Pożar: Mackenzie County, 20 czerwca 2024 Mackenzie County
Pożar wybuchł 20 czerwca 2024 w jednostce spisowej Mackenzie County (Kanada), a satelity rejestrowały ogień przez 33 dni. Kanadyjski system CWFIS (Natural Resources Canada) wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych oficjalny obrys spalonego terenu o powierzchni 2 649 ha, obejmujący obszar jednej jednostki spisowej.
To 150. co do wielkości pożar w regionie Alberta od 2016 roku (spośród 243 z własną stroną). Kanada, 2024: 195. miejsce na 291.
Porównaj z…
Propozycje: Mackenzie County · 2023Mackenzie County · 2022
- Spalona powierzchnia
- 2 649ha
- oficjalny obrys (CWFIS)
- Czas trwania
- 33dni
- 20 cze 2024 – 22 lip 2024
- Dotknięte jednostki spisowe
- 1
- gmin
- Początek
- 20 cze
- 2024
- Detekcje cieplne
- 443
- w jednym punkcie cieplnym: 1 022 MW
- Zagrożenie na starcie
- 24
- Wysokie · wskaźnik FWI
- Średnia moc dzienna
- 2,0GW
- wykryta moc na dobę, średnio
Gdzie płonęło
Jak się rozwijał, dzień po dniu
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Pogoda w czasie pożaru
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 5. Deszcz przyszedł po pożarze: 9,6 mm, 23 lip.
Ten teren już wcześniej płonął
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Jak duży jest ten pożar?
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Co stało się z każdą jednostką spisową
-
Mackenzie County tu się zaczął2 685 ha dotarł 20 cze0,0 %
Spalona powierzchnia w granicach każdej jednostki spisowej, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Ludzie i budynki w obrysie
GHSL 2025W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Pogoda dzień po dniu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 20 cze | 28,6 °C | 19 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 21 cze | 28,8 °C | 25 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 22 cze | 30,0 °C | 17 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 23 cze | 21,2 °C | 43 % | 31 km/h | 6,4 mm | Bardzo niskie 3 |
| 24 cze | 17,9 °C | 35 % | 39 km/h | 2,4 mm | Bardzo niskie 4 |
| 25 cze | 22,2 °C | 31 % | 23 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 26 cze | 25,5 °C | 30 % | 17 km/h | 0,2 mm | Umiarkowane 15 |
| 27 cze | 22,8 °C | 27 % | 38 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 20 |
| 28 cze | 24,8 °C | 26 % | 30 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 21 |
| 29 cze | 28,7 °C | 23 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 30 cze | 28,0 °C | 32 % | 25 km/h | 0,3 mm | Wysokie 23 |
| 1 lip | 26,1 °C | 40 % | 29 km/h | 1,8 mm | Niskie 8 |
| 2 lip | 22,5 °C | 49 % | 34 km/h | 2,8 mm | Bardzo niskie 4 |
| 3 lip | 25,5 °C | 34 % | 26 km/h | 0,3 mm | Umiarkowane 11 |
| 4 lip | 28,1 °C | 29 % | 45 km/h | 0,1 mm | Wysokie 23 |
| 5 lip | 25,8 °C | 26 % | 52 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 6 lip | 26,2 °C | 31 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 7 lip | 30,3 °C | 24 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 8 lip | 29,4 °C | 30 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 9 lip | 32,8 °C | 22 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 10 lip | 29,5 °C | 35 % | 31 km/h | 1,5 mm | Umiarkowane 16 |
| 11 lip | 20,7 °C | 54 % | 56 km/h | 0,2 mm | Wysokie 22 |
| 12 lip | 23,0 °C | 30 % | 36 km/h | 1,5 mm | Umiarkowane 15 |
| 13 lip | 21,8 °C | 43 % | 22 km/h | 2,3 mm | Niskie 6 |
| 14 lip | 26,6 °C | 29 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 22 |
| 15 lip | 31,3 °C | 26 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 16 lip | 31,2 °C | 26 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 17 lip | 33,9 °C | 21 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 18 lip | 33,5 °C | 21 % | 32 km/h | 0,1 mm | Wysokie 35 |
| 19 lip | 28,5 °C | 39 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 20 lip | 28,6 °C | 47 % | 23 km/h | 7,7 mm | Bardzo niskie 4 |
| 21 lip | 27,9 °C | 47 % | 26 km/h | 0,0 mm | Niskie 10 |
| 22 lip | 28,0 °C | 45 % | 34 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 18 |
| 23 lip po | 23,1 °C | 45 % | 54 km/h | 9,6 mm | Bardzo niskie 3 |
Przed i po, z kosmosu
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
Dym
CAMS · Copernicus21 lipca 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 1 203 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 505, czyli 34 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabela detekcji · 443Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Inne pożary w pobliżu
Najczęstsze pytania
- Jak długo trwał pożar: Mackenzie County?
- Płonął od 20 czerwca 2024 do 22 lipca 2024: 33 dni, według dat zarejestrowanych przez kanadyjski CWFIS i detekcji cieplnych widzianych z satelity.
- Jaką powierzchnię strawił?
- Oficjalny obrys wyznaczony przez kanadyjski CWFIS (Natural Resources Canada) ma 2 649 ha (26,5 km²). Inne zestawienia, np. agencji prowincjonalnych, mogą podawać nieco inne liczby.
- Które jednostki spisowe płonęły?
- Pożar objął tylko jedną jednostkę: Mackenzie County (2 685 ha, 0,0 %).
- Jaka była pogoda?
- W czasie pożaru temperatura sięgnęła 33,9 °C, wilgotność spadła do 17 %, a porywy wiatru osiągały 56 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 35, klasa: Wysokie.
- Skąd pochodzą te dane?
- Z oficjalnego obrysu spalonego terenu kanadyjskiego CWFIS (NBAC, Natural Resources Canada) lub, w bieżącym sezonie i do czasu publikacji przez NBAC, z obrysu odtworzonego przez GWIS (Copernicus); z punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS; oraz z granic administracyjnych kraju Kanada. To nie jest oficjalny komunikat.
Gdzie to sprawdzić
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 911 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia ›
- CIFFC · Canadian Interagency Forest Fire Centre ↗
- CWFIS · Canadian Wildland Fire Information System ↗
Weryfikacja satelitarna
Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
Bez zmian od 24 października 2026.
Coś się nie zgadza na tej stronie?
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Zgłoś błąd
Skąd to wiemy
- Obrys: NBAC (ministerstwo zasobów naturalnych Kanady), oficjalny.
- Daty z obrysu: detekcje VIIRS w jego wnętrzu ich nie zmieniły. 443 detekcje VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
- Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
- Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
- Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.
Skąd pochodzą te dane
Obrys jest oficjalny: pochodzi z National Burned Area Composite (NBAC) Kanadyjskiego Systemu Informacji o Pożarach (CWFIS), Natural Resources Canada, który wyznacza go na zdjęciach satelitarnych i publikuje na licencji Open Government Licence – Canada. Dopóki NBAC nie opublikuje bieżącego sezonu, tegoroczne pożary mają obrys odtworzony z detekcji cieplnych przez GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), który jest przybliżony. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice jednostek spisowych pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej jednostce spisowej wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od danych oficjalnych.