Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 19 marca 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 24 lutego 2026 na terenie gminy Miera (Hiszpania), a satelity rejestrowały ogień przez 4 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 267 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 52. co do wielkości pożar w regionie Cantabria od 2016 roku (spośród 179 z własną stroną). Hiszpania, 2026: 86. miejsce na 196.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (4,5 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 24 lut 2026 do 27 lut 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 5 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 26 lutego 2026; detekcje tego dnia: 3.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 4.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 20,4 °C i minimalna wilgotność 29 % w dniu 24 lutego 2026; porywy 52 km/h w dniu 24 lutego 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-24 | 5 | 6 | 20,4 | 8,7 | 29 | 20,1 | 51,5 | 0 | 5,1 | muy_bajo | 1 |
| 2026-02-25 | 3 | 5 | 19,9 | 9,4 | 30 | 16,4 | 40 | 0 | 5,5 | bajo | 1 |
| 2026-02-26 | 3 | 10 | 18,9 | 5,4 | 25 | 8,8 | 25,2 | 0 | 5,1 | muy_bajo | 1 |
| 2026-02-27 | 2 | 3 | 12,9 | 7,9 | 68 | 12,6 | 35,6 | 3,1 | 0,3 | muy_bajo | 1 |
| 2026-02-28 | 0 | 0 | 10,1 | 5 | 62 | 10,6 | 27,4 | 0,2 | 0,4 | muy_bajo | 0 |
| 2026-03-01 | 0 | 0 | 16,8 | 2,9 | 41 | 12,4 | 34,9 | 0 | 0,9 | muy_bajo | 0 |
| 2026-03-02 | 0 | 0 | 18,7 | 10 | 35 | 16,5 | 45,7 | 0 | 4,2 | muy_bajo | 0 |
| 2026-03-03 | 0 | 0 | 15,7 | 9,8 | 55 | 13,5 | 32 | 0,2 | 3,8 | muy_bajo | 0 |
| 2026-03-04 | 0 | 0 | 16,5 | 8,1 | 54 | 12,5 | 32,8 | 0 | 3,9 | muy_bajo | 0 |
| 2026-03-05 | 0 | 0 | 12,9 | 8,1 | 68 | 14,1 | 35,3 | 4,6 | 0,2 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 4. Deszcz przyszedł po pożarze: 4,6 mm, 5 mar.
88% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 12 ha w 2017 r., 135 ha w 2019 r., 1 ha w 2022 r., 217 ha w 2023 r., 40 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 235 ha, które spłonęły wcześniej.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Silny wiatr: 26 % powierzchni (Hiszpania)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 24 lut | 20,4 °C | 29 % | 52 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 5 |
| 25 lut | 19,9 °C | 30 % | 40 km/h | 0,0 mm | Niskie 6 |
| 26 lut | 18,9 °C | 25 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 5 |
| 27 lut | 12,9 °C | 68 % | 36 km/h | 3,1 mm | Bardzo niskie 0 |
| 28 lut po | 10,1 °C | 62 % | 27 km/h | 0,2 mm | Bardzo niskie 0 |
| 1 mar po | 16,8 °C | 41 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 1 |
| 2 mar po | 18,7 °C | 35 % | 46 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 4 |
| 3 mar po | 15,7 °C | 55 % | 32 km/h | 0,2 mm | Bardzo niskie 4 |
| 4 mar po | 16,5 °C | 54 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 4 |
| 5 mar po | 12,9 °C | 68 % | 35 km/h | 4,6 mm | Bardzo niskie 0 |
Zaczął się przy FWI 5,1 i minimalnej wilgotności 29 %; wcześniej: 4 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 37.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,6 mm, 31 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,6 mm, 31 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 6,1 mm, 18 lut.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 8,6 mm, 21 lut.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,6 mm, 11 kwi.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (267 ha przy medianie 203 ha) i trwał 4 dni (mediana: 2 dni).
W 1 z 37 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 6,4 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 27 lut, a 5 mar spadło 4,6 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 36 z 37, z medianą 6,4 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
26 lutego 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 52 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 30, czyli 2,0 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.