Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 31 lip 2024 – 22 sie 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 31 lipca 2024 na terenie gminy Mopeia (Mozambik), a satelity rejestrowały ogień przez 23 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 3 778 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 374. co do wielkości pożar w regionie Zambézia od 2016 roku (spośród 564 z własną stroną). Mozambik, 2024: 100. miejsce na 150.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 31 lip 2024 do 22 sie 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 67 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 14 sierpnia 2024; detekcje tego dnia: 27.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 27.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 34,3 °C i minimalna wilgotność 27 % w dniu 12 sierpnia 2024; porywy 40 km/h w dniu 16 sierpnia 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 0,47 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Przesuń suwak, aby zobaczyć, jaką powierzchnię strona publikowała każdego dnia.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-07-31 | 0 | 0 | 29 | 18,3 | 48 | 18,3 | 37,1 | 0 | 28,4 | alto | 1 |
| 2024-08-01 | 1 | 9 | 28,4 | 19,2 | 49 | 18,8 | 38,5 | 1 | 25,6 | alto | 1 |
| 2024-08-02 | 0 | 0 | 27,9 | 18,2 | 46 | 14 | 30,2 | 0 | 26,6 | alto | 1 |
| 2024-08-03 | 11 | 147 | 29,3 | 16,6 | 43 | 13,5 | 24,5 | 0 | 20 | moderado | 1 |
| 2024-08-04 | 11 | 62 | 29,3 | 16,3 | 46 | 10,9 | 20,9 | 0 | 22,8 | alto | 1 |
| 2024-08-05 | 4 | 26 | 32,9 | 16 | 35 | 13,5 | 25,9 | 0 | 26,4 | alto | 1 |
| 2024-08-06 | 1 | 7 | 29,8 | 19,7 | 45 | 13,8 | 28,8 | 0 | 29,3 | alto | 1 |
| 2024-08-07 | 0 | 0 | 29,6 | 17,4 | 50 | 12,9 | 22,7 | 0 | 25 | alto | 1 |
| 2024-08-08 | 7 | 49 | 29,7 | 17,1 | 47 | 14,8 | 25,6 | 0 | 25 | alto | 1 |
| 2024-08-09 | 22 | 189 | 32,6 | 18,9 | 39 | 14,3 | 27,7 | 0 | 27,4 | alto | 1 |
| 2024-08-10 | 10 | 175 | 33,4 | 20,1 | 30 | 15,9 | 29,5 | 0 | 38,1 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-11 | 13 | 170 | 32,7 | 19,1 | 27 | 15 | 27,7 | 0 | 38,4 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-12 | 20 | 159 | 34,3 | 20,1 | 27 | 15 | 28,1 | 0 | 42,1 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-13 | 12 | 56 | 31,1 | 20,9 | 41 | 14,4 | 28,4 | 0,1 | 36,7 | alto | 1 |
| 2024-08-14 | 27 | 258 | 33,2 | 19,3 | 34 | 12,9 | 26,3 | 0 | 34,4 | alto | 1 |
| 2024-08-15 | 10 | 128 | 32,7 | 19,2 | 34 | 20,5 | 39,2 | 0 | 40,5 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-16 | 4 | 42 | 29,7 | 21,7 | 46 | 19,2 | 40 | 0,4 | 43,4 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-17 | 7 | 47 | 29,2 | 19,2 | 43 | 15,6 | 31,3 | 0 | 35,1 | alto | 1 |
| 2024-08-18 | 3 | 29 | 28,5 | 18,6 | 49 | 12,5 | 21,2 | 0 | 27,2 | alto | 1 |
| 2024-08-19 | 3 | 12 | 30,2 | 15,7 | 43 | 17,7 | 35,6 | 0 | 28,4 | alto | 1 |
| 2024-08-20 | 3 | 20 | 27,9 | 20,3 | 62 | 15,1 | 33,8 | 2 | 22,2 | alto | 1 |
| 2024-08-21 | 0 | 0 | 29 | 18,9 | 46 | 14,7 | 31,3 | 0,2 | 22,4 | alto | 1 |
| 2024-08-22 | 2 | 5 | 30,5 | 14,9 | 37 | 18,6 | 32,8 | 0 | 24,2 | alto | 1 |
| 2024-08-23 | 0 | 0 | 30,3 | 19,1 | 33 | 21,6 | 40 | 0,6 | 42,4 | muy_alto | 0 |
| 2024-08-24 | 0 | 0 | 27,1 | 18,3 | 55 | 19,8 | 41,8 | 3 | 14,3 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 27. Deszcz przyszedł po pożarze: 3,0 mm, 24 sie.
72% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 641 ha w 2016 r., 1 996 ha w 2018 r., 189 ha w 2020 r., 494 ha w 2021 r., 1 174 ha w 2022 r., 1 674 ha w 2023 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 2 721 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,47 ha zabudowy i mieszkało około 100 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 31 lip | 29,0 °C | 48 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 1 sie | 28,4 °C | 49 % | 38 km/h | 1,0 mm | Wysokie 26 |
| 2 sie | 27,9 °C | 46 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 3 sie | 29,3 °C | 43 % | 24 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 20 |
| 4 sie | 29,3 °C | 46 % | 21 km/h | 0,0 mm | Wysokie 23 |
| 5 sie | 32,9 °C | 35 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 6 sie | 29,8 °C | 45 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 7 sie | 29,6 °C | 50 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 8 sie | 29,7 °C | 47 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 9 sie | 32,6 °C | 39 % | 28 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 10 sie | 33,4 °C | 30 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 11 sie | 32,7 °C | 27 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 12 sie | 34,3 °C | 27 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 13 sie | 31,1 °C | 41 % | 28 km/h | 0,1 mm | Wysokie 37 |
| 14 sie | 33,2 °C | 34 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 15 sie | 32,7 °C | 34 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 16 sie | 29,7 °C | 46 % | 40 km/h | 0,4 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 17 sie | 29,2 °C | 43 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 18 sie | 28,5 °C | 49 % | 21 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 19 sie | 30,2 °C | 43 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 20 sie | 27,9 °C | 62 % | 34 km/h | 2,0 mm | Wysokie 22 |
| 21 sie | 29,0 °C | 46 % | 31 km/h | 0,2 mm | Wysokie 22 |
| 22 sie | 30,5 °C | 37 % | 33 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 23 sie po | 30,3 °C | 33 % | 40 km/h | 0,6 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 24 sie po | 27,1 °C | 55 % | 42 km/h | 3,0 mm | Umiarkowane 14 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
15 sierpnia 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 50 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 24, czyli 1,6 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.