Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 23 marca 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 17 marca 2026 na terenie gminy Larrau (Francja), a satelity rejestrowały ogień przez 8 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 165 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 37. co do wielkości pożar w regionie Pyrénées-Atlantiques od 2016 roku (spośród 69 z własną stroną). Francja, 2026: 63. miejsce na 114.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (9,8 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 17 mar 2026 do 24 mar 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 10 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 20 marca 2026; detekcje tego dnia: 8.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 1.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 19,6 °C i minimalna wilgotność 28 % w dniu 18 marca 2026; porywy 47 km/h w dniu 19 marca 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-17 | 2 | 9 | 19,2 | 0,3 | 29 | 7,6 | 24,1 | 0 | 0,3 | muy_bajo | 1 |
| 2026-03-18 | 0 | 0 | 19,6 | 3,6 | 28 | 9,7 | 29,5 | 0 | 0,9 | muy_bajo | 1 |
| 2026-03-19 | 0 | 0 | 12,8 | 4,5 | 45 | 13,2 | 47,2 | 0 | 3,2 | muy_bajo | 1 |
| 2026-03-20 | 8 | 37 | 14,3 | 2,8 | 32 | 8,4 | 32 | 0 | 4 | muy_bajo | 1 |
| 2026-03-21 | 0 | 0 | 14,4 | 0,4 | 38 | 10,1 | 31,3 | 0 | 3,5 | muy_bajo | 1 |
| 2026-03-22 | 0 | 0 | 10,9 | 0,6 | 50 | 16,4 | 44,3 | 0 | 5 | muy_bajo | 1 |
| 2026-03-23 | 0 | 0 | 10,6 | 1,6 | 47 | 13,8 | 37,4 | 0,1 | 4,7 | muy_bajo | 1 |
| 2026-03-24 | 0 | 0 | 14,5 | -1,3 | 43 | 4,8 | 18,7 | 0 | 3 | muy_bajo | 1 |
| 2026-03-25 | 0 | 0 | 8,4 | 1 | 71 | 15,7 | 53,6 | 2,6 | 4,1 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Przed wybuchem pożaru przez jeden dzień nie padał deszcz (co najmniej 1 mm). Deszcz przyszedł po pożarze: 2,6 mm, 25 mar.
88% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 41 ha w 2019 r., 14 ha w 2020 r., 85 ha w 2021 r., 97 ha w 2023 r., 57 ha w 2024 r., 97 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 145 ha, które spłonęły wcześniej.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Dotknięty obszar chroniony Natura 2000: 100 %
Obszary Natura 2000 (Europejska Agencja Środowiska, wydanie z 2024 roku), przez które przechodzi obrys.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 17 mar | 19,2 °C | 29 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 0 |
| 18 mar | 19,6 °C | 28 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 1 |
| 19 mar | 12,8 °C | 45 % | 47 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 3 |
| 20 mar | 14,3 °C | 32 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 4 |
| 21 mar | 14,4 °C | 38 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 4 |
| 22 mar | 10,9 °C | 50 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 5 |
| 23 mar | 10,6 °C | 47 % | 37 km/h | 0,1 mm | Bardzo niskie 5 |
| 24 mar | 14,5 °C | 43 % | 19 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 3 |
| 25 mar po | 8,4 °C | 71 % | 54 km/h | 2,6 mm | Bardzo niskie 4 |
Zaczął się przy FWI 0,3 i minimalnej wilgotności 29 %; wcześniej: 1 dzień bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 20.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,5 mm, 27 lut.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,5 mm, 27 lut.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 9,7 mm, 28 lut.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,2 mm, 3 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 9,7 mm, 28 lut.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (165 ha przy medianie 223 ha) i trwał 8 dni (mediana: 4 dni).
Wszystkie miały deszcz w ciągu dziesięciu dni po końcu: pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 4,9 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 24 mar, a 25 mar spadło 2,6 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 20 z 20, z medianą 4,9 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
20 marca 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 10 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · 18 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.