Przejdź do treści
worldfires
MZ · Mozambik · –

Pożar: Maúa, 14 października 2026 Maúa, Majune

Wygasły · ostatnie wykrycie: 1 lis 2026, 11:25 UTC

Pożar wybuchł 14 października 2026 na terenie gminy Maúa (Mozambik), a satelity rejestrowały ogień przez 19 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 4 266 ha, obejmujący obszar 2 gmin.

To 292. co do wielkości pożar w regionie Niassa od 2016 roku (spośród 589 z własną stroną). Mozambik, 2026: 294. miejsce na 561.

Moc zmierzona przez satelitę jest niska (25,5 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.

Porównaj z…
Spalona powierzchnia
4 266ha
obrys GWIS (Copernicus)
Czas trwania
19dni
14 paź 2026 – 1 lis 2026
Dotknięte gminy
2
dystryktów
Początek
14 paź
2026
Detekcje cieplne
85
w jednym punkcie cieplnym: 26 MW
Zagrożenie na starcie
30
Wysokie · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
73MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 14 paź1 lis
1 lis 2026

Jak się rozwijał, dzień po dniu

14 paź 2026 · 0 MW · 0 15 paź 2026 · 0 MW · 0 18 paź 2026 · 34 MW · 3 19 paź 2026 · 0 MW · 0 20 paź 2026 · 31 MW · 7 21 paź 2026 · 169 MW · 14 22 paź 2026 · 58 MW · 8 23 paź 2026 · 134 MW · 11 24 paź 2026 · 10 MW · 1 25 paź 2026 · 31 MW · 3 26 paź 2026 · 27 MW · 2 27 paź 2026 · 221 MW · 26 28 paź 2026 · 81 MW · 9 29 paź 2026 · 7 MW · 1 1 lis 2026 · 0 MW · 0
14 paź 19 paź 22 paź 27 paź

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

40°maksimum
41km/h · najsilniejszy poryw
17%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 9. Deszcz przyszedł po pożarze: 3,0 mm, 4 lis.

Ten teren już wcześniej płonął

30% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 376 ha w 2016 r., 184 ha w 2018 r., 551 ha w 2021 r., 213 ha w 2025 r..

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia równa 4,8% obszaru porównawczego: Berlin (43 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. Maúa tu się zaczął
    3 151 ha dotarł 14 paź
    0,4 %
  2. 1 142 ha dotarł 22 paź
    0,1 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Ludzie i budynki w obrysie

GHSL 2025
Powierzchnia zabudowana< 0,1 ha
Mieszkańcy< 20

W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).

To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.

Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele prognostyczne, tymczasowo do czasu reanalizy ERA5

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
14 paź 34,7 °C 22 % 31 km/h 0,0 mm Wysokie 30
15 paź 34,9 °C 19 % 35 km/h 0,0 mm Wysokie 33
16 paź 34,6 °C 20 % 32 km/h 0,0 mm Wysokie 35
17 paź 32,9 °C 23 % 32 km/h 0,2 mm Wysokie 33
18 paź 33,3 °C 26 % 40 km/h 0,0 mm Wysokie 35
19 paź 34,1 °C 29 % 39 km/h 0,3 mm Wysokie 35
20 paź 36,7 °C 24 % 37 km/h 0,0 mm Wysokie 36
21 paź 37,3 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Wysokie 34
22 paź 39,5 °C 17 % 30 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 41
23 paź 39,2 °C 18 % 35 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 44
24 paź 37,5 °C 18 % 41 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 45
25 paź 35,6 °C 26 % 34 km/h 0,2 mm Bardzo wysokie 44
26 paź 37,5 °C 20 % 25 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 39
27 paź 35,9 °C 24 % 35 km/h 0,1 mm Bardzo wysokie 40
28 paź 37,1 °C 22 % 40 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 46
29 paź 37,5 °C 23 % 38 km/h 0,2 mm Bardzo wysokie 48
30 paź 33,3 °C 25 % 36 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 39
31 paź 30,8 °C 34 % 21 km/h 0,0 mm Wysokie 32
1 lis 30,2 °C 38 % 28 km/h 0,0 mm Wysokie 30
2 lis po 35,6 °C 24 % 30 km/h 0,0 mm Wysokie 37
3 lis po 34,6 °C 32 % 32 km/h 0,3 mm Wysokie 36
4 lis po 36,0 °C 29 % 40 km/h 3,0 mm Wysokie 25

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 7 paź 2026
Po · 4 lis 2026

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

12 października 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 33 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 21, czyli 1,4 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.533 µg/m³
Dni powyżej normy4 dni
PM1039 µg/m³
Grubość optyczna0,72
12 paź16 paź20 paź24 paź28 paź
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 85Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Mozambik

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Maúa?
Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity wewnątrz obrysu płonął od 14 października 2026 do 1 listopada 2026 (19 dni). Obrys datuje go od 21 października 2026 do 29 października 2026.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 4 266 ha (42,7 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Gminy objęte pożarem (2): Maúa (3 151 ha, 0,4 %); Majune (1 142 ha, 0,1 %).
Czy pożar: Maúa nadal jest aktywny?
Brak wykryć ognia od 1 lis 2026, 11:25 UTC. Brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia.
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 39,5 °C, wilgotność spadła do 17 %, a porywy wiatru osiągały 41 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 48, klasa: Bardzo wysokie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Mozambik (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony · 3 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 29 października 2026.
  1. Ostatni dzień z ogniem: 28 października 2026 → 1 listopada 2026.
  2. Powierzchnia: 4 023 → 4 266 ha.
  3. Strona opublikowana (4 023 ha).

RSS Zmiany tej strony

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność.

Skąd to wiemy
  • Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach.
  • Daty skorygowane na podstawie detekcji VIIRS wewnątrz obrysu, według którego pożar trwał od 21 października 2026 do 29 października 2026. 85 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
  • Pogoda: model ECMWF IFS, wstępnie, do czasu nadejścia reanalizy ERA5.
  • Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.

Jak powstają strony pożarów: metodologia

Skąd pochodzą te dane

Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.