Pożar: Larouco, sierpień 2025 Quiroga, Vilamartín de Valdeorras, Oencia
Pożar wybuchł 14 sierpnia 2025 na terenie gminy Vilamartín de Valdeorras (Hiszpania), a satelity rejestrowały ogień przez 15 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 37 831 ha, obejmujący obszar 13 gmin.
To największy pożar w regionie Ourense od 2016 roku (spośród 118 z własną stroną). Hiszpania, 2025: 2. miejsce na 158.
Porównaj z…
- Spalona powierzchnia
- 37 831ha
- obrys Copernicus
- Czas trwania
- 15dni
- 14 sie 2025 – 28 sie 2025
- Dotknięte gminy
- 13
- gmin
- Początek
- 14 sie
- 2025
- Detekcje cieplne
- 1 878
- w jednym punkcie cieplnym: 401 MW
- Zagrożenie na starcie
- 41
- Bardzo wysokie · wskaźnik FWI
- Średnia moc dzienna
- 5,2GW
- wykryta moc na dobę, średnio
Gdzie płonęło
Jak się rozwijał, dzień po dniu
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Pogoda w czasie pożaru
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 0. Deszcz przyszedł po pożarze: 3,5 mm, 29 sie.
Ten teren już wcześniej płonął
8% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 74 ha w 2016 r., 136 ha w 2017 r., 169 ha w 2018 r., 163 ha w 2019 r., 93 ha w 2020 r., 217 ha w 2021 r., 2 463 ha w 2022 r., 46 ha w 2023 r., 64 ha w 2024 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 3 148 ha, które spłonęły wcześniej.
- 2 280 ha Pożar: Carballeda de Valdeorras, lipiec 2022 łącznie 12 735 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 193 ha Pożar: Rubiá, sierpień 2021 łącznie 193 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 169 ha Pożar: Quiroga, wrzesień 2018 łącznie 168 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 116 ha Pożar: O Barco de Valdeorras, marzec 2019 łącznie 116 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 49 ha Pożar: Folgoso do Courel, lipiec 2022 łącznie 13 989 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 48 ha Pożar: Carballeda de Valdeorras, lipiec 2017 łącznie 169 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 47 ha Pożar: Quiroga, lipiec 2019 łącznie 116 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 43 ha Pożar: Carballeda de Valdeorras, marzec 2017 łącznie 172 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
Jak duży jest ten pożar?
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Co stało się z każdą miejscowością
-
Quiroga 3 040 mieszk. · 5,6 km od centrum9 436 ha dotarł 15 sie30 %
-
7 586 ha dotarł 16 sie86 %
-
Oencia 267 mieszk. · 0,5 km od centrum5 056 ha dotarł 17 sie52 %
-
O Barco de Valdeorras 13 368 mieszk. · 0,6 km od centrum4 587 ha dotarł 17 sie54 %
-
Rubiá 1 391 mieszk. · ogień dotarł do centrum3 282 ha dotarł 17 sie33 %
-
A Rúa 4 214 mieszk. · 0,7 km od centrum2 865 ha dotarł 15 sie80 %
-
Petín 856 mieszk. · ogień dotarł do centrum2 295 ha dotarł 14 sie76 %
-
O Bolo 789 mieszk. · ogień dotarł do centrum1 398 ha dotarł 15 sie15 %
-
Larouco 484 mieszk. · ogień dotarł do centrum1 059 ha dotarł 14 sie45 %
-
Carballeda de Valdeorras 1 311 mieszk. · 4,8 km od centrum205 ha dotarł 17 sie0,9 %
-
Folgoso do Courel 921 mieszk. · 8,1 km od centrum44 ha dotarł 18 sie0,2 %
-
Sobrado 275 mieszk. · 4,5 km od centrum33 ha dotarł 18 sie0,8 %
-
A Veiga 873 mieszk. · 8,9 km od centrum10 ha dotarł 17 sie0,0 %
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Co spłonęło
- Inne tereny naturalne59 %
- Las liściasty12 %
- Zarośla i lasy w stadium przejściowym11 %
- Las iglasty9,1 %
- Tereny rolnicze5,5 %
- Las mieszany2,5 %
- Tereny zabudowane0,5 %
Dotknięty obszar chroniony Natura 2000: 16 %
- LIC Ancares - Courel ES1120001
- LIC Macizo Central ES1130002
- LIC Riberas del Río Sil y afluentes ES4130076
- ZEPA + LIC Serra da Enciña da Lastra ES1130009
Obszary Natura 2000 (Europejska Agencja Środowiska, wydanie z 2024 roku), przez które przechodzi obrys.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Ludzie i budynki w obrysie
GHSL 2025W obrysie znajdowało się około 32 ha zabudowy i mieszkało około 1 100 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Sprawdzone w prasie
Sprawdzono: 29 września 2026Porównaliśmy tę stronę ze źródłami opublikowanymi po ugaszeniu pożaru (liczba źródeł: 4). Oto, co wnoszą:
- Znany też jako
- Incendio de Larouco · Incendio de Valdeorras · Incendio de Larouco-Quiroga-Oencia
- Oficjalnie podana powierzchnia: 37 765 ha (satelita zmierzył 37 831 ha)
Źródła
- Greenpeace exige que no se olviden las zonas quemadas en 2025 (Incendios: qué pasó en 2025 y retos para 2026) — Greenpeace España, 22 czerwca 2026
- El verano en el que Valdeorras ardió — Somos Comarca, 26 grudnia 2025
- El incendio de Larouco, el mayor de la historia de Galicia, quedó extinguido este domingo tras calcinar más de 31.700 hectáreas — RibeiraSacraXa, 1 września 2025
- El fuego deja en Valdeorras una cicatriz imborrable — La Región, 29 sierpnia 2025
Dane oficjalne mierzy się inaczej niż satelitarne i czasem obejmują one tylko część pożaru.
