Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 7 sie 2022 – 10 sie 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 7 sierpnia 2022 na terenie gminy Mayama (Kongo), a satelity rejestrowały ogień przez 4 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 237 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 114. co do wielkości pożar w regionie Pool od 2016 roku (spośród 202 z własną stroną). Kongo, 2022: 43. miejsce na 69.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 7 sie 2022 do 10 sie 2022: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Łączna moc promieniowania w dniu 8 sierpnia 2022; detekcje tego dnia: 19.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 30,0 °C i minimalna wilgotność 47 % w dniu 7 sierpnia 2022; porywy 35 km/h w dniu 10 sierpnia 2022.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-08-07 | 2 | 11 | 30 | 18,1 | 47 | 10 | 27,4 | 0 | 18,3 | moderado | 1 |
| 2022-08-08 | 19 | 185 | 28,5 | 19,1 | 51 | 12,3 | 29,2 | 0 | 19,7 | moderado | 1 |
| 2022-08-09 | 1 | 5 | 29,9 | 18,6 | 50 | 10,7 | 25,6 | 0 | 19,1 | moderado | 1 |
| 2022-08-10 | 2 | 3 | 28,9 | 19,4 | 54 | 14,3 | 34,6 | 0 | 21,3 | alto | 1 |
| 2022-08-11 | 0 | 0 | 28,8 | 18,3 | 52 | 16,5 | 37,4 | 0 | 22,8 | alto | 0 |
| 2022-08-12 | 0 | 0 | 26,9 | 17,5 | 51 | 13,4 | 31,3 | 0 | 21,3 | moderado | 0 |
| 2022-08-13 | 0 | 0 | 26,4 | 17,6 | 55 | 15 | 32,8 | 0 | 21,4 | alto | 0 |
| 2022-08-14 | 0 | 0 | 28,7 | 17,6 | 52 | 14,5 | 34,6 | 0 | 21,3 | alto | 0 |
| 2022-08-15 | 0 | 0 | 28,6 | 17,8 | 51 | 13,9 | 33,5 | 0 | 21,2 | moderado | 0 |
| 2022-08-16 | 0 | 0 | 29,6 | 17,2 | 49 | 8,9 | 24,5 | 0 | 18,8 | moderado | 0 |
| 2022-08-17 | 0 | 0 | 30,8 | 20,2 | 51 | 13,2 | 29,5 | 0,5 | 21,3 | moderado | 0 |
| 2022-08-18 | 0 | 0 | 29,5 | 21,1 | 52 | 15,7 | 34,9 | 0,1 | 22,9 | alto | 0 |
| 2022-08-19 | 0 | 0 | 28,8 | 20 | 54 | 13,6 | 31,7 | 0 | 21,9 | alto | 0 |
| 2022-08-20 | 0 | 0 | 29,2 | 18,4 | 52 | 11,5 | 26,6 | 0 | 20,9 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
2% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 22 ha w 2016 r..
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy 60 dni bez deszczu: 12 % powierzchni (Kongo)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 7 sie | 30,0 °C | 47 % | 27 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 18 |
| 8 sie | 28,5 °C | 51 % | 29 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 20 |
| 9 sie | 29,9 °C | 50 % | 26 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
| 10 sie | 28,9 °C | 54 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 21 |
| 11 sie po | 28,8 °C | 52 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 23 |
| 12 sie po | 26,9 °C | 51 % | 31 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 21 |
| 13 sie po | 26,4 °C | 55 % | 33 km/h | 0,0 mm | Wysokie 21 |
| 14 sie po | 28,7 °C | 52 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 21 |
| 15 sie po | 28,6 °C | 51 % | 34 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 21 |
| 16 sie po | 29,6 °C | 49 % | 24 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
| 17 sie po | 30,8 °C | 51 % | 30 km/h | 0,5 mm | Umiarkowane 21 |
| 18 sie po | 29,5 °C | 52 % | 35 km/h | 0,1 mm | Wysokie 23 |
| 19 sie po | 28,8 °C | 54 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 22 |
| 20 sie po | 29,2 °C | 52 % | 27 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 21 |
Zaczął się przy FWI 18,3 i minimalnej wilgotności 47 %; wcześniej: ponad dwa miesiące bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 16.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 25,2 mm, 1 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,3 mm, 16 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (1 237 ha przy medianie 1 295 ha) i trwał 4 dni (mediana: 6 dni).
W 10 z 16 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 8,8 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 10 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 6 z 16, z medianą 8,8 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
5 sierpnia 2022 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 48 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 35, czyli 2,3 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Map Library 2007, nombres de Wikidata) (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.