Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 4 paź 2022 – 10 paź 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 4 października 2022 na terenie gminy Mocuba (Mozambik), a satelity rejestrowały ogień przez 7 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 3 648 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 397. co do wielkości pożar w regionie Zambézia od 2016 roku (spośród 564 z własną stroną). Mozambik, 2022: 145. miejsce na 206.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 4 paź 2022 do 10 paź 2022: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Łączna moc promieniowania w dniu 7 października 2022; detekcje tego dnia: 41.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 19.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 36,0 °C i minimalna wilgotność 18 % w dniu 4 października 2022; porywy 40 km/h w dniu 5 października 2022.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 7,8 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Przesuń suwak, aby zobaczyć, jaką powierzchnię strona publikowała każdego dnia.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-10-04 | 13 | 69 | 36 | 20,7 | 18 | 15,3 | 37,8 | 0 | 40,7 | muy_alto | 1 |
| 2022-10-05 | 46 | 254 | 35,4 | 21,7 | 21 | 16,3 | 39,6 | 0 | 42,3 | muy_alto | 1 |
| 2022-10-06 | 25 | 103 | 35,1 | 21,2 | 26 | 17,2 | 32,4 | 0 | 43,1 | muy_alto | 1 |
| 2022-10-07 | 41 | 294 | 35,4 | 20,5 | 26 | 15,8 | 33,1 | 0 | 42,1 | muy_alto | 1 |
| 2022-10-08 | 13 | 74 | 33,4 | 20,4 | 35 | 16,3 | 36 | 0,1 | 36,6 | alto | 1 |
| 2022-10-09 | 0 | 0 | 33,7 | 20,6 | 31 | 17,6 | 36,4 | 0 | 38,1 | muy_alto | 1 |
| 2022-10-10 | 23 | 175 | 34,1 | 19,5 | 25 | 15,6 | 38,9 | 0 | 37 | alto | 1 |
| 2022-10-11 | 1 | 18 | 33,2 | 18,8 | 28 | 21,7 | 42,8 | 0 | 43,3 | muy_alto | 0 |
| 2022-10-12 | 0 | 0 | 32,7 | 20,2 | 31 | 16,5 | 33,1 | 0 | 38,6 | muy_alto | 0 |
| 2022-10-13 | 0 | 0 | 34,4 | 19,8 | 28 | 17,1 | 35,6 | 0 | 39,6 | muy_alto | 0 |
| 2022-10-14 | 0 | 0 | 35,9 | 19,9 | 18 | 15 | 33,1 | 0 | 43,3 | muy_alto | 0 |
| 2022-10-15 | 0 | 0 | 35 | 23,5 | 22 | 17,2 | 40,3 | 0 | 46 | muy_alto | 0 |
| 2022-10-16 | 0 | 0 | 34,3 | 21,7 | 23 | 19,1 | 37,8 | 0 | 48,5 | muy_alto | 0 |
| 2022-10-17 | 0 | 0 | 33,6 | 19,5 | 26 | 18 | 36 | 0 | 45,7 | muy_alto | 0 |
| 2022-10-18 | 0 | 0 | 32,6 | 21,4 | 34 | 14,8 | 30,2 | 0 | 37,2 | alto | 0 |
| 2022-10-19 | 0 | 0 | 32,6 | 21,6 | 38 | 16 | 30,2 | 0,1 | 35,6 | alto | 0 |
| 2022-10-20 | 0 | 0 | 33,4 | 21,9 | 29 | 18,6 | 37,4 | 0 | 38,3 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 19.
84% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 419 ha w 2016 r., 824 ha w 2017 r., 2 546 ha w 2018 r., 714 ha w 2020 r., 2 011 ha w 2021 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 3 048 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 7,8 ha zabudowy i mieszkało około 1 300 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 4 paź | 36,0 °C | 18 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 5 paź | 35,4 °C | 21 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 6 paź | 35,1 °C | 26 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 7 paź | 35,4 °C | 26 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 8 paź | 33,4 °C | 35 % | 36 km/h | 0,1 mm | Wysokie 37 |
| 9 paź | 33,7 °C | 31 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 10 paź | 34,1 °C | 25 % | 39 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 11 paź po | 33,2 °C | 28 % | 43 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 12 paź po | 32,7 °C | 31 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 13 paź po | 34,4 °C | 28 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 14 paź po | 35,9 °C | 18 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 15 paź po | 35,0 °C | 22 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 16 paź po | 34,3 °C | 23 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 17 paź po | 33,6 °C | 26 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 18 paź po | 32,6 °C | 34 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 19 paź po | 32,6 °C | 38 % | 30 km/h | 0,1 mm | Wysokie 36 |
| 20 paź po | 33,4 °C | 29 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
Zaczął się przy FWI 40,7 i minimalnej wilgotności 18 %; wcześniej: 19 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 27.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 15,9 mm, 20 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 5,2 mm, 11 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,0 mm, 12 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,3 mm, 23 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,0 mm, 12 paź.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (3 648 ha przy medianie 3 714 ha) i trwał 7 dni (mediana: 14 dni).
W 4 z 27 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 4,3 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 10 paź, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 23 z 27, z medianą 4,3 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
6 października 2022 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 114 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 46, czyli 3,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.