Pogoda dzień po dniu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 14 sie | 34,0 °C | 19 % | 54 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 15 sie | 34,9 °C | 14 % | 56 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 16 sie | 35,1 °C | 15 % | 49 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 17 sie | 32,5 °C | 18 % | 45 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 18 sie | 26,8 °C | 33 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 19 sie | 24,4 °C | 30 % | 45 km/h | 0,1 mm | Wysokie 35 |
| 20 sie | 22,4 °C | 39 % | 31 km/h | 0,6 mm | Wysokie 24 |
| 21 sie | 26,1 °C | 29 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 22 sie | 28,8 °C | 31 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 23 sie | 30,4 °C | 21 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 24 sie | 30,5 °C | 24 % | 45 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 25 sie | 31,1 °C | 23 % | 44 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 26 sie | 26,9 °C | 28 % | 47 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 27 sie | 21,6 °C | 37 % | 54 km/h | 0,1 mm | Wysokie 34 |
| 28 sie | 20,4 °C | 34 % | 53 km/h | 2,4 mm | Niskie 11 |
| 29 sie po | 19,6 °C | 52 % | 55 km/h | 3,5 mm | Niskie 6 |
Przed i po, z kosmosu
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
Dym
CAMS · Copernicus21 sierpnia 2025 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 513 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 186, czyli 12 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabela detekcji · 1 878Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Inne pożary w pobliżu
- 12 735 haCarballeda de Valdeorraslipiec 2022 · 8 dni · 12 km stąd
- 13 989 haFolgoso do Courellipiec 2022 · 10 dni · 22 km stąd
- 4 416 haPuente de Domingo Flórezsierpień 2025 · 9 dni · 28 km stąd
- 30 754 haChandrexa de Queixasierpień 2025 · 20 dni · 33 km stąd
- 25 953 haPorto de Sanabria Portosierpień 2025 · 17 dni · 34 km stąd
- 7 090 haVilariño de Consolipiec 2022 · 10 dni · 36 km stąd
Najczęstsze pytania
- Jak długo trwał pożar: Larouco?
- Według Copernicus trwał od 14 sierpnia 2025 do 28 sierpnia 2025: 15 dni między pierwszym a ostatnim zdjęciem z ogniem.
- Jaką powierzchnię strawił?
- Obrys zmierzony przez Copernicus na zdjęciach satelitarnych ma 37 831 ha (378,3 km²). Oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
- Które gminy płonęły?
- Gminy objęte pożarem (13): Quiroga (9 436 ha, 30 %); Vilamartín de Valdeorras (7 586 ha, 86 %); Oencia (5 056 ha, 52 %); O Barco de Valdeorras (4 587 ha, 54 %); Rubiá (3 282 ha, 33 %); A Rúa (2 865 ha, 80 %); Petín (2 295 ha, 76 %); O Bolo (1 398 ha, 15 %); Larouco (1 059 ha, 45 %); Carballeda de Valdeorras (205 ha, 0,9 %); Folgoso do Courel (44 ha, 0,2 %); Sobrado (33 ha, 0,8 %).
- Czy ogień dotarł do jakiejś miejscowości?
- Ogień zaczął się na obszarze Vilamartín de Valdeorras i dotarł do jego centrum: punkt, który je oznacza, znalazł się na spalonym terenie lub mniej niż 500 metrów od niego. Nie oznacza to, że płonęły domy.
- Jaka była pogoda?
- W czasie pożaru temperatura sięgnęła 35,1 °C, wilgotność spadła do 14 %, a porywy wiatru osiągały 56 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 48, klasa: Bardzo wysokie.
- Skąd pochodzą te dane?
- Z obrysu spalonego terenu EFFIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Hiszpania (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Gdzie to sprawdzić
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia ›
Weryfikacja satelitarna
Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
Bez zmian od 24 października 2026.
Coś się nie zgadza na tej stronie?
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Zgłoś błąd
Skąd to wiemy
- Obrys: EFFIS (Copernicus), mierzony na zdjęciach satelitarnych; na tej stronie połączono 2 poligony.
- Daty z obrysu: detekcje VIIRS w jego wnętrzu ich nie zmieniły. 1 878 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
- Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
- Zweryfikowane w prasie i u instytucji; potwierdzone źródła: 4.
- Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
- Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.
Skąd pochodzą te dane
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.