Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 22 lip 2025 – 8 sie 2025
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 22 lipca 2025 na terenie gminy Lodja (Demokratyczna Republika Konga), a satelity rejestrowały ogień przez 18 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 17 868 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 29. co do wielkości pożar w regionie Sankuru od 2016 roku (spośród 156 z własną stroną). Demokratyczna Republika Konga, 2025: 4. miejsce na 57.
Propozycje: Lodja · 2016Lodja · 2020Lodja · 2023Lodja · 2022
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 22 lip 2025 do 8 sie 2025: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 110 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 31 lipca 2025; detekcje tego dnia: 339.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 2.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 34,3 °C i minimalna wilgotność 25 % w dniu 31 lipca 2025; porywy 35 km/h w dniu 30 lipca 2025.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 5,6 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-07-22 | 1 | 5 | 29,6 | 22,8 | 57 | 9,3 | 19,1 | 0,2 | 8,5 | bajo | 1 |
| 2025-07-23 | 0 | 0 | 29,1 | 22,6 | 64 | 7,3 | 21,6 | 0,4 | 8,2 | bajo | 1 |
| 2025-07-24 | 0 | 0 | 29,6 | 22,4 | 58 | 9,2 | 22 | 0,9 | 6,5 | bajo | 1 |
| 2025-07-25 | 5 | 51 | 28,8 | 22,3 | 58 | 7,7 | 29,2 | 1,3 | 4,2 | muy_bajo | 1 |
| 2025-07-26 | 20 | 177 | 30 | 22,6 | 56 | 9,3 | 32,8 | 1,3 | 4,8 | muy_bajo | 1 |
| 2025-07-27 | 2 | 7 | 30,1 | 21,6 | 55 | 9,6 | 22,3 | 0,4 | 8,6 | bajo | 1 |
| 2025-07-28 | 0 | 0 | 31,5 | 22,2 | 41 | 9,5 | 27 | 1,3 | 9,1 | bajo | 1 |
| 2025-07-29 | 100 | 621 | 32,1 | 21,8 | 30 | 10,7 | 27,4 | 0 | 17,8 | moderado | 1 |
| 2025-07-30 | 259 | 2 066 | 34,2 | 19,8 | 22 | 13,2 | 34,6 | 0 | 25,4 | alto | 1 |
| 2025-07-31 | 339 | 3 418 | 34,3 | 18,7 | 25 | 9,9 | 25,2 | 0 | 24,3 | alto | 1 |
| 2025-08-01 | 17 | 154 | 32,5 | 19,7 | 30 | 10 | 19,1 | 0 | 24,8 | alto | 1 |
| 2025-08-02 | 0 | 0 | 32,1 | 21 | 39 | 10,6 | 19,1 | 0 | 22,3 | alto | 1 |
| 2025-08-03 | 32 | 230 | 33 | 21,5 | 31 | 9,4 | 24,5 | 0,1 | 22,2 | alto | 1 |
| 2025-08-04 | 31 | 204 | 33,2 | 20,9 | 28 | 8 | 20,9 | 0 | 22,6 | alto | 1 |
| 2025-08-05 | 30 | 142 | 31,8 | 20,6 | 39 | 12,4 | 21,2 | 0,1 | 24,4 | alto | 1 |
| 2025-08-06 | 2 | 10 | 32,9 | 22 | 41 | 11,7 | 28,8 | 2,4 | 9,7 | bajo | 1 |
| 2025-08-07 | 6 | 49 | 32,5 | 22,8 | 47 | 8,7 | 25,9 | 0,7 | 13 | moderado | 1 |
| 2025-08-08 | 2 | 10 | 33,9 | 22,9 | 37 | 10,2 | 23,4 | 1,2 | 15,5 | moderado | 1 |
| 2025-08-09 | 0 | 0 | 31,1 | 22 | 50 | 10,3 | 24,1 | 1,4 | 9,9 | bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 2. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,4 mm, 9 sie.
98% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 12 856 ha w 2016 r., 3 633 ha w 2017 r., 5 382 ha w 2018 r., 1 910 ha w 2019 r., 7 674 ha w 2020 r., 12 327 ha w 2022 r., 11 862 ha w 2023 r., 12 480 ha w 2024 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 17 452 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 5,6 ha zabudowy i mieszkało około 150 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 22 lip | 29,6 °C | 57 % | 19 km/h | 0,2 mm | Niskie 8 |
| 23 lip | 29,1 °C | 64 % | 22 km/h | 0,4 mm | Niskie 8 |
| 24 lip | 29,6 °C | 58 % | 22 km/h | 0,9 mm | Niskie 6 |
| 25 lip | 28,8 °C | 58 % | 29 km/h | 1,3 mm | Bardzo niskie 4 |
| 26 lip | 30,0 °C | 56 % | 33 km/h | 1,3 mm | Bardzo niskie 5 |
| 27 lip | 30,1 °C | 55 % | 22 km/h | 0,4 mm | Niskie 9 |
| 28 lip | 31,5 °C | 41 % | 27 km/h | 1,3 mm | Niskie 9 |
| 29 lip | 32,1 °C | 30 % | 27 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 18 |
| 30 lip | 34,2 °C | 22 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 31 lip | 34,3 °C | 25 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 1 sie | 32,5 °C | 30 % | 19 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 2 sie | 32,1 °C | 39 % | 19 km/h | 0,0 mm | Wysokie 22 |
| 3 sie | 33,0 °C | 31 % | 24 km/h | 0,1 mm | Wysokie 22 |
| 4 sie | 33,2 °C | 28 % | 21 km/h | 0,0 mm | Wysokie 23 |
| 5 sie | 31,8 °C | 39 % | 21 km/h | 0,1 mm | Wysokie 24 |
| 6 sie | 32,9 °C | 41 % | 29 km/h | 2,4 mm | Niskie 10 |
| 7 sie | 32,5 °C | 47 % | 26 km/h | 0,7 mm | Umiarkowane 13 |
| 8 sie | 33,9 °C | 37 % | 23 km/h | 1,2 mm | Umiarkowane 16 |
| 9 sie po | 31,1 °C | 50 % | 24 km/h | 1,4 mm | Niskie 10 |
Zaczął się przy FWI 8,5 i minimalnej wilgotności 57 %; wcześniej: 2 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 24.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 22 cze.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 13,5 mm, 6 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 9,5 mm, 21 cze.
Był 2,1 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 18 dni (mediana: 17 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 5 z 24 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 11 z 24 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,9 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 8 sie, a 9 sie spadło 1,4 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 13 z 24, z medianą 3,9 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
27 lipca 2025 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 98 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 63, czyli 4,2 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.