Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 30 sie 2026 – 14 wrz 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 30 sierpnia 2026 na terenie gminy Luwingu (Zambia), a satelity rejestrowały ogień przez 16 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 3 344 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
Zambia, 2026: 487. miejsce na 621.
Obwód GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego, po zmianie warstwy (sierpień 2025): ten pożar nie jest porównywany z pożarami z wcześniejszych lat, bo od tamtej pory warstwa GWIS daje więcej i większych obwodów.
Propozycje: Luwingu · 2022Kasama · 2026Lupososhi · 2020
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 30 sie 2026 do 14 wrz 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 33 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 7 września 2026; detekcje tego dnia: 19.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 31,3 °C i minimalna wilgotność 31 % w dniu 4 września 2026; porywy 48 km/h w dniu 9 września 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 1,7 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-08-30 | 2 | 3 | 28,7 | 14 | 31 | 15,1 | 38,9 | 0 | 31,6 | alto | 1 |
| 2026-08-31 | 2 | 8 | 28,9 | 14,6 | 33 | 15,1 | 38,5 | 0 | 31,8 | alto | 1 |
| 2026-09-01 | 4 | 36 | 28,7 | 14,6 | 37 | 14 | 36,7 | 0 | 31,2 | alto | 1 |
| 2026-09-02 | 2 | 21 | 29 | 14,9 | 36 | 13,7 | 35,3 | 0 | 31,2 | alto | 1 |
| 2026-09-03 | 0 | 0 | 29,9 | 15 | 31 | 13,9 | 34,9 | 0 | 31,6 | alto | 1 |
| 2026-09-04 | 14 | 111 | 31,3 | 14,9 | 31 | 10,9 | 28,4 | 0 | 30 | alto | 1 |
| 2026-09-05 | 12 | 55 | 29,5 | 16,5 | 34 | 11,6 | 30,6 | 0 | 30,8 | alto | 1 |
| 2026-09-06 | 3 | 41 | 29,4 | 15,1 | 38 | 13,6 | 35,6 | 0 | 32,3 | alto | 1 |
| 2026-09-07 | 19 | 244 | 29,7 | 15,8 | 34 | 15,9 | 39,6 | 0 | 34,3 | alto | 1 |
| 2026-09-08 | 6 | 37 | 27,4 | 15,3 | 36 | 18,6 | 46,1 | 0 | 36,6 | alto | 1 |
| 2026-09-09 | 0 | 0 | 27,3 | 14,3 | 37 | 19,9 | 47,9 | 0 | 37,2 | alto | 1 |
| 2026-09-10 | 0 | 0 | 27,6 | 13,7 | 37 | 15,4 | 37,4 | 0 | 33,4 | alto | 1 |
| 2026-09-11 | 2 | 20 | 28,7 | 13,7 | 35 | 14 | 37,1 | 0 | 32,5 | alto | 1 |
| 2026-09-12 | 0 | 0 | 29,5 | 15,3 | 34 | 14,4 | 36,7 | 0 | 33 | alto | 1 |
| 2026-09-13 | 6 | 112 | 30 | 15,4 | 33 | 13 | 31,7 | 0 | 32,1 | alto | 1 |
| 2026-09-14 | 0 | 0 | 29,8 | 15,6 | 34 | 12,4 | 33,5 | 0 | 31,8 | alto | 1 |
| 2026-09-15 | 0 | 0 | 29,9 | 16,2 | 34 | 13,2 | 34,6 | 0 | 32,6 | alto | 0 |
| 2026-09-16 | 0 | 0 | 30,3 | 15,2 | 28 | 14,4 | 36,7 | 0 | 34,5 | alto | 0 |
| 2026-09-17 | 0 | 0 | 29,1 | 14 | 28 | 12,8 | 33,8 | 0 | 33,4 | alto | 0 |
| 2026-09-18 | 0 | 0 | 29,7 | 13,6 | 30 | 14,2 | 37,1 | 0 | 34,7 | alto | 0 |
| 2026-09-19 | 0 | 0 | 29,7 | 16,3 | 34 | 15 | 38,5 | 0 | 35,6 | alto | 0 |
| 2026-09-20 | 0 | 0 | 30,5 | 17,8 | 29 | 13,6 | 34,9 | 0 | 34,6 | alto | 0 |
| 2026-09-21 | 0 | 0 | 29,5 | 18,2 | 36 | 12,4 | 34,2 | 0 | 33 | alto | 0 |
| 2026-09-22 | 0 | 0 | 29,8 | 17,6 | 37 | 14,6 | 40,3 | 0,1 | 34,4 | alto | 0 |
| 2026-09-23 | 0 | 0 | 30,2 | 15,1 | 40 | 12,2 | 33,5 | 0,2 | 31,2 | alto | 0 |
| 2026-09-24 | 0 | 0 | 30,3 | 16,5 | 33 | 13,7 | 28,8 | 0,1 | 32,6 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
94% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 36 ha w 2016 r., 1 055 ha w 2017 r., 1 243 ha w 2018 r., 1 136 ha w 2020 r., 2 637 ha w 2022 r., 323 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 3 131 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 1,7 ha zabudowy i mieszkało około 200 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy 60 dni bez deszczu: 91 % powierzchni (Zambia)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 30 sie | 28,7 °C | 31 % | 39 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 31 sie | 28,9 °C | 33 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 1 wrz | 28,7 °C | 37 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 2 wrz | 29,0 °C | 36 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 3 wrz | 29,9 °C | 31 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 4 wrz | 31,3 °C | 31 % | 28 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 5 wrz | 29,5 °C | 34 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 6 wrz | 29,4 °C | 38 % | 36 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 7 wrz | 29,7 °C | 34 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 8 wrz | 27,4 °C | 36 % | 46 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 9 wrz | 27,3 °C | 37 % | 48 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 10 wrz | 27,6 °C | 37 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 11 wrz | 28,7 °C | 35 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 12 wrz | 29,5 °C | 34 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 13 wrz | 30,0 °C | 33 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 14 wrz | 29,8 °C | 34 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 15 wrz po | 29,9 °C | 34 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 16 wrz po | 30,3 °C | 28 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 17 wrz po | 29,1 °C | 28 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 18 wrz po | 29,7 °C | 30 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 19 wrz po | 29,7 °C | 34 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 20 wrz po | 30,5 °C | 29 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 21 wrz po | 29,5 °C | 36 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 22 wrz po | 29,8 °C | 37 % | 40 km/h | 0,1 mm | Wysokie 34 |
| 23 wrz po | 30,2 °C | 40 % | 34 km/h | 0,2 mm | Wysokie 31 |
| 24 wrz po | 30,3 °C | 33 % | 29 km/h | 0,1 mm | Wysokie 33 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
5 września 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 172 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 79, czyli 5,3 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.