Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 23 mar 2021 – 2 kwi 2021
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 23 marca 2021 na terenie gminy Matman (Mjanma), a satelity rejestrowały ogień przez 11 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 711 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 335. co do wielkości pożar w regionie Shan od 2016 roku (spośród 625 z własną stroną). Mjanma, 2021: 103. miejsce na 190.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 23 mar 2021 do 2 kwi 2021: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 99 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 30 marca 2021; detekcje tego dnia: 41.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 30.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 31,5 °C i minimalna wilgotność 28 % w dniu 25 marca 2021; porywy 42 km/h w dniu 30 marca 2021.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021-03-23 | 0 | 0 | 27,2 | 15,8 | 53 | 7,1 | 31,7 | 3,6 | 3 | muy_bajo | 1 |
| 2021-03-24 | 0 | 0 | 28,8 | 15,3 | 38 | 7,8 | 31,3 | 0 | 9,8 | bajo | 1 |
| 2021-03-25 | 0 | 0 | 31,5 | 13,8 | 28 | 9 | 32,8 | 0 | 19,2 | moderado | 1 |
| 2021-03-26 | 0 | 0 | 30 | 13,7 | 32 | 9,8 | 34,6 | 0 | 20,1 | moderado | 1 |
| 2021-03-27 | 3 | 12 | 30,9 | 11,7 | 22 | 6,9 | 25,6 | 0 | 22,5 | alto | 1 |
| 2021-03-28 | 0 | 0 | 29,7 | 12,1 | 27 | 6,1 | 24,5 | 0 | 22,5 | alto | 1 |
| 2021-03-29 | 0 | 0 | 27,5 | 12,5 | 35 | 11,2 | 38,5 | 0 | 23,6 | alto | 1 |
| 2021-03-30 | 41 | 959 | 28,2 | 11,9 | 27 | 12,5 | 42,5 | 0 | 25 | alto | 1 |
| 2021-03-31 | 6 | 16 | 31,2 | 14,7 | 24 | 10,1 | 39,2 | 0 | 25,7 | alto | 1 |
| 2021-04-01 | 12 | 161 | 30,9 | 16,1 | 29 | 9 | 32,4 | 0 | 25,5 | alto | 1 |
| 2021-04-02 | 17 | 529 | 31,5 | 12,6 | 27 | 6,8 | 26,3 | 0 | 24,7 | alto | 1 |
| 2021-04-03 | 0 | 0 | 27,9 | 14,2 | 28 | 8 | 21,2 | 0 | 25,9 | alto | 0 |
| 2021-04-04 | 0 | 0 | 19,8 | 16,3 | 50 | 7,2 | 24,5 | 0,7 | 14,9 | moderado | 0 |
| 2021-04-05 | 0 | 0 | 19,1 | 13,8 | 61 | 3,9 | 17,6 | 4,9 | 0,6 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 30. Deszcz przyszedł po pożarze: 4,9 mm, 5 kwi.
71% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 261 ha w 2016 r., 1 078 ha w 2019 r., 1 679 ha w 2020 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 1 930 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 23 mar | 27,2 °C | 53 % | 32 km/h | 3,6 mm | Bardzo niskie 3 |
| 24 mar | 28,8 °C | 38 % | 31 km/h | 0,0 mm | Niskie 10 |
| 25 mar | 31,5 °C | 28 % | 33 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
| 26 mar | 30,0 °C | 32 % | 35 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 20 |
| 27 mar | 30,9 °C | 22 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 22 |
| 28 mar | 29,7 °C | 27 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 22 |
| 29 mar | 27,5 °C | 35 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 30 mar | 28,2 °C | 27 % | 42 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 31 mar | 31,2 °C | 24 % | 39 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 1 kwi | 30,9 °C | 29 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 2 kwi | 31,5 °C | 27 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 3 kwi po | 27,9 °C | 28 % | 21 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 4 kwi po | 19,8 °C | 50 % | 24 km/h | 0,7 mm | Umiarkowane 15 |
| 5 kwi po | 19,1 °C | 61 % | 18 km/h | 4,9 mm | Bardzo niskie 1 |
Zaczął się przy FWI 3,0 i minimalnej wilgotności 53 %; wcześniej: 30 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 5.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 4,4 mm, 7 lut.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,5 mm, 5 maj.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,4 mm, 19 lut.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 9,4 mm, 12 maj.
Pożary w okolicy, które zaczęły się przy podobnej pogodzie: 5. Poniżej 15 nie podajemy liczb: byłyby bardziej szumem niż sygnałem.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 2 kwi, a 5 kwi spadło 4,9 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.