Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 9 paź 2026 – 14 paź 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 9 października 2026 na terenie gminy Mecula (Mozambik), a satelity rejestrowały ogień przez 6 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 5 240 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
Mozambik, 2026: 189. miejsce na 554.
Obwód GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego, po zmianie warstwy (sierpień 2025): ten pożar nie jest porównywany z pożarami z wcześniejszych lat, bo od tamtej pory warstwa GWIS daje więcej i większych obwodów.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (25,4 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 9 paź 2026 do 14 paź 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 25 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 11 października 2026; detekcje tego dnia: 54.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 4.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 35,0 °C i minimalna wilgotność 33 % w dniu 10 października 2026; porywy 36 km/h w dniu 13 października 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-10-09 | 8 | 56 | 34,5 | 22,8 | 30 | 16,8 | 31 | 0 | 34 | alto | 1 |
| 2026-10-10 | 34 | 156 | 35 | 23,6 | 33 | 15 | 28,8 | 0 | 33 | alto | 1 |
| 2026-10-11 | 54 | 458 | 34,1 | 23 | 31 | 18,6 | 34,6 | 0 | 36,4 | alto | 1 |
| 2026-10-12 | 0 | 0 | 34,1 | 23 | 31 | 17,9 | 33,5 | 0 | 36,2 | alto | 1 |
| 2026-10-13 | 0 | 0 | 34,7 | 23 | 29 | 19,4 | 36 | 0 | 38,1 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-14 | 0 | 0 | 33,8 | 23,1 | 26 | 18,4 | 34,6 | 0 | 38,8 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-15 | 0 | 0 | 33,4 | 22,8 | 27 | 18,3 | 33,5 | 0 | 39,1 | muy_alto | 0 |
| 2026-10-16 | 0 | 0 | 33,6 | 22,9 | 26 | 22,3 | 41,8 | 0 | 43,5 | muy_alto | 0 |
| 2026-10-17 | 0 | 0 | 32,8 | 23,7 | 29 | 19,5 | 35,6 | 0 | 41,1 | muy_alto | 0 |
| 2026-10-18 | 0 | 0 | 33,1 | 22,7 | 35 | 17,1 | 30,6 | 0 | 37,8 | alto | 0 |
| 2026-10-19 | 0 | 0 | 34 | 24,1 | 34 | 17,8 | 33,5 | 0 | 38,8 | muy_alto | 0 |
| 2026-10-20 | 0 | 0 | 35,8 | 23,8 | 35 | 16,7 | 31,3 | 0 | 38,1 | muy_alto | 0 |
| 2026-10-21 | 0 | 0 | 36,7 | 23,6 | 31 | 16,9 | 33,1 | 0 | 38,6 | muy_alto | 0 |
| 2026-10-22 | 0 | 0 | 37,3 | 24,1 | 26 | 17,2 | 32 | 0 | 41,3 | muy_alto | 0 |
| 2026-10-23 | 0 | 0 | 37,2 | 24 | 25 | 18 | 33,5 | 0 | 43 | muy_alto | 0 |
| 2026-10-24 | 0 | 0 | 35,6 | 23,5 | 27 | 16,3 | 33,8 | 0 | 41,7 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 4.
85% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 345 ha w 2016 r., 1 846 ha w 2017 r., 1 053 ha w 2018 r., 281 ha w 2019 r., 2 469 ha w 2020 r., 666 ha w 2021 r., 1 415 ha w 2023 r., 1 119 ha w 2024 r., 973 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 4 470 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 9 paź | 34,5 °C | 30 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 10 paź | 35,0 °C | 33 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 11 paź | 34,1 °C | 31 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 12 paź | 34,1 °C | 31 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 13 paź | 34,7 °C | 29 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 14 paź | 33,8 °C | 26 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 15 paź po | 33,4 °C | 27 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 16 paź po | 33,6 °C | 26 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 17 paź po | 32,8 °C | 29 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 18 paź po | 33,1 °C | 35 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 19 paź po | 34,0 °C | 34 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 20 paź po | 35,8 °C | 35 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 21 paź po | 36,7 °C | 31 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 22 paź po | 37,3 °C | 26 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 23 paź po | 37,2 °C | 25 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 24 paź po | 35,6 °C | 27 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
11 października 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 30 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 17, czyli 1,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.