Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 6 cze 2022 – 8 cze 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 6 czerwca 2022 na terenie gminy Lower Kurram (Pakistan), a satelity rejestrowały ogień przez 3 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 490 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 16. co do wielkości pożar w regionie Khyber Pakhtunkhwa od 2016 roku (spośród 41 z własną stroną). Pakistan, 2022: 6. miejsce na 12.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 6 cze 2022 do 8 cze 2022: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 38 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 7 czerwca 2022; detekcje tego dnia: 23.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 16.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 36,9 °C i minimalna wilgotność 15 % w dniu 8 czerwca 2022; porywy 24 km/h w dniu 8 czerwca 2022.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-06-06 | 17 | 85 | 36,5 | 19,7 | 16 | 10,2 | 23,8 | 0 | 43,2 | muy_alto | 1 |
| 2022-06-07 | 23 | 305 | 36,6 | 20,2 | 15 | 10,8 | 22 | 0 | 44,7 | muy_alto | 1 |
| 2022-06-08 | 0 | 0 | 36,9 | 20,3 | 15 | 10,6 | 24,5 | 0,1 | 44,8 | muy_alto | 1 |
| 2022-06-09 | 0 | 0 | 36,5 | 20,5 | 16 | 10,1 | 25,9 | 0,4 | 44,5 | muy_alto | 0 |
| 2022-06-10 | 0 | 0 | 35,6 | 21,4 | 19 | 9,9 | 31 | 0,7 | 38,8 | muy_alto | 0 |
| 2022-06-11 | 0 | 0 | 34,6 | 20,9 | 22 | 12,6 | 25,6 | 0,7 | 38,4 | muy_alto | 0 |
| 2022-06-12 | 0 | 0 | 33,9 | 20,3 | 22 | 10,6 | 29,2 | 0,5 | 37,6 | alto | 0 |
| 2022-06-13 | 0 | 0 | 34,6 | 20,3 | 26 | 8,3 | 24,8 | 0,3 | 35,7 | alto | 0 |
| 2022-06-14 | 0 | 0 | 37,5 | 21 | 20 | 10,9 | 25,6 | 0 | 41,4 | muy_alto | 0 |
| 2022-06-15 | 0 | 0 | 37,6 | 21,7 | 20 | 9,4 | 24,5 | 0,1 | 40,3 | muy_alto | 0 |
| 2022-06-16 | 0 | 0 | 35,8 | 21,3 | 24 | 14,1 | 34,6 | 0 | 45,2 | muy_alto | 0 |
| 2022-06-17 | 0 | 0 | 29,7 | 22,3 | 42 | 11,7 | 29,9 | 4,1 | 7,6 | bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 16. Deszcz przyszedł po pożarze: 4,1 mm, 17 cze.
67% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 113 ha w 2016 r., 219 ha w 2017 r., 398 ha w 2018 r., 864 ha w 2021 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 1 004 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 6 cze | 36,5 °C | 16 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 7 cze | 36,6 °C | 15 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 8 cze | 36,9 °C | 15 % | 24 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 9 cze po | 36,5 °C | 16 % | 26 km/h | 0,4 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 10 cze po | 35,6 °C | 19 % | 31 km/h | 0,7 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 11 cze po | 34,6 °C | 22 % | 26 km/h | 0,7 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 12 cze po | 33,9 °C | 22 % | 29 km/h | 0,5 mm | Wysokie 38 |
| 13 cze po | 34,6 °C | 26 % | 25 km/h | 0,3 mm | Wysokie 36 |
| 14 cze po | 37,5 °C | 20 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 15 cze po | 37,6 °C | 20 % | 24 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 16 cze po | 35,8 °C | 24 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 17 cze po | 29,7 °C | 42 % | 30 km/h | 4,1 mm | Niskie 8 |
Zaczął się przy FWI 43,2 i minimalnej wilgotności 16 %; wcześniej: 16 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 11.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,2 mm, 3 maj.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,0 mm, 30 maj.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,4 mm, 31 maj.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,3 mm, 4 cze.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,1 mm, 5 cze.
Pożary w okolicy, które zaczęły się przy podobnej pogodzie: 11. Poniżej 15 nie podajemy liczb: byłyby bardziej szumem niż sygnałem.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 8 cze, a 17 cze spadło 4,1 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 1122 · 16 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.