Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 23 paź 2018 – 3 lis 2018
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 23 października 2018 na terenie gminy Mavago (Mozambik), a satelity rejestrowały ogień przez 12 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 10 977 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 31. co do wielkości pożar w regionie Niassa od 2016 roku (spośród 373 z własną stroną). Mozambik, 2018: 24. miejsce na 220.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 23 paź 2018 do 3 lis 2018: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 58 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 24 października 2018; detekcje tego dnia: 63.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 1.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 33,2 °C i minimalna wilgotność 31 % w dniu 1 listopada 2018; porywy 47 km/h w dniu 23 października 2018.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018-10-23 | 62 | 418 | 27,3 | 17,4 | 35 | 19,7 | 47,2 | 0 | 25,9 | alto | 1 |
| 2018-10-24 | 63 | 519 | 28,3 | 18,1 | 31 | 18,1 | 42,1 | 0 | 29 | alto | 1 |
| 2018-10-25 | 45 | 189 | 30,4 | 19 | 32 | 15 | 38,2 | 0 | 28,1 | alto | 1 |
| 2018-10-26 | 31 | 95 | 29 | 20,2 | 37 | 13,2 | 32,4 | 0 | 27,2 | alto | 1 |
| 2018-10-27 | 37 | 221 | 28,8 | 21 | 41 | 13,8 | 34,2 | 0 | 27,1 | alto | 1 |
| 2018-10-28 | 19 | 103 | 29,5 | 20,4 | 39 | 15,2 | 34,2 | 0,8 | 22,7 | alto | 1 |
| 2018-10-29 | 17 | 78 | 29,8 | 20,4 | 29 | 14,1 | 34,6 | 0 | 28,6 | alto | 1 |
| 2018-10-30 | 10 | 34 | 29,4 | 18,3 | 38 | 15,5 | 37,1 | 0 | 29,9 | alto | 1 |
| 2018-10-31 | 7 | 156 | 32,5 | 19,7 | 31 | 12,3 | 31 | 0 | 28,9 | alto | 1 |
| 2018-11-01 | 12 | 34 | 33,2 | 22 | 31 | 13,8 | 39,6 | 0 | 30,6 | alto | 1 |
| 2018-11-02 | 8 | 100 | 33,2 | 21,9 | 33 | 13 | 34,9 | 0 | 30,3 | alto | 1 |
| 2018-11-03 | 13 | 36 | 32,7 | 21,3 | 30 | 14,2 | 38,5 | 0 | 31,6 | alto | 1 |
| 2018-11-04 | 0 | 0 | 30,7 | 21,1 | 40 | 13,7 | 33,8 | 2,2 | 13,2 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Przed wybuchem pożaru przez jeden dzień nie padał deszcz (co najmniej 1 mm). Deszcz przyszedł po pożarze: 2,2 mm, 4 lis.
29% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 908 ha w 2016 r., 1 291 ha w 2017 r..
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 23 paź | 27,3 °C | 35 % | 47 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 24 paź | 28,3 °C | 31 % | 42 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 25 paź | 30,4 °C | 32 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 26 paź | 29,0 °C | 37 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 27 paź | 28,8 °C | 41 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 28 paź | 29,5 °C | 39 % | 34 km/h | 0,8 mm | Wysokie 23 |
| 29 paź | 29,8 °C | 29 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 30 paź | 29,4 °C | 38 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 31 paź | 32,5 °C | 31 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 1 lis | 33,2 °C | 31 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 2 lis | 33,2 °C | 33 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 3 lis | 32,7 °C | 30 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 4 lis po | 30,7 °C | 40 % | 34 km/h | 2,2 mm | Umiarkowane 13 |
Zaczął się przy FWI 25,9 i minimalnej wilgotności 35 %; wcześniej: 1 dzień bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 20.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 4,9 mm, 7 lis.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 4,0 mm, 29 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,6 mm, 3 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 2 paź.
Był 2,7 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 12 dni (mediana: 13 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 2 z 20 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 6 z 20 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,5 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 3 lis, a 4 lis spadło 2,2 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 14 z 20, z medianą 2,5 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.