Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 3 wrz 2022 – 6 wrz 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 3 września 2022 na terenie gminy Madibeng (Republika Południowej Afryki), a satelity rejestrowały ogień przez 4 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 568 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 94. co do wielkości pożar w regionie North West od 2016 roku (spośród 140 z własną stroną). Republika Południowej Afryki, 2022: 87. miejsce na 143.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 3 wrz 2022 do 6 wrz 2022: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 170 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 5 września 2022; detekcje tego dnia: 42.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 30.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 30,8 °C i minimalna wilgotność 12 % w dniu 5 września 2022; porywy 36 km/h w dniu 6 września 2022.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 4,8 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-09-03 | 1 | 2 | 29,1 | 10,1 | 18 | 10,6 | 22,3 | 0 | 34,8 | alto | 1 |
| 2022-09-04 | 28 | 696 | 30 | 9,5 | 13 | 12,2 | 25,9 | 0 | 41 | muy_alto | 1 |
| 2022-09-05 | 42 | 747 | 30,8 | 10,9 | 12 | 12,3 | 31,7 | 0 | 43,1 | muy_alto | 1 |
| 2022-09-06 | 6 | 86 | 30,4 | 14,1 | 11 | 19,7 | 36,4 | 0 | 52,2 | extremo | 1 |
| 2022-09-07 | 0 | 0 | 27,2 | 12,5 | 30 | 13 | 29,5 | 0 | 36,6 | alto | 0 |
| 2022-09-08 | 0 | 0 | 27,1 | 11,9 | 30 | 9,3 | 22,7 | 0 | 32 | alto | 0 |
| 2022-09-09 | 0 | 0 | 30,9 | 12,4 | 17 | 9,8 | 22 | 0 | 36,8 | alto | 0 |
| 2022-09-10 | 0 | 0 | 32,1 | 13 | 15 | 11,8 | 29,2 | 0 | 41,4 | muy_alto | 0 |
| 2022-09-11 | 0 | 0 | 33,2 | 13,2 | 12 | 10,7 | 28,4 | 0 | 43,6 | muy_alto | 0 |
| 2022-09-12 | 0 | 0 | 31,7 | 12,9 | 14 | 16,2 | 29,2 | 0 | 49,9 | muy_alto | 0 |
| 2022-09-13 | 0 | 0 | 24,4 | 13,3 | 34 | 20,8 | 39,6 | 0 | 40,9 | muy_alto | 0 |
| 2022-09-14 | 0 | 0 | 25,7 | 13,1 | 33 | 17,2 | 35,6 | 0 | 36,3 | alto | 0 |
| 2022-09-15 | 0 | 0 | 27,9 | 11,5 | 23 | 7,6 | 21,2 | 0 | 30,2 | alto | 0 |
| 2022-09-16 | 0 | 0 | 30,7 | 14 | 20 | 9,7 | 24,1 | 0 | 35,2 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 30.
44% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 121 ha w 2017 r..
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 4,8 ha zabudowy i mieszkało około 200 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 3 wrz | 29,1 °C | 18 % | 22 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 4 wrz | 30,0 °C | 13 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 5 wrz | 30,8 °C | 12 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 6 wrz | 30,4 °C | 11 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 7 wrz po | 27,2 °C | 30 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 8 wrz po | 27,1 °C | 30 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 9 wrz po | 30,9 °C | 17 % | 22 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 10 wrz po | 32,1 °C | 15 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 11 wrz po | 33,2 °C | 12 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 12 wrz po | 31,7 °C | 14 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
| 13 wrz po | 24,4 °C | 34 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 14 wrz po | 25,7 °C | 33 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 15 wrz po | 27,9 °C | 23 % | 21 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 16 wrz po | 30,7 °C | 20 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
Zaczął się przy FWI 34,8 i minimalnej wilgotności 18 %; wcześniej: 30 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 17.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,3 mm, 10 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (2 568 ha przy medianie 3 213 ha) i trwał 4 dni (mediana: 4 dni).
W 12 z 17 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,3 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 6 wrz, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 5 z 17, z medianą 3,3 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
8 września 2022 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 74 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 33, czyli 2,2 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 10177 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.