy_extremo | 1 |
| 2026-07-25 | 0 | 0 | 34,1 | 21,5 | 14 | 22,7 | 49,7 | 0 | 75,8 | muy_extremo | 1 |
| 2026-07-26 | 0 | 0 | 33,6 | 22,2 | 9 | 29,8 | 55,8 | 0 | 93 | muy_extremo | 1 |
| 2026-07-27 | 0 | 0 | 32,6 | 23,4 | 8 | 24,4 | 46,4 | 0 | 79,5 | muy_extremo | 1 |
| 2026-07-28 | 1 | 4 | 33,2 | 19,2 | 9 | 25,3 | 49,3 | 0 | 83,1 | muy_extremo | 1 |
| 2026-07-29 | 189 | 5 329 | 32,8 | 19,9 | 3 | 24,9 | 51,1 | 0 | 90,1 | muy_extremo | 1 |
| 2026-07-30 | 186 | 7 517 | 33,1 | 19 | 3 | 18,3 | 41,4 | 0 | 83 | muy_extremo | 1 |
| 2026-07-31 | 156 | 10 907 | 34,3 | 21,3 | 5 | 18,9 | 42,5 | 0 | 85,8 | muy_extremo | 1 |
| 2026-08-01 | 0 | 0 | 35,5 | 20,4 | 6 | 21,6 | 43,6 | 0 | 85,2 | muy_extremo | 1 |
| 2026-08-02 | 0 | 0 | 34,8 | 22,2 | 6 | 21,4 | 46,4 | 0 | 92,5 | muy_extremo | 1 |
| 2026-08-03 | 59 | 948 | 35,1 | 21,3 | 5 | 16,6 | 38,5 | 0 | 79,1 | muy_extremo | 1 |
| 2026-08-04 | 13 | 62 | 34,5 | 19,8 | 5 | 19,8 | 39,2 | 0 | 70,2 | muy_extremo | 1 |
| 2026-08-05 | 0 | 0 | 35,3 | 21,1 | 5 | 15 | 37,1 | 0 | 75,4 | muy_extremo | 0 |
| 2026-08-06 | 0 | 0 | 35,1 | 22,3 | 9 | 20 | 37,4 | 0 | 77,9 | muy_extremo | 0 |
| 2026-08-07 | 0 | 0 | 33,7 | 20,7 | 13 | 16,6 | 37,4 | 0,2 | 68,7 | extremo | 0 |
| 2026-08-08 | 0 | 0 | 34,2 | 20,9 | 12 | 16,8 | 32 | 0 | 67,6 | extremo | 0 |
| 2026-08-09 | 0 | 0 | 33,4 | 21,9 | 13 | 23,3 | 51,1 | 0 | 82,7 | muy_extremo | 0 |
| 2026-08-10 | 0 | 0 | 32,5 | 22 | 7 | 23,8 | 50 | 0 | 86,1 | muy_extremo | 0 |
| 2026-08-11 | 0 | 0 | 29 | 19,5 | 18 | 19,7 | 42,8 | 0 | 72,2 | muy_extremo | 0 |
| 2026-08-12 | 0 | 0 | 26,9 | 17,9 | 25 | 16,8 | 41 | 1,5 | 60,2 | extremo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: NIFC WFIGS, NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 2. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,5 mm, 12 sie.
29% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 5 738 ha w 2021 r., 2 535 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 5 970 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdego hrabstwa, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Silny wiatr: 27 % powierzchni (Stany Zjednoczone)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 24 lip | 34,7 °C | 15 % | 52 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 73 |
| 25 lip | 34,1 °C | 14 % | 50 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 76 |
| 26 lip | 33,6 °C | 9 % | 56 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 93 |
| 27 lip | 32,6 °C | 8 % | 46 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 80 |
| 28 lip | 33,2 °C | 9 % | 49 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 83 |
| 29 lip | 32,8 °C | 3 % | 51 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 90 |
| 30 lip | 33,1 °C | 3 % | 41 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 83 |
| 31 lip | 34,3 °C | 5 % | 42 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 86 |
| 1 sie | 35,5 °C | 6 % | 44 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 85 |
| 2 sie | 34,8 °C | 6 % | 46 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 92 |
| 3 sie | 35,1 °C | 5 % | 38 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 79 |
| 4 sie | 34,5 °C | 5 % | 39 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 70 |
| 5 sie po | 35,3 °C | 5 % | 37 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 75 |
| 6 sie po | 35,1 °C | 9 % | 37 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 78 |
| 7 sie po | 33,7 °C | 13 % | 37 km/h | 0,2 mm | Ekstremalne 69 |
| 8 sie po | 34,2 °C | 12 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 68 |
| 9 sie po | 33,4 °C | 13 % | 51 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 83 |
| 10 sie po | 32,5 °C | 7 % | 50 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 86 |
| 11 sie po | 29,0 °C | 18 % | 43 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 72 |
| 12 sie po | 26,9 °C | 25 % | 41 km/h | 1,5 mm | Ekstremalne 60 |
Zaczął się przy FWI 73,4 i minimalnej wilgotności 15 %; wcześniej: 2 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2024 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 1.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,4 mm, 18 lip.
Pożary w okolicy, które zaczęły się przy podobnej pogodzie: 1. Poniżej 15 nie podajemy liczb: byłyby bardziej szumem niż sygnałem.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 4 sie, a 12 sie spadło 1,5 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
1 sierpnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 204 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 63, czyli 4,2 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 911 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys jest oficjalny i należy do domeny publicznej. Dla minionych lat pochodzi z MTBS (Monitoring Trends in Burn Severity), prowadzonego przez U.S. Geological Survey i USDA Forest Service, które wyznaczają go na zdjęciach Landsat i Sentinel-2. Dla bieżącego i ubiegłego roku pochodzi z WFIGS w National Interagency Fire Center (NIFC): to obrysy zdarzeń wyznaczane przez ekipy gaśnicze, z powietrza i na zdjęciach. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice hrabstw pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdym hrabstwie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od danych oficjalnych.