Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 26 stycznia 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 4 czerwca 2021 na terenie gminy Madiq Castle (Syria), a satelity rejestrowały ogień przez 13 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 742 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 8. co do wielkości pożar w regionie Hama od 2016 roku (spośród 37 z własną stroną). Syria, 2021: 4. miejsce na 23.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 4 cze 2021 do 16 cze 2021: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 42 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 10 czerwca 2021; detekcje tego dnia: 22.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 52.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 31,7 °C i minimalna wilgotność 35 % w dniu 13 czerwca 2021; porywy 64 km/h w dniu 16 czerwca 2021.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 18 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021-06-04 | 1 | 3 | 29,6 | 16,5 | 44 | 10,9 | 38,2 | 0 | 25,7 | alto | 1 |
| 2021-06-05 | 0 | 0 | 29,5 | 17,9 | 43 | 13,3 | 41,8 | 0 | 27,5 | alto | 1 |
| 2021-06-06 | 0 | 0 | 29,5 | 17,3 | 38 | 16,2 | 49,7 | 0 | 29,8 | alto | 1 |
| 2021-06-07 | 0 | 0 | 31 | 16,6 | 37 | 10,4 | 41,8 | 0 | 26,7 | alto | 1 |
| 2021-06-08 | 5 | 16 | 31 | 16 | 31 | 11,3 | 34,6 | 0 | 30,2 | alto | 1 |
| 2021-06-09 | 15 | 38 | 29,8 | 19,3 | 47 | 17,1 | 58 | 0 | 31,2 | alto | 1 |
| 2021-06-10 | 22 | 273 | 29,6 | 18,2 | 37 | 19,7 | 59,8 | 0 | 33,5 | alto | 1 |
| 2021-06-11 | 0 | 0 | 27,3 | 20,7 | 57 | 17,2 | 49 | 1,8 | 11,5 | moderado | 1 |
| 2021-06-12 | 0 | 0 | 29 | 20 | 40 | 15,6 | 50 | 0 | 23,1 | alto | 1 |
| 2021-06-13 | 0 | 0 | 31,7 | 17,8 | 35 | 10,2 | 37,1 | 0 | 26 | alto | 1 |
| 2021-06-14 | 0 | 0 | 30,5 | 17,8 | 38 | 14 | 46,8 | 0 | 28,8 | alto | 1 |
| 2021-06-15 | 1 | 4 | 28,9 | 20,6 | 44 | 15,5 | 48,6 | 0 | 29,8 | alto | 1 |
| 2021-06-16 | 1 | 8 | 27,4 | 20 | 47 | 21,9 | 64,4 | 0 | 32,8 | alto | 1 |
| 2021-06-17 | 0 | 0 | 28,3 | 19,7 | 45 | 16,2 | 49 | 0 | 28,7 | alto | 0 |
| 2021-06-18 | 0 | 0 | 29,7 | 19,1 | 45 | 11,3 | 36,7 | 0 | 25,5 | alto | 0 |
| 2021-06-19 | 0 | 0 | 29,8 | 19,8 | 47 | 13,7 | 43,9 | 0 | 27,3 | alto | 0 |
| 2021-06-20 | 0 | 0 | 30,2 | 20,1 | 47 | 11,2 | 37,4 | 0 | 25,9 | alto | 0 |
| 2021-06-21 | 0 | 0 | 29,9 | 20 | 44 | 13,3 | 45 | 0 | 27,5 | alto | 0 |
| 2021-06-22 | 0 | 0 | 30,2 | 21 | 46 | 15,5 | 46,8 | 0 | 29,2 | alto | 0 |
| 2021-06-23 | 0 | 0 | 30,6 | 20,5 | 46 | 11,9 | 42,1 | 0 | 26,9 | alto | 0 |
| 2021-06-24 | 0 | 0 | 31,9 | 20 | 45 | 10,1 | 34,9 | 0 | 25,9 | alto | 0 |
| 2021-06-25 | 0 | 0 | 34 | 20,3 | 39 | 10,1 | 37,8 | 0 | 26,9 | alto | 0 |
| 2021-06-26 | 0 | 0 | 34,1 | 20,7 | 42 | 12,4 | 40,7 | 0 | 28,7 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 52.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu wewnątrz obrysu według Copernicus EFFIS (poza zasięgiem Corine Land Cover).
W obrysie znajdowało się około 18 ha zabudowy i mieszkało około 4 500 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 4 cze | 29,6 °C | 44 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 5 cze | 29,5 °C | 43 % | 42 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 6 cze | 29,5 °C | 38 % | 50 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 7 cze | 31,0 °C | 37 % | 42 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 8 cze | 31,0 °C | 31 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 9 cze | 29,8 °C | 47 % | 58 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 10 cze | 29,6 °C | 37 % | 60 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 11 cze | 27,3 °C | 57 % | 49 km/h | 1,8 mm | Umiarkowane 12 |
| 12 cze | 29,0 °C | 40 % | 50 km/h | 0,0 mm | Wysokie 23 |
| 13 cze | 31,7 °C | 35 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 14 cze | 30,5 °C | 38 % | 47 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 15 cze | 28,9 °C | 44 % | 49 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 16 cze | 27,4 °C | 47 % | 64 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 17 cze po | 28,3 °C | 45 % | 49 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 18 cze po | 29,7 °C | 45 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 19 cze po | 29,8 °C | 47 % | 44 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 20 cze po | 30,2 °C | 47 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 21 cze po | 29,9 °C | 44 % | 45 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 22 cze po | 30,2 °C | 46 % | 47 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 23 cze po | 30,6 °C | 46 % | 42 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 24 cze po | 31,9 °C | 45 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 25 cze po | 34,0 °C | 39 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 26 cze po | 34,1 °C | 42 % | 41 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
Zaczął się przy FWI 25,7 i minimalnej wilgotności 44 %; wcześniej: 52 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 19.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 4,7 mm, 22 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Był 10,6 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 13 dni (mediana: 1 dzień).
Większą powierzchnię spaliło tylko 1 z 19 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 15 z 19 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,6 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 16 cze, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 4 z 19, z medianą 1,6 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.