Przejdź do treści
worldfires
AU · Australia · –

Pożar: Mount Isa, 20 grudnia 2023 Mount Isa, Cloncurry, Burke

Wygasły · ostatnie wykrycie: 8 sty 2024, 04:38 UTC

Pożar wybuchł 20 grudnia 2023 na terenie gminy Mount Isa (Australia), a satelity rejestrowały ogień przez 19 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 125 964 ha, obejmujący obszar 3 gmin.

Ta strona to prawdopodobnie kompleks pożarów, a nie jeden pożar. GWIS łączy w jeden obrys ognie, które stykają się przez tygodnie, a w wielkich sezonach może to połączyć dziesiątki osobnych pożarów. Łączna powierzchnia jest wiarygodna; miejsce początku i daty dotyczą całości.

Ten wpis to prawdopodobnie pożar sawanny w tropikalnej północnej Australii, a nie pożar buszu taki jak na południu kraju. Na sawannach i trawiastych terenach północy co roku płonie wiele milionów hektarów: znaczna część to celowe wypalanie na początku pory suchej (tradycyjne zarządzanie ogniem, parki i farmy bydła), a reszta to pożary traw, które wracają w to samo miejsce co kilka lat. To nasze przypuszczenie, oparte na lokalizacji; nie zostało potwierdzone. Dlatego nie jest on uwzględniany w rankingach pożarów lasów.

Spalona powierzchnia
125 964ha
obrys GWIS (Copernicus)
Czas trwania
19dni
20 gru 2023 – 7 sty 2024
Dotknięte gminy
3
obszarów samorządu lokalnego
Początek
20 gru
2023
Detekcje cieplne
4 559
w jednym punkcie cieplnym: 231 MW
Zagrożenie na starcie
7
Niskie · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
2,5GW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 20 gru7 sty
8 sty 2024

Jak się rozwijał, dzień po dniu

20 gru 2023 · 3 MW · 1 21 gru 2023 · 138 MW · 16 22 gru 2023 · 115 MW · 33 23 gru 2023 · 541 MW · 48 24 gru 2023 · 722 MW · 107 25 gru 2023 · 614 MW · 104 26 gru 2023 · 6 827 MW · 936 27 gru 2023 · 14 368 MW · 849 28 gru 2023 · 3 908 MW · 491 29 gru 2023 · 5 061 MW · 455 30 gru 2023 · 3 218 MW · 290 31 gru 2023 · 4 573 MW · 474 1 sty 2024 · 4 097 MW · 344 2 sty 2024 · 1 732 MW · 192 3 sty 2024 · 801 MW · 117 4 sty 2024 · 185 MW · 57 5 sty 2024 · 159 MW · 40 7 sty 2024 · 24 MW · 3 8 sty 2024 · 43 MW · 2
20 gru 24 gru 27 gru 1 sty 5 sty

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

43°maksimum
50km/h · najsilniejszy poryw
7%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 3. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,2 mm, 8 sty.

Ten teren już wcześniej płonął

8% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 6 794 ha w 2017 r., 554 ha w 2018 r., 2 253 ha w 2019 r., 516 ha w 2021 r., 588 ha w 2022 r..

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia 1,4 raza większa niż Berlin (1 260 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. Mount Isa tu się zaczął
    126 010 ha dotarł 20 gru
    2,9 %
  2. 252 ha dotarł 21 gru
    0,0 %
  3. 102 ha dotarł 4 sty
    0,0 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Ludzie i budynki w obrysie

GHSL 2025
Powierzchnia zabudowana< 0,1 ha
Mieszkańcy< 20

W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).

To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.

Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
20 gru 36,6 °C 40 % 28 km/h 4,8 mm Niskie 7
21 gru 38,4 °C 19 % 34 km/h 0,0 mm Wysokie 28
22 gru 37,9 °C 14 % 38 km/h 0,0 mm Wysokie 33
23 gru 40,5 °C 11 % 37 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 38
24 gru 41,6 °C 15 % 46 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 45
25 gru 40,4 °C 21 % 45 km/h 0,7 mm Bardzo wysokie 39
26 gru 39,7 °C 10 % 44 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 47
27 gru 39,8 °C 8 % 34 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 44
28 gru 42,2 °C 7 % 31 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 44
29 gru 41,9 °C 14 % 41 km/h 0,0 mm Ekstremalne 53
30 gru 42,1 °C 18 % 50 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 48
31 gru 43,2 °C 9 % 40 km/h 0,0 mm Ekstremalne 54
1 sty 41,9 °C 9 % 42 km/h 0,0 mm Ekstremalne 58
2 sty 40,7 °C 20 % 45 km/h 0,0 mm Ekstremalne 54
3 sty 39,6 °C 27 % 44 km/h 0,1 mm Bardzo wysokie 42
4 sty 35,1 °C 38 % 44 km/h 4,0 mm Umiarkowane 15
5 sty 36,1 °C 39 % 29 km/h 0,5 mm Umiarkowane 20
6 sty 34,9 °C 42 % 32 km/h 1,5 mm Umiarkowane 16
7 sty 35,4 °C 41 % 38 km/h 1,1 mm Umiarkowane 20
8 sty po 33,4 °C 47 % 34 km/h 1,2 mm Umiarkowane 16

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 13 gru 2023
Po · 14 sty 2024

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

28 grudnia 2023 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 193 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 68, czyli 4,6 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.5193 µg/m³
Dni powyżej normy6 dni
PM10278 µg/m³
Grubość optyczna3,81
18 gru23 gru28 gru2 sty7 sty
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 4 559Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Australia

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Mount Isa?
Według GWIS (Copernicus) trwał od 20 grudnia 2023 do 7 stycznia 2024: 19 dni między pierwszą a ostatnią detekcją cieplną obrysu.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 125 964 ha (1 259,6 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Gminy objęte pożarem (3): Mount Isa (126 010 ha, 2,9 %); Cloncurry (252 ha, 0,0 %); Burke (102 ha, 0,0 %).
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 43,2 °C, wilgotność spadła do 7 %, a porywy wiatru osiągały 50 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 58, klasa: Ekstremalne.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Australia (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Numer alarmowy: 000 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność. To nie jest służba ratunkowa: jeśli teraz płonie, dzwoń pod 000.

Skąd to wiemy
  • Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach; na tej stronie połączono 2 poligony.
  • Daty z obrysu: detekcje VIIRS w jego wnętrzu ich nie zmieniły. 4 559 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
  • Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.
  • Prawdopodobnie wypalanie roślinności: nie wlicza się do sum.

Jak powstają strony pożarów: metodologia

Skąd pochodzą te dane

Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.