Pożar: Llerena, sierpień 2025 Llerena, Montemolín, Fuente de Cantos
Pożar wybuchł 14 sierpnia 2025 na terenie gminy Llerena (Hiszpania), a satelity rejestrowały ogień przez 3 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 5 829 ha, obejmujący obszar 5 gmin.
To największy pożar w regionie Badajoz od 2016 roku (spośród 52 z własną stroną). Hiszpania, 2025: 15. miejsce na 158.
- Spalona powierzchnia
- 5 829ha
- obrys Copernicus
- Czas trwania
- 3dni
- 14 sie 2025 – 16 sie 2025
- Dotknięte gminy
- 5
- gmin
- Początek
- 14 sie
- 2025
- Detekcje cieplne
- 159
- w jednym punkcie cieplnym: 184 MW
- Zagrożenie na starcie
- 48
- Bardzo wysokie · wskaźnik FWI
- Średnia moc dzienna
- 1,0GW
- wykryta moc na dobę, średnio
Gdzie płonęło
Jak się rozwijał, dzień po dniu
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Pogoda w czasie pożaru
Przed wybuchem pożaru przez jeden dzień nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
Ten teren już wcześniej płonął
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Jak duży jest ten pożar?
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Co stało się z każdą miejscowością
-
3 545 ha dotarł 14 sie22 %
-
Montemolín 1 231 mieszk. · 8,0 km od centrum940 ha dotarł 14 sie4,6 %
-
Fuente de Cantos 4 583 mieszk. · 13,6 km od centrum762 ha dotarł 15 sie3,0 %
-
Bienvenida 1 999 mieszk. · 3,7 km od centrum399 ha dotarł 15 sie4,3 %
-
Villagarcía de la Torre 909 mieszk. · 3,2 km od centrum192 ha2,8 %
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Co spłonęło
- Tereny rolnicze71 %
- Zarośla i lasy w stadium przejściowym12 %
- Las liściasty8,0 %
- Zarośla twardolistne5,0 %
- Las iglasty3,1 %
- Las mieszany0,6 %
Dotknięty obszar chroniony Natura 2000: 7 %
- LIC Sierras de Bienvenida y la Capitana ES4310068
Obszary Natura 2000 (Europejska Agencja Środowiska, wydanie z 2024 roku), przez które przechodzi obrys.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Ludzie i budynki w obrysie
GHSL 2025W obrysie znajdowało się około 0,24 ha zabudowy, ale prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Sprawdzone w prasie
Sprawdzono: 29 września 2026Porównaliśmy tę stronę ze źródłami opublikowanymi po ugaszeniu pożaru (liczba źródeł: 4). Oto, co wnoszą:
- Znany też jako
- Incendio forestal de Llerena (2025) · incendio de Llerena y Pallares
- Oficjalnie podana powierzchnia: 5 900 ha (satelita zmierzył 5 829 ha)
- Uznany za ustabilizowany: 18 sierpnia 2025
Źródła
- Desactivado el nivel 1 en los incendios de Llerena y Burguillos del Cerro — Región Digital, 18 sierpnia 2025
- Extremadura logra alivio en Villagarcía de la Torre, que vuelve a la normalidad tras el confinamiento — elDiario.es Extremadura, 15 sierpnia 2025
- El Plan INFOEX mantiene el nivel 1 en el incendio forestal de Llerena — Canal Extremadura, 14 sierpnia 2025
- Incendio forestal de Llerena (2025) — Wikipedia (solo como pista)
Dane oficjalne mierzy się inaczej niż satelitarne i czasem obejmują one tylko część pożaru.
Pogoda dzień po dniu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 14 sie | 37,5 °C | 18 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 15 sie | 38,3 °C | 18 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 16 sie | 39,3 °C | 21 % | 23 km/h | 0,2 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 17 sie po | 39,4 °C | 18 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 18 sie po | 33,1 °C | 23 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 19 sie po | 29,6 °C | 28 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 20 sie po | 28,4 °C | 31 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 21 sie po | 29,8 °C | 29 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 22 sie po | 31,8 °C | 30 % | 16 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 23 sie po | 30,8 °C | 30 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 24 sie po | 30,0 °C | 34 % | 28 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 25 sie po | 32,4 °C | 33 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 26 sie po | 32,5 °C | 37 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
Przed i po, z kosmosu
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
Dym
CAMS · Copernicus16 sierpnia 2025 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 28 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabela detekcji · 159Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Inne pożary w pobliżu
- 634 haMontemolínczerwiec 2026 · 1 dzień · 8 km stąd
- 958 haPuebla del Maestrelipiec 2024 · 1 dzień · 13 km stąd
- 436 haValencia de las Torresczerwiec 2021 · 1 dzień · 30 km stąd
- 584 haValencia de las Torres28 maja 2026 · 2 dni · 32 km stąd
- 417 haGuadalcanallipiec 2017 · 2 dni · 32 km stąd
- 999 haValencia de las Torres30 maja 2026 · 2 dni · 34 km stąd
Najczęstsze pytania
- Jak długo trwał pożar: Llerena?
- Według Copernicus trwał od 14 sierpnia 2025 do 16 sierpnia 2025: 3 dni między pierwszym a ostatnim zdjęciem z ogniem.
- Jaką powierzchnię strawił?
- Obrys zmierzony przez Copernicus na zdjęciach satelitarnych ma 5 829 ha (58,3 km²). Oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
- Które gminy płonęły?
- Gminy objęte pożarem (5): Llerena (3 545 ha, 22 %); Montemolín (940 ha, 4,6 %); Fuente de Cantos (762 ha, 3,0 %); Bienvenida (399 ha, 4,3 %); Villagarcía de la Torre (192 ha, 2,8 %).
- Czy ogień dotarł do jakiejś miejscowości?
- Najbliżej ogień podszedł do centrum obszaru Villagarcía de la Torre: na 3,2 km. To odległość od obrysu, albo od najbliższego punktu cieplnego, do punktu oznaczającego centrum; nie oznacza, że ogień wszedł między domy.
- Jaka była pogoda?
- W czasie pożaru temperatura sięgnęła 39,3 °C, wilgotność spadła do 18 %, a porywy wiatru osiągały 36 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 48, klasa: Bardzo wysokie.
- Skąd pochodzą te dane?
- Z obrysu spalonego terenu EFFIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Hiszpania (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Gdzie to sprawdzić
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia ›
Weryfikacja satelitarna
Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
Bez zmian od 24 października 2026.
Coś się nie zgadza na tej stronie?
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Zgłoś błąd
Skąd to wiemy
- Obrys: EFFIS (Copernicus), mierzony na zdjęciach satelitarnych.
- Daty z obrysu: detekcje VIIRS w jego wnętrzu ich nie zmieniły. 159 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
- Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
- Zweryfikowane w prasie i u instytucji; potwierdzone źródła: 4.
- Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
- Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.
Skąd pochodzą te dane
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.