Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 26 stycznia 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 1 sierpnia 2017 na terenie gminy Makedonski Brod (Macedonia Północna), a satelity rejestrowały ogień przez 4 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 308 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 26. co do wielkości pożar w regionie Southwest od 2016 roku (spośród 62 z własną stroną). Macedonia Północna, 2017: 20. miejsce na 44.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 1 sie 2017 do 4 sie 2017: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Łączna moc promieniowania w dniu 1 sierpnia 2017; detekcje tego dnia: 1.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 4.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 35,1 °C i minimalna wilgotność 10 % w dniu 4 sierpnia 2017; porywy 35 km/h w dniu 2 sierpnia 2017.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017-08-01 | 1 | 37 | 33,3 | 18,5 | 15 | 8,2 | 31,7 | 0 | 32,3 | alto | 1 |
| 2017-08-02 | 0 | 0 | 33,9 | 17 | 11 | 10 | 34,9 | 0 | 37,6 | alto | 1 |
| 2017-08-03 | 1 | 4 | 34,4 | 16,5 | 9 | 6,2 | 25,6 | 0 | 36,8 | alto | 1 |
| 2017-08-04 | 3 | 14 | 35,1 | 16,7 | 10 | 7,1 | 27 | 0 | 38,5 | muy_alto | 1 |
| 2017-08-05 | 3 | 19 | 35,6 | 17 | 12 | 7,6 | 24,8 | 0 | 39,8 | muy_alto | 0 |
| 2017-08-06 | 0 | 0 | 35,2 | 20,3 | 19 | 4,4 | 19,4 | 0 | 35,9 | alto | 0 |
| 2017-08-07 | 0 | 0 | 33,3 | 19 | 25 | 10,7 | 30,6 | 0 | 37,4 | alto | 0 |
| 2017-08-08 | 0 | 0 | 33 | 19,3 | 29 | 7,1 | 31 | 0,5 | 31,9 | alto | 0 |
| 2017-08-09 | 0 | 0 | 34,2 | 20,8 | 20 | 8,4 | 29,5 | 0 | 33,8 | alto | 0 |
| 2017-08-10 | 0 | 0 | 34,6 | 19,9 | 21 | 6,9 | 26,3 | 0 | 33,1 | alto | 0 |
| 2017-08-11 | 0 | 0 | 35,1 | 21,2 | 23 | 9,4 | 34,2 | 0 | 35,6 | alto | 0 |
| 2017-08-12 | 0 | 0 | 33,9 | 17,3 | 18 | 16,7 | 56,9 | 0,2 | 43,7 | muy_alto | 0 |
| 2017-08-13 | 0 | 0 | 19,6 | 12,9 | 55 | 13,6 | 53,3 | 2,1 | 7,4 | bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 4. Deszcz przyszedł po pożarze: 2,1 mm, 13 sie.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2015, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 sie | 33,3 °C | 15 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 2 sie | 33,9 °C | 11 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 3 sie | 34,4 °C | 9 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 4 sie | 35,1 °C | 10 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 5 sie po | 35,6 °C | 12 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 6 sie po | 35,2 °C | 19 % | 19 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 7 sie po | 33,3 °C | 25 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 8 sie po | 33,0 °C | 29 % | 31 km/h | 0,5 mm | Wysokie 32 |
| 9 sie po | 34,2 °C | 20 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 10 sie po | 34,6 °C | 21 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 11 sie po | 35,1 °C | 23 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 12 sie po | 33,9 °C | 18 % | 57 km/h | 0,2 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 13 sie po | 19,6 °C | 55 % | 53 km/h | 2,1 mm | Niskie 7 |
Zaczął się przy FWI 32,3 i minimalnej wilgotności 15 %; wcześniej: 4 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 15.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,6 mm, 3 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,5 mm, 17 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,0 mm, 29 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 9,4 mm, 18 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Był 1,7 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 4 dni (mediana: 3 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 4 z 15 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 2 z 15 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,1 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 4 sie, a 13 sie spadło 2,1 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 13 z 15, z medianą 3,1 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 193 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.