Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 20 sie 2023 – 12 wrz 2023
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 20 sierpnia 2023 na terenie gminy Luchazes (Angola), a satelity rejestrowały ogień przez 24 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 8 026 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 21. co do wielkości pożar w regionie Moxico od 2016 roku (spośród 85 z własną stroną). Angola, 2023: 48. miejsce na 158.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 20 sie 2023 do 12 wrz 2023: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 113 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 3 września 2023; detekcje tego dnia: 68.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 33,7 °C i minimalna wilgotność 9 % w dniu 23 sierpnia 2023; porywy 54 km/h w dniu 28 sierpnia 2023.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023-08-20 | 3 | 14 | 31,8 | 13,9 | 14 | 10,5 | 31,7 | 0 | 41,9 | muy_alto | 1 |
| 2023-08-21 | 0 | 0 | 32,7 | 15,9 | 15 | 10,7 | 31,7 | 0 | 42,5 | muy_alto | 1 |
| 2023-08-22 | 1 | 3 | 33 | 15,3 | 11 | 12,1 | 34,9 | 0 | 45,2 | muy_alto | 1 |
| 2023-08-23 | 0 | 0 | 33,7 | 15,3 | 9 | 12,3 | 33,8 | 0 | 47,8 | muy_alto | 1 |
| 2023-08-24 | 3 | 27 | 33,5 | 14,3 | 10 | 15,7 | 42,5 | 0 | 52,1 | extremo | 1 |
| 2023-08-25 | 1 | 4 | 33,5 | 15,2 | 13 | 12,5 | 36,4 | 0 | 48,8 | muy_alto | 1 |
| 2023-08-26 | 5 | 52 | 33 | 16,3 | 13 | 10,2 | 27,7 | 0 | 46,6 | muy_alto | 1 |
| 2023-08-27 | 18 | 265 | 32,5 | 16,8 | 11 | 20,4 | 50,8 | 0 | 59,3 | extremo | 1 |
| 2023-08-28 | 29 | 309 | 29,7 | 17,1 | 22 | 20,6 | 53,6 | 0 | 51,5 | extremo | 1 |
| 2023-08-29 | 7 | 40 | 28,5 | 15,8 | 23 | 14,2 | 38,2 | 0 | 42,1 | muy_alto | 1 |
| 2023-08-30 | 19 | 51 | 27,7 | 13,5 | 15 | 13 | 37,1 | 0 | 41,2 | muy_alto | 1 |
| 2023-08-31 | 32 | 319 | 29,3 | 12,3 | 10 | 11,4 | 32 | 0 | 43,7 | muy_alto | 1 |
| 2023-09-01 | 45 | 623 | 31,4 | 12,2 | 6 | 10,6 | 29,2 | 0 | 48,1 | muy_alto | 1 |
| 2023-09-02 | 44 | 505 | 32,1 | 13,5 | 8 | 10,8 | 32 | 0 | 48,6 | muy_alto | 1 |
| 2023-09-03 | 68 | 873 | 32,9 | 12,3 | 9 | 12,9 | 36,7 | 0 | 51,3 | extremo | 1 |
| 2023-09-04 | 23 | 173 | 32,6 | 14,2 | 11 | 14,1 | 37,1 | 0 | 53,1 | extremo | 1 |
| 2023-09-05 | 26 | 247 | 31,7 | 15,9 | 13 | 13,8 | 36,7 | 0 | 52,2 | extremo | 1 |
| 2023-09-06 | 12 | 142 | 32,6 | 14,8 | 14 | 11,6 | 32 | 0 | 49,3 | muy_alto | 1 |
| 2023-09-07 | 3 | 29 | 32,7 | 17 | 19 | 11,8 | 23,8 | 0 | 46,3 | muy_alto | 1 |
| 2023-09-08 | 8 | 258 | 33,1 | 18 | 8 | 20,7 | 50,8 | 0 | 60,6 | extremo | 1 |
| 2023-09-09 | 21 | 98 | 32,9 | 16,3 | 7 | 17,3 | 45,7 | 0 | 57,3 | extremo | 1 |
| 2023-09-10 | 4 | 15 | 33,2 | 15,7 | 9 | 11,5 | 34,2 | 0 | 50,4 | extremo | 1 |
| 2023-09-11 | 0 | 0 | 33,2 | 18,4 | 17 | 12,7 | 36 | 0 | 49,3 | muy_alto | 1 |
| 2023-09-12 | 3 | 28 | 31,9 | 14,7 | 17 | 13,8 | 34,6 | 0 | 49,3 | muy_alto | 1 |
| 2023-09-13 | 0 | 0 | 31,7 | 16,2 | 17 | 21,3 | 52,9 | 0 | 58 | extremo | 0 |
| 2023-09-14 | 0 | 0 | 31,6 | 18,5 | 22 | 15,2 | 41 | 0 | 47 | muy_alto | 0 |
| 2023-09-15 | 0 | 0 | 32,4 | 17,4 | 16 | 14,6 | 38,9 | 0 | 46,6 | muy_alto | 0 |
| 2023-09-16 | 0 | 0 | 33,6 | 16,3 | 12 | 13 | 36,7 | 0 | 47,6 | muy_alto | 0 |
| 2023-09-17 | 0 | 0 | 34,9 | 17,1 | 10 | 10,2 | 24,1 | 0 | 47,3 | muy_alto | 0 |
| 2023-09-18 | 0 | 0 | 33,6 | 16,7 | 17 | 10,2 | 27 | 0 | 46,5 | muy_alto | 0 |
| 2023-09-19 | 0 | 0 | 33 | 18,4 | 17 | 10,5 | 23,8 | 0 | 46,4 | muy_alto | 0 |
| 2023-09-20 | 0 | 0 | 32,6 | 18 | 21 | 9,5 | 28,4 | 0 | 42,7 | muy_alto | 0 |
| 2023-09-21 | 0 | 0 | 34 | 20,1 | 13 | 14,6 | 39,2 | 0 | 49 | muy_alto | 0 |
| 2023-09-22 | 0 | 0 | 33,7 | 19,2 | 15 | 21,1 | 50 | 0 | 57,1 | extremo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
77% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 275 ha w 2016 r., 3 443 ha w 2017 r., 545 ha w 2018 r., 1 830 ha w 2019 r., 3 916 ha w 2021 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 6 169 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Bardzo suche powietrze: 40 % powierzchni (Angola) 60 dni bez deszczu: 84 % powierzchni (Angola)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 20 sie | 31,8 °C | 14 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 21 sie | 32,7 °C | 15 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 22 sie | 33,0 °C | 11 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 23 sie | 33,7 °C | 9 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 24 sie | 33,5 °C | 10 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 25 sie | 33,5 °C | 13 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 26 sie | 33,0 °C | 13 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 27 sie | 32,5 °C | 11 % | 51 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 59 |
| 28 sie | 29,7 °C | 22 % | 54 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 29 sie | 28,5 °C | 23 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 30 sie | 27,7 °C | 15 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 31 sie | 29,3 °C | 10 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 1 wrz | 31,4 °C | 6 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 2 wrz | 32,1 °C | 8 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 3 wrz | 32,9 °C | 9 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 4 wrz | 32,6 °C | 11 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 5 wrz | 31,7 °C | 13 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 6 wrz | 32,6 °C | 14 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 7 wrz | 32,7 °C | 19 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 8 wrz | 33,1 °C | 8 % | 51 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 61 |
| 9 wrz | 32,9 °C | 7 % | 46 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 57 |
| 10 wrz | 33,2 °C | 9 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 50 |
| 11 wrz | 33,2 °C | 17 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 12 wrz | 31,9 °C | 17 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 13 wrz po | 31,7 °C | 17 % | 53 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 58 |
| 14 wrz po | 31,6 °C | 22 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 15 wrz po | 32,4 °C | 16 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 16 wrz po | 33,6 °C | 12 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 17 wrz po | 34,9 °C | 10 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 18 wrz po | 33,6 °C | 17 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 19 wrz po | 33,0 °C | 17 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 20 wrz po | 32,6 °C | 21 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 21 wrz po | 34,0 °C | 13 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 22 wrz po | 33,7 °C | 15 % | 50 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 57 |
Zaczął się przy FWI 41,9 i minimalnej wilgotności 14 %; wcześniej: ponad dwa miesiące bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 16.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,1 mm, 28 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (8 026 ha przy medianie 6 476 ha) i trwał 24 dni (mediana: 17 dni).
W 12 z 16 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,1 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 12 wrz, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 4 z 16, z medianą 2,1 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
3 września 2023 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 64 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 43, czyli 2,9 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.