Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 2 kwi 2023 – 10 kwi 2023
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 2 kwietnia 2023 na terenie gminy Masimera (Sierra Leone), a satelity rejestrowały ogień przez 9 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 122 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 720. co do wielkości pożar w regionie Northern od 2016 roku (spośród 937 z własną stroną). Sierra Leone, 2023: 113. miejsce na 160.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 2 kwi 2023 do 10 kwi 2023: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 52 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 8 kwietnia 2023; detekcje tego dnia: 19.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 0.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 35,1 °C i minimalna wilgotność 52 % w dniu 6 kwietnia 2023; porywy 31 km/h w dniu 2 kwietnia 2023.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 1,1 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023-04-02 | 1 | 3 | 32,5 | 23 | 57 | 11,5 | 31 | 3,9 | 1,5 | muy_bajo | 1 |
| 2023-04-03 | 0 | 0 | 32,7 | 22,8 | 62 | 7,9 | 25,9 | 7,5 | 0,5 | muy_bajo | 1 |
| 2023-04-04 | 0 | 0 | 34,4 | 23,9 | 58 | 10,5 | 24,1 | 0,9 | 2,1 | muy_bajo | 1 |
| 2023-04-05 | 1 | 15 | 34,1 | 24,1 | 52 | 12,3 | 28,1 | 0,5 | 6,9 | bajo | 1 |
| 2023-04-06 | 6 | 47 | 35,1 | 23,4 | 52 | 10,5 | 29,9 | 1,3 | 5,6 | bajo | 1 |
| 2023-04-07 | 0 | 0 | 32,2 | 23,6 | 63 | 11,2 | 28,4 | 5,6 | 0,7 | muy_bajo | 1 |
| 2023-04-08 | 19 | 181 | 34,5 | 23,6 | 47 | 12,9 | 28,1 | 0,2 | 5,8 | bajo | 1 |
| 2023-04-09 | 0 | 0 | 33,5 | 23,6 | 47 | 12,3 | 29,5 | 0,1 | 9,1 | bajo | 1 |
| 2023-04-10 | 1 | 6 | 33,2 | 24,1 | 66 | 8,9 | 20,5 | 5 | 0,6 | muy_bajo | 1 |
| 2023-04-11 | 0 | 0 | 34,6 | 23,8 | 54 | 9,2 | 27,7 | 3,8 | 0,7 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 0. Deszcz przyszedł po pożarze: 3,8 mm, 11 kwi.
2% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 25 ha w 2018 r..
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 1,1 ha zabudowy i mieszkało około 250 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2 kwi | 32,5 °C | 57 % | 31 km/h | 3,9 mm | Bardzo niskie 2 |
| 3 kwi | 32,7 °C | 62 % | 26 km/h | 7,5 mm | Bardzo niskie 0 |
| 4 kwi | 34,4 °C | 58 % | 24 km/h | 0,9 mm | Bardzo niskie 2 |
| 5 kwi | 34,1 °C | 52 % | 28 km/h | 0,5 mm | Niskie 7 |
| 6 kwi | 35,1 °C | 52 % | 30 km/h | 1,3 mm | Niskie 6 |
| 7 kwi | 32,2 °C | 63 % | 28 km/h | 5,6 mm | Bardzo niskie 1 |
| 8 kwi | 34,5 °C | 47 % | 28 km/h | 0,2 mm | Niskie 6 |
| 9 kwi | 33,5 °C | 47 % | 30 km/h | 0,1 mm | Niskie 9 |
| 10 kwi | 33,2 °C | 66 % | 20 km/h | 5,0 mm | Bardzo niskie 1 |
| 11 kwi po | 34,6 °C | 54 % | 28 km/h | 3,8 mm | Bardzo niskie 1 |
Zaczął się przy FWI 1,5 i minimalnej wilgotności 57 %; wcześniej: deszcz dzień wcześniej. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 37.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 6,4 mm, 8 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 11,0 mm, 30 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,1 mm, 17 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,1 mm, 17 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,4 mm, 4 kwi.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (1 122 ha przy medianie 1 419 ha) i trwał 9 dni (mediana: 7 dni).
Wszystkie miały deszcz w ciągu dziesięciu dni po końcu: pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,3 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 10 kwi, a 11 kwi spadło 3,8 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 37 z 37, z medianą 3,3 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
9 kwietnia 2023 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 550 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 200, czyli 13 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.