Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 26 stycznia 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 7 kwietnia 2017 na terenie gminy Merthyr Tydfil (Wielka Brytania), a satelity rejestrowały ogień przez 3 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 546 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
Ten wpis to prawdopodobnie wypalanie wrzosowisk, janowca lub pastwisk górskich, a nie pożar lasu. W Wielkiej Brytanii i Irlandii co zimę i wiosnę wypala się wrzosowiska i zbocza, by odnowić pastwiska lub wrzos. To nasze przypuszczenie, oparte na porze roku, terenie niemal bez lasu i braku doniesień o tym pożarze; nie zostało potwierdzone. Dlatego nie jest on uwzględniany w rankingach pożarów lasów.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (17,3 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 7 kwi 2017 do 9 kwi 2017: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 17 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 8 kwietnia 2017; detekcje tego dnia: 5.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 2.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 16,1 °C i minimalna wilgotność 53 % w dniu 8 kwietnia 2017; porywy 45 km/h w dniu 9 kwietnia 2017.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017-04-07 | 1 | 17 | 11,7 | 1,7 | 65 | 6,1 | 18,4 | 0 | 0,5 | muy_bajo | 1 |
| 2017-04-08 | 5 | 27 | 16,1 | 1,3 | 53 | 13,2 | 29,9 | 0 | 1,5 | muy_bajo | 1 |
| 2017-04-09 | 4 | 18 | 13,6 | 4,1 | 67 | 20,6 | 44,6 | 0 | 2,6 | muy_bajo | 1 |
| 2017-04-10 | 0 | 0 | 9,6 | 4 | 56 | 17,7 | 37,8 | 0 | 2,5 | muy_bajo | 0 |
| 2017-04-11 | 0 | 0 | 10,4 | 1 | 63 | 16,9 | 39,2 | 0 | 2,6 | muy_bajo | 0 |
| 2017-04-12 | 0 | 0 | 10 | 4,8 | 69 | 23,5 | 49 | 0,1 | 3,3 | muy_bajo | 0 |
| 2017-04-13 | 0 | 0 | 8,6 | 1,9 | 60 | 13 | 29,2 | 0 | 2,1 | muy_bajo | 0 |
| 2017-04-14 | 0 | 0 | 9,5 | 2,5 | 79 | 24 | 47,2 | 0,9 | 1,4 | muy_bajo | 0 |
| 2017-04-15 | 0 | 0 | 8,7 | 4,5 | 54 | 20,8 | 42,5 | 0 | 2,2 | muy_bajo | 0 |
| 2017-04-16 | 0 | 0 | 9,1 | 3,2 | 71 | 23,7 | 45,7 | 0,3 | 2,7 | muy_bajo | 0 |
| 2017-04-17 | 0 | 0 | 10,2 | 5 | 67 | 14,5 | 30,6 | 0,1 | 1,9 | muy_bajo | 0 |
| 2017-04-18 | 0 | 0 | 8,8 | 0,4 | 45 | 15,8 | 34,2 | 0 | 3,2 | muy_bajo | 0 |
| 2017-04-19 | 0 | 0 | 10,7 | 1,5 | 49 | 8,7 | 20,9 | 0 | 2,8 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 2.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 7 kwi | 11,7 °C | 65 % | 18 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 0 |
| 8 kwi | 16,1 °C | 53 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 9 kwi | 13,6 °C | 67 % | 45 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 3 |
| 10 kwi po | 9,6 °C | 56 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 11 kwi po | 10,4 °C | 63 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 3 |
| 12 kwi po | 10,0 °C | 69 % | 49 km/h | 0,1 mm | Bardzo niskie 3 |
| 13 kwi po | 8,6 °C | 60 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 14 kwi po | 9,5 °C | 79 % | 47 km/h | 0,9 mm | Bardzo niskie 1 |
| 15 kwi po | 8,7 °C | 54 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 16 kwi po | 9,1 °C | 71 % | 46 km/h | 0,3 mm | Bardzo niskie 3 |
| 17 kwi po | 10,2 °C | 67 % | 31 km/h | 0,1 mm | Bardzo niskie 2 |
| 18 kwi po | 8,8 °C | 45 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 3 |
| 19 kwi po | 10,7 °C | 49 % | 21 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 3 |
Zaczął się przy FWI 0,5 i minimalnej wilgotności 65 %; wcześniej: 2 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2018 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 7.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,7 mm, 22 maj.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 11,5 mm, 24 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,5 mm, 1 maj.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,4 mm, 26 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,7 mm, 4 maj.
Pożary w okolicy, które zaczęły się przy podobnej pogodzie: 7. Poniżej 15 nie podajemy liczb: byłyby bardziej szumem niż sygnałem.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 9 kwi, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
9 kwietnia 2017 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 40 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 26, czyli 1,8 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 999 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Open Government Licence v3.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.