Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 16 sie 2018 – 28 sie 2018
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 16 sierpnia 2018 na terenie gminy Milengi (Zambia), a satelity rejestrowały ogień przez 13 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 6 614 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 158. co do wielkości pożar w regionie Luapula od 2016 roku (spośród 447 z własną stroną). Zambia, 2018: 52. miejsce na 204.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 16 sie 2018 do 28 sie 2018: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 232 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 20 sierpnia 2018; detekcje tego dnia: 96.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 31,0 °C i minimalna wilgotność 24 % w dniu 23 sierpnia 2018; porywy 42 km/h w dniu 28 sierpnia 2018.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 0,92 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018-08-16 | 0 | 0 | 28,4 | 15,6 | 23 | 14 | 34,6 | 0 | 36,8 | alto | 1 |
| 2018-08-17 | 0 | 0 | 28,3 | 15,1 | 23 | 11 | 28,8 | 0 | 34,6 | alto | 1 |
| 2018-08-18 | 0 | 0 | 29,1 | 14,2 | 19 | 16,2 | 31 | 0 | 39,6 | muy_alto | 1 |
| 2018-08-19 | 1 | 8 | 28,3 | 15,2 | 23 | 18,2 | 41,8 | 0 | 41,9 | muy_alto | 1 |
| 2018-08-20 | 96 | 2 084 | 28,2 | 16 | 27 | 16,6 | 34,9 | 0 | 39,2 | muy_alto | 1 |
| 2018-08-21 | 11 | 100 | 27,9 | 14,5 | 25 | 14,4 | 31,7 | 0 | 37,5 | alto | 1 |
| 2018-08-22 | 2 | 40 | 29,8 | 15,5 | 25 | 12,4 | 31 | 0 | 36,1 | alto | 1 |
| 2018-08-23 | 1 | 11 | 31 | 16,4 | 24 | 12,8 | 29,5 | 0 | 36,8 | alto | 1 |
| 2018-08-24 | 4 | 41 | 29,8 | 17,2 | 27 | 14,5 | 34,6 | 0 | 38,5 | muy_alto | 1 |
| 2018-08-25 | 1 | 6 | 29,6 | 16,3 | 25 | 17,3 | 40,7 | 0 | 41,5 | muy_alto | 1 |
| 2018-08-26 | 1 | 4 | 29,5 | 15,8 | 24 | 13,7 | 32 | 0 | 38,4 | muy_alto | 1 |
| 2018-08-27 | 0 | 0 | 30,1 | 15,2 | 19 | 16,8 | 31,3 | 0 | 41,7 | muy_alto | 1 |
| 2018-08-28 | 3 | 12 | 30,1 | 14,7 | 18 | 19 | 42,5 | 0 | 44,8 | muy_alto | 1 |
| 2018-08-29 | 0 | 0 | 27,8 | 16,9 | 28 | 20,7 | 46,8 | 0 | 43,9 | muy_alto | 0 |
| 2018-08-30 | 0 | 0 | 28,1 | 16,1 | 27 | 19,1 | 39,6 | 0 | 42,5 | muy_alto | 0 |
| 2018-08-31 | 0 | 0 | 28,2 | 16 | 25 | 16,2 | 37,4 | 0 | 40 | muy_alto | 0 |
| 2018-09-01 | 0 | 0 | 29,4 | 16,4 | 24 | 15,9 | 37,4 | 0 | 40 | muy_alto | 0 |
| 2018-09-02 | 0 | 0 | 30,2 | 17,6 | 24 | 14,8 | 35,3 | 0 | 39,2 | muy_alto | 0 |
| 2018-09-03 | 0 | 0 | 31,2 | 17,7 | 24 | 14,2 | 34,6 | 0 | 38,9 | muy_alto | 0 |
| 2018-09-04 | 0 | 0 | 31,2 | 18,6 | 20 | 16,6 | 37,1 | 0 | 42,1 | muy_alto | 0 |
| 2018-09-05 | 0 | 0 | 31,3 | 19 | 21 | 16,7 | 37,4 | 0 | 42,5 | muy_alto | 0 |
| 2018-09-06 | 0 | 0 | 30,8 | 19,1 | 29 | 17,2 | 42,1 | 0 | 42 | muy_alto | 0 |
| 2018-09-07 | 0 | 0 | 31,4 | 18,8 | 26 | 15,3 | 37,1 | 0 | 40,4 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
83% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 3 008 ha w 2016 r., 5 113 ha w 2017 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 5 488 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,92 ha zabudowy i mieszkało około 40 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy 60 dni bez deszczu: 91 % powierzchni (Zambia)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 16 sie | 28,4 °C | 23 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 17 sie | 28,3 °C | 23 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 18 sie | 29,1 °C | 19 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 19 sie | 28,3 °C | 23 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 20 sie | 28,2 °C | 27 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 21 sie | 27,9 °C | 25 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 22 sie | 29,8 °C | 25 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 23 sie | 31,0 °C | 24 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 24 sie | 29,8 °C | 27 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 25 sie | 29,6 °C | 25 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 26 sie | 29,5 °C | 24 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 27 sie | 30,1 °C | 19 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 28 sie | 30,1 °C | 18 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 29 sie po | 27,8 °C | 28 % | 47 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 30 sie po | 28,1 °C | 27 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 31 sie po | 28,2 °C | 25 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 1 wrz po | 29,4 °C | 24 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 2 wrz po | 30,2 °C | 24 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 3 wrz po | 31,2 °C | 24 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 4 wrz po | 31,2 °C | 20 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 5 wrz po | 31,3 °C | 21 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 6 wrz po | 30,8 °C | 29 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 7 wrz po | 31,4 °C | 26 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
Zaczął się przy FWI 36,8 i minimalnej wilgotności 23 %; wcześniej: ponad dwa miesiące bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 51.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Był 1,5 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 13 dni (mediana: 12 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 13 z 51 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W żadnym w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł 1 mm: wszystkie zgasły bez deszczu.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 28 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Żaden z 51 bliźniaków nie miał deszczu na koniec.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.