Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 8 kwi 2024 – 20 kwi 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 8 kwietnia 2024 na terenie gminy Masimera (Sierra Leone), a satelity rejestrowały ogień przez 13 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 235 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 584. co do wielkości pożar w regionie Northern od 2016 roku (spośród 937 z własną stroną). Sierra Leone, 2024: 74. miejsce na 140.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 8 kwi 2024 do 20 kwi 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 75 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 15 kwietnia 2024; detekcje tego dnia: 40.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 1.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 39,3 °C i minimalna wilgotność 35 % w dniu 13 kwietnia 2024; porywy 37 km/h w dniu 9 kwietnia 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 2,2 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-04-08 | 0 | 0 | 38,4 | 24,8 | 32 | 15,2 | 34,2 | 0 | 33,8 | alto | 1 |
| 2024-04-09 | 1 | 13 | 37,4 | 23,5 | 35 | 16,4 | 36,7 | 0,2 | 35,1 | alto | 1 |
| 2024-04-10 | 0 | 0 | 35,9 | 25 | 50 | 10,7 | 32,4 | 1,7 | 14,6 | moderado | 1 |
| 2024-04-11 | 0 | 0 | 38,2 | 24,3 | 35 | 14,1 | 35,6 | 0,1 | 30,5 | alto | 1 |
| 2024-04-12 | 2 | 8 | 38,7 | 24,8 | 38 | 13 | 32,4 | 0,1 | 30 | alto | 1 |
| 2024-04-13 | 0 | 0 | 39,3 | 24,5 | 35 | 13,6 | 33,8 | 0,1 | 32,5 | alto | 1 |
| 2024-04-14 | 2 | 22 | 38,2 | 24,4 | 38 | 14,8 | 32,8 | 0 | 33,8 | alto | 1 |
| 2024-04-15 | 40 | 917 | 39,1 | 24,7 | 31 | 13 | 28,8 | 0,1 | 34,6 | alto | 1 |
| 2024-04-16 | 2 | 6 | 37,9 | 24,1 | 37 | 14 | 34,2 | 0,5 | 35,7 | alto | 1 |
| 2024-04-17 | 0 | 0 | 35,6 | 25,3 | 48 | 14,5 | 31,3 | 0,7 | 25 | alto | 1 |
| 2024-04-18 | 0 | 0 | 37,7 | 25,5 | 38 | 13,4 | 29,9 | 0 | 30,1 | alto | 1 |
| 2024-04-19 | 0 | 0 | 37,4 | 25,4 | 43 | 13,6 | 31,7 | 0,5 | 30,5 | alto | 1 |
| 2024-04-20 | 7 | 104 | 33,5 | 27,3 | 62 | 12,9 | 30,6 | 5,5 | 5,3 | bajo | 1 |
| 2024-04-21 | 0 | 0 | 31,6 | 24,6 | 69 | 13 | 32,4 | 8,5 | 1 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Przed wybuchem pożaru przez jeden dzień nie padał deszcz (co najmniej 1 mm). Deszcz przyszedł po pożarze: 8,5 mm, 21 kwi.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 2,2 ha zabudowy i mieszkało około 200 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 8 kwi | 38,4 °C | 32 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 9 kwi | 37,4 °C | 35 % | 37 km/h | 0,2 mm | Wysokie 35 |
| 10 kwi | 35,9 °C | 50 % | 32 km/h | 1,7 mm | Umiarkowane 15 |
| 11 kwi | 38,2 °C | 35 % | 36 km/h | 0,1 mm | Wysokie 30 |
| 12 kwi | 38,7 °C | 38 % | 32 km/h | 0,1 mm | Wysokie 30 |
| 13 kwi | 39,3 °C | 35 % | 34 km/h | 0,1 mm | Wysokie 32 |
| 14 kwi | 38,2 °C | 38 % | 33 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 15 kwi | 39,1 °C | 31 % | 29 km/h | 0,1 mm | Wysokie 35 |
| 16 kwi | 37,9 °C | 37 % | 34 km/h | 0,5 mm | Wysokie 36 |
| 17 kwi | 35,6 °C | 48 % | 31 km/h | 0,7 mm | Wysokie 25 |
| 18 kwi | 37,7 °C | 38 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 19 kwi | 37,4 °C | 43 % | 32 km/h | 0,5 mm | Wysokie 30 |
| 20 kwi | 33,5 °C | 62 % | 31 km/h | 5,5 mm | Niskie 5 |
| 21 kwi po | 31,6 °C | 69 % | 32 km/h | 8,5 mm | Bardzo niskie 1 |
Zaczął się przy FWI 33,8 i minimalnej wilgotności 32 %; wcześniej: 1 dzień bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 43.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,8 mm, 27 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 8,3 mm, 15 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 13,5 mm, 25 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,0 mm, 8 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 4,1 mm, 14 mar.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (1 235 ha przy medianie 1 367 ha) i trwał 13 dni (mediana: 9 dni).
W 2 z 43 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,8 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 20 kwi, a 21 kwi spadło 8,5 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 41 z 43, z medianą 3,8 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
14 kwietnia 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 86 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 60, czyli 4,0 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.