Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 26 stycznia 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 4 sierpnia 2017 na terenie gminy Mazzarino (Włochy), a satelity rejestrowały ogień przez 3 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 398 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 21. co do wielkości pożar w regionie Caltanissetta od 2016 roku (spośród 149 z własną stroną). Włochy, 2017: 54. miejsce na 361.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (22,2 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 4 sie 2017 do 6 sie 2017: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 22 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 5 sierpnia 2017; detekcje tego dnia: 8.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 18.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 37,3 °C i minimalna wilgotność 20 % w dniu 6 sierpnia 2017; porywy 35 km/h w dniu 4 sierpnia 2017.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017-08-04 | 2 | 44 | 35,7 | 20,9 | 23 | 13,9 | 35,3 | 0 | 38,4 | muy_alto | 1 |
| 2017-08-05 | 8 | 49 | 35,4 | 21,5 | 28 | 14,7 | 34,9 | 0 | 45 | muy_alto | 1 |
| 2017-08-06 | 4 | 29 | 37,3 | 21 | 20 | 14,5 | 32,4 | 0 | 49,9 | muy_alto | 1 |
| 2017-08-07 | 0 | 0 | 36,5 | 21,2 | 24 | 11,2 | 29,9 | 0 | 44,6 | muy_alto | 0 |
| 2017-08-08 | 0 | 0 | 33,2 | 20,9 | 32 | 15,3 | 40,7 | 0 | 50,1 | extremo | 0 |
| 2017-08-09 | 0 | 0 | 33,3 | 22,7 | 30 | 14,2 | 31 | 0 | 50,5 | extremo | 0 |
| 2017-08-10 | 0 | 0 | 33,9 | 21,6 | 23 | 18,2 | 37,4 | 0 | 47,9 | muy_alto | 0 |
| 2017-08-11 | 0 | 0 | 34,1 | 22 | 40 | 16,7 | 39,6 | 0 | 43,2 | muy_alto | 0 |
| 2017-08-12 | 0 | 0 | 29 | 19,4 | 35 | 17,9 | 36,4 | 0 | 46,2 | muy_alto | 0 |
| 2017-08-13 | 0 | 0 | 28,8 | 17,9 | 36 | 17,3 | 34,2 | 0 | 38,7 | muy_alto | 0 |
| 2017-08-14 | 0 | 0 | 27,6 | 16,4 | 48 | 15,4 | 37,8 | 0 | 31,3 | alto | 0 |
| 2017-08-15 | 0 | 0 | 30,1 | 16,8 | 37 | 15,7 | 38,9 | 0 | 29,8 | alto | 0 |
| 2017-08-16 | 0 | 0 | 30,1 | 17,6 | 35 | 12,6 | 31,3 | 0 | 26,4 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 18.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 4 sie | 35,7 °C | 23 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 5 sie | 35,4 °C | 28 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 6 sie | 37,3 °C | 20 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
| 7 sie po | 36,5 °C | 24 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 8 sie po | 33,2 °C | 32 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 50 |
| 9 sie po | 33,3 °C | 30 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 50 |
| 10 sie po | 33,9 °C | 23 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 11 sie po | 34,1 °C | 40 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 12 sie po | 29,0 °C | 35 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 13 sie po | 28,8 °C | 36 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 14 sie po | 27,6 °C | 48 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 15 sie po | 30,1 °C | 37 % | 39 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 16 sie po | 30,1 °C | 35 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
Zaczął się przy FWI 38,4 i minimalnej wilgotności 23 %; wcześniej: 18 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 42.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,3 mm, 23 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Był 1,9 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 3 dni (mediana: 2 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 7 z 42 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 25 z 42 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,7 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 6 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 17 z 42, z medianą 1,7 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
6 sierpnia 2017 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 31 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 24, czyli 1,6 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · 1515 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.