Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 27 mar 2020 – 4 kwi 2020
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 27 marca 2020 na terenie gminy Mad (Laos), a satelity rejestrowały ogień przez 9 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 4 184 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 19. co do wielkości pożar w regionie Vientiane od 2016 roku (spośród 69 z własną stroną). Laos, 2020: 58. miejsce na 188.
Propozycje: Parklai · 2018Nan · 2018Mad · 2018Mad · 2016
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 27 mar 2020 do 4 kwi 2020: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 274 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 29 marca 2020; detekcje tego dnia: 29.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 1.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 38,4 °C i minimalna wilgotność 31 % w dniu 31 marca 2020; porywy 33 km/h w dniu 2 kwietnia 2020.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 1,6 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020-03-27 | 2 | 24 | 35,5 | 20,3 | 42 | 8,4 | 31,3 | 0 | 5 | muy_bajo | 1 |
| 2020-03-28 | 2 | 3 | 35,9 | 19,6 | 40 | 8,6 | 23,4 | 0 | 8,1 | bajo | 1 |
| 2020-03-29 | 29 | 1 846 | 37 | 21 | 40 | 8,9 | 27 | 0 | 9,7 | bajo | 1 |
| 2020-03-30 | 26 | 610 | 38 | 20,4 | 31 | 9,1 | 27,7 | 0 | 13,2 | moderado | 1 |
| 2020-03-31 | 36 | 657 | 38,4 | 20,2 | 31 | 8,1 | 25,2 | 0 | 14,2 | moderado | 1 |
| 2020-04-01 | 22 | 266 | 37,3 | 21,4 | 40 | 8,3 | 26,3 | 0 | 15,2 | moderado | 1 |
| 2020-04-02 | 22 | 367 | 35,5 | 23,7 | 48 | 12,7 | 33,1 | 0,4 | 15,3 | moderado | 1 |
| 2020-04-03 | 0 | 0 | 36 | 23,5 | 52 | 8,2 | 27,7 | 1,2 | 7,9 | bajo | 1 |
| 2020-04-04 | 1 | 1 | 35,9 | 22,5 | 48 | 11,2 | 28,4 | 0 | 12,6 | moderado | 1 |
| 2020-04-05 | 0 | 0 | 35 | 24 | 52 | 10,6 | 34,2 | 2,8 | 4,4 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Przed wybuchem pożaru przez jeden dzień nie padał deszcz (co najmniej 1 mm). Deszcz przyszedł po pożarze: 2,8 mm, 5 kwi.
61% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 977 ha w 2016 r., 2 196 ha w 2018 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 2 570 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 1,6 ha zabudowy i mieszkało około 550 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 27 mar | 35,5 °C | 42 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 5 |
| 28 mar | 35,9 °C | 40 % | 23 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 29 mar | 37,0 °C | 40 % | 27 km/h | 0,0 mm | Niskie 10 |
| 30 mar | 38,0 °C | 31 % | 28 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 13 |
| 31 mar | 38,4 °C | 31 % | 25 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 14 |
| 1 kwi | 37,3 °C | 40 % | 26 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 15 |
| 2 kwi | 35,5 °C | 48 % | 33 km/h | 0,4 mm | Umiarkowane 15 |
| 3 kwi | 36,0 °C | 52 % | 28 km/h | 1,2 mm | Niskie 8 |
| 4 kwi | 35,9 °C | 48 % | 28 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 13 |
| 5 kwi po | 35,0 °C | 52 % | 34 km/h | 2,8 mm | Bardzo niskie 4 |
Zaczął się przy FWI 5,0 i minimalnej wilgotności 42 %; wcześniej: 1 dzień bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 67.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 13,5 mm, 16 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 15 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 21,0 mm, 15 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 12,0 mm, 15 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 8,8 mm, 15 kwi.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (4 184 ha przy medianie 3 217 ha) i trwał 9 dni (mediana: 7 dni).
W 2 z 67 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 6,8 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 4 kwi, a 5 kwi spadło 2,8 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 65 z 67, z medianą 6,8 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.