Spalona powierzchnia
zgodne z oficjalnymiObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 26 stycznia 2022
+− weryfikacja
Sprawdzone media i instytucje podają 13 650 ha.
Pożar wybuchł 29 lipca 2021 na terenie gminy Marmaris (Turcja), a satelity rejestrowały ogień przez 8 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 11 548 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 3. co do wielkości pożar w regionie Muğla od 2016 roku (spośród 43 z własną stroną). Turcja, 2021: 5. miejsce na 138.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Sprawdzone media i instytucje podają 13 650 ha.
Od 29 lip 2021 do 5 sie 2021: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 473 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 29 lipca 2021; detekcje tego dnia: 174.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 3.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 41,6 °C i minimalna wilgotność 11 % w dniu 3 sierpnia 2021; porywy 46 km/h w dniu 2 sierpnia 2021.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021-07-29 | 174 | 6 212 | 39,4 | 27,8 | 11 | 13,5 | 38,5 | 0 | 58,4 | extremo | 1 |
| 2021-07-30 | 294 | 2 909 | 39,4 | 26,8 | 14 | 12,7 | 33,8 | 0 | 54,9 | extremo | 1 |
| 2021-07-31 | 129 | 2 436 | 38,9 | 28,2 | 15 | 12,1 | 35,6 | 0 | 55,4 | extremo | 1 |
| 2021-08-01 | 180 | 3 163 | 38,9 | 26,2 | 15 | 15,6 | 38,2 | 0 | 57,5 | extremo | 1 |
| 2021-08-02 | 26 | 211 | 39,9 | 28,5 | 11 | 18,7 | 46,4 | 0 | 71,6 | muy_extremo | 1 |
| 2021-08-03 | 17 | 192 | 41,6 | 28 | 11 | 15,7 | 42,8 | 0 | 68,4 | extremo | 1 |
| 2021-08-04 | 4 | 24 | 41,1 | 29,1 | 13 | 18,9 | 43,9 | 0 | 61,5 | extremo | 1 |
| 2021-08-05 | 10 | 43 | 37,5 | 28,4 | 21 | 15,8 | 40 | 0,7 | 47,6 | muy_alto | 1 |
| 2021-08-06 | 0 | 0 | 36,7 | 25,2 | 23 | 16,6 | 46,4 | 0 | 55,2 | extremo | 0 |
| 2021-08-07 | 0 | 0 | 35,2 | 24,5 | 23 | 21,3 | 50,4 | 0 | 57 | extremo | 0 |
| 2021-08-08 | 0 | 0 | 34,9 | 25,4 | 26 | 14,8 | 39,2 | 0 | 47,1 | muy_alto | 0 |
| 2021-08-09 | 0 | 0 | 36,3 | 27,1 | 18 | 16,2 | 44,6 | 0 | 42,5 | muy_alto | 0 |
| 2021-08-10 | 0 | 0 | 37,5 | 25,7 | 15 | 16 | 43,9 | 0 | 63,2 | extremo | 0 |
| 2021-08-11 | 0 | 0 | 36,3 | 27,1 | 19 | 14,9 | 41,8 | 0 | 63,4 | extremo | 0 |
| 2021-08-12 | 0 | 0 | 36 | 27,2 | 15 | 13 | 37,1 | 0 | 58,5 | extremo | 0 |
| 2021-08-13 | 0 | 0 | 35,1 | 27,7 | 21 | 13,8 | 46,1 | 0 | 46,5 | muy_alto | 0 |
| 2021-08-14 | 0 | 0 | 33,7 | 26,8 | 23 | 16,3 | 41 | 0 | 45,6 | muy_alto | 0 |
| 2021-08-15 | 0 | 0 | 33,3 | 25,4 | 24 | 18,6 | 46,8 | 0 | 46,7 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 3.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Porównaliśmy tę stronę ze źródłami opublikowanymi po ugaszeniu pożaru (liczba źródeł: 4). Oto, co wnoszą:
Dane oficjalne mierzy się inaczej niż satelitarne i czasem obejmują one tylko część pożaru.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Ekstremalny FWI: 62 % powierzchni (Turcja) Bardzo suche powietrze: 35 % powierzchni (Turcja)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 29 lip | 39,4 °C | 11 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 58 |
| 30 lip | 39,4 °C | 14 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 55 |
| 31 lip | 38,9 °C | 15 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 55 |
| 1 sie | 38,9 °C | 15 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 58 |
| 2 sie | 39,9 °C | 11 % | 46 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 72 |
| 3 sie | 41,6 °C | 11 % | 43 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 68 |
| 4 sie | 41,1 °C | 13 % | 44 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 62 |
| 5 sie | 37,5 °C | 21 % | 40 km/h | 0,7 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 6 sie po | 36,7 °C | 23 % | 46 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 55 |
| 7 sie po | 35,2 °C | 23 % | 50 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 57 |
| 8 sie po | 34,9 °C | 26 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 9 sie po | 36,3 °C | 18 % | 45 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 10 sie po | 37,5 °C | 15 % | 44 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 63 |
| 11 sie po | 36,3 °C | 19 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 63 |
| 12 sie po | 36,0 °C | 15 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 58 |
| 13 sie po | 35,1 °C | 21 % | 46 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 14 sie po | 33,7 °C | 23 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 15 sie po | 33,3 °C | 24 % | 47 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
Zaczął się przy FWI 58,4 i minimalnej wilgotności 11 %; wcześniej: 3 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 21.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,6 mm, 25 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,7 mm, 15 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,7 mm, 18 cze.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,1 mm, 24 cze.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 14,1 mm, 9 sie.
Był 42,0 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 8 dni (mediana: 1 dzień).
Żaden z 21 bliźniaków nie spalił więcej. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 8 z 21 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,7 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 5 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 13 z 21, z medianą 2,7 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
30 lipca 2021 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 94 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 40, czyli 2,7 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.