Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 14 paź 2026 – 1 lis 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 14 października 2026 na terenie gminy Mafinga (Zambia), a satelity rejestrowały ogień przez 19 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 4 629 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
Zambia, 2026: 261. miejsce na 618.
Obwód GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego, po zmianie warstwy (sierpień 2025): ten pożar nie jest porównywany z pożarami z wcześniejszych lat, bo od tamtej pory warstwa GWIS daje więcej i większych obwodów.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 14 paź 2026 do 1 lis 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 41 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 24 października 2026; detekcje tego dnia: 16.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 10.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 36,9 °C i minimalna wilgotność 8 % w dniu 23 października 2026; porywy 52 km/h w dniu 16 października 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 8,2 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 25 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Przesuń suwak, aby zobaczyć, jaką powierzchnię strona publikowała każdego dnia.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-10-14 | 0 | 0 | 30,7 | 16,6 | 25 | 15,5 | 40,3 | 0,1 | 42,6 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-15 | 12 | 151 | 30,3 | 15,7 | 26 | 19,1 | 43,9 | 0,1 | 44,8 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-16 | 1 | 5 | 31,2 | 16,1 | 21 | 19,9 | 51,5 | 0 | 41,4 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-17 | 4 | 60 | 29,7 | 14,4 | 25 | 14,5 | 39,6 | 0 | 42,9 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-18 | 0 | 0 | 29,6 | 15 | 29 | 17,1 | 36,4 | 0,6 | 46 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-19 | 0 | 0 | 31,9 | 16,8 | 25 | 21 | 42,8 | 0 | 36,4 | alto | 1 |
| 2026-10-20 | 1 | 7 | 33,9 | 18 | 21 | 13,3 | 33,8 | 0,1 | 36,8 | alto | 1 |
| 2026-10-21 | 1 | 6 | 33,8 | 15,8 | 19 | 12,4 | 30,6 | 0 | 39,2 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-22 | 5 | 22 | 33,7 | 15,3 | 21 | 20,3 | 45 | 0 | 51,3 | extremo | 1 |
| 2026-10-23 | 11 | 171 | 36,9 | 15,1 | 8 | 12 | 41 | 0 | 56,9 | extremo | 1 |
| 2026-10-24 | 16 | 182 | 33,5 | 16,4 | 15 | 17,3 | 42,5 | 0 | 71,2 | muy_extremo | 1 |
| 2026-10-25 | 3 | 7 | 30,8 | 17,1 | 24 | 15,1 | 38,2 | 0,1 | 61,6 | extremo | 1 |
| 2026-10-26 | 0 | 0 | 32,2 | 16,2 | 27 | 14,5 | 31,7 | 0,1 | 43,3 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-27 | 4 | 28 | 32,8 | 16,5 | 23 | 19,5 | 41 | 0 | 48,2 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-28 | 2 | 34 | 33,7 | 17,7 | 20 | 18,1 | 43,6 | 0 | 46,2 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-29 | 0 | 0 | 32,8 | 15,7 | 23 | 7,7 | 25,2 | 0,2 | 46,7 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-30 | 0 | 0 | 29,3 | 18,5 | 43 | 12,7 | 32,4 | 4,8 | 5,5 | bajo | 1 |
| 2026-10-31 | 0 | 0 | 29,1 | 17,2 | 43 | 12,2 | 32,4 | 2 | 9,1 | bajo | 1 |
| 2026-11-01 | 0 | 0 | 28,8 | 16,9 | 43 | 10 | 25,6 | 2,7 | 11,8 | moderado | 1 |
| 2026-11-02 | 0 | 0 | 30 | 17,9 | 41 | 9,2 | 37,4 | 3,7 | 8,4 | bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ECMWF IFS · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 10. Deszcz przyszedł po pożarze: 3,7 mm, 2 lis.
66% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 574 ha w 2016 r., 1 980 ha w 2017 r., 1 201 ha w 2018 r., 603 ha w 2024 r., 1 846 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 3 045 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 8,2 ha zabudowy i mieszkało około 600 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele prognostyczne, tymczasowo do czasu reanalizy ERA5
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 14 paź | 30,7 °C | 25 % | 40 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 15 paź | 30,3 °C | 26 % | 44 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 16 paź | 31,2 °C | 21 % | 52 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 17 paź | 29,7 °C | 25 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 18 paź | 29,6 °C | 29 % | 36 km/h | 0,6 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 19 paź | 31,9 °C | 25 % | 43 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 20 paź | 33,9 °C | 21 % | 34 km/h | 0,1 mm | Wysokie 37 |
| 21 paź | 33,8 °C | 19 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 22 paź | 33,7 °C | 21 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 23 paź | 36,9 °C | 8 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 57 |
| 24 paź | 33,5 °C | 15 % | 42 km/h | 0,0 mm | Skrajnie ekstremalne 71 |
| 25 paź | 30,8 °C | 24 % | 38 km/h | 0,1 mm | Ekstremalne 62 |
| 26 paź | 32,2 °C | 27 % | 32 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 27 paź | 32,8 °C | 23 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 28 paź | 33,7 °C | 20 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 29 paź | 32,8 °C | 23 % | 25 km/h | 0,2 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 30 paź | 29,3 °C | 43 % | 32 km/h | 4,8 mm | Niskie 6 |
| 31 paź | 29,1 °C | 43 % | 32 km/h | 2,0 mm | Niskie 9 |
| 1 lis | 28,8 °C | 43 % | 26 km/h | 2,7 mm | Umiarkowane 12 |
| 2 lis po | 30,0 °C | 41 % | 37 km/h | 3,7 mm | Niskie 8 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
24 października 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 81 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 44, czyli 2,9 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.