Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 17 sierpnia 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 12 sierpnia 2026 na terenie gminy Lăpușnicel (Rumunia), a satelity rejestrowały ogień przez 11 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 399 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 40. co do wielkości pożar w regionie Caraș-Severin od 2016 roku (spośród 196 z własną stroną). Rumunia, 2026: 12. miejsce na 59.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (23,2 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 12 sie 2026 do 22 sie 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 23 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 12 sierpnia 2026; detekcje tego dnia: 7.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 3.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 32,4 °C i minimalna wilgotność 31 % w dniu 21 sierpnia 2026; porywy 56 km/h w dniu 18 sierpnia 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-08-12 | 7 | 80 | 30,1 | 16,4 | 23 | 13,2 | 36 | 0,1 | 23,2 | alto | 1 |
| 2026-08-13 | 5 | 24 | 26,4 | 13,5 | 37 | 9,5 | 31 | 0 | 18,9 | moderado | 1 |
| 2026-08-14 | 5 | 19 | 24,9 | 13,2 | 42 | 10,1 | 33,8 | 0 | 17,4 | moderado | 1 |
| 2026-08-15 | 15 | 50 | 24,9 | 12,3 | 40 | 12,5 | 37,1 | 0 | 19 | moderado | 1 |
| 2026-08-16 | 6 | 18 | 27,2 | 11,3 | 34 | 12,5 | 36,4 | 0 | 19,6 | moderado | 1 |
| 2026-08-17 | 5 | 14 | 30 | 12,4 | 26 | 8,7 | 29,5 | 0 | 21,4 | alto | 1 |
| 2026-08-18 | 0 | 0 | 22,9 | 15,3 | 42 | 20,1 | 56,2 | 0,5 | 24,4 | alto | 1 |
| 2026-08-19 | 0 | 0 | 27,8 | 13,1 | 34 | 12,7 | 40,7 | 0 | 21 | moderado | 1 |
| 2026-08-20 | 0 | 0 | 31,2 | 14,7 | 36 | 12 | 33,8 | 0 | 21,5 | alto | 1 |
| 2026-08-21 | 0 | 0 | 32,4 | 18 | 31 | 12,4 | 37,8 | 0 | 24,6 | alto | 1 |
| 2026-08-22 | 0 | 0 | 30,1 | 17,1 | 39 | 14,3 | 43,6 | 0,4 | 26 | alto | 1 |
| 2026-08-23 | 0 | 0 | 28,2 | 16,6 | 29 | 11,8 | 37,1 | 0 | 25 | alto | 0 |
| 2026-08-24 | 0 | 0 | 29,2 | 11,7 | 32 | 5,8 | 20,2 | 0 | 21,9 | alto | 0 |
| 2026-08-25 | 0 | 0 | 28,4 | 14,5 | 47 | 16 | 50,4 | 14,7 | 3,3 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 3. Deszcz przyszedł po pożarze: 14,7 mm, 25 sie.
70% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 259 ha w 2022 r., 2 ha w 2023 r., 66 ha w 2024 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 278 ha, które spłonęły wcześniej.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 12 sie | 30,1 °C | 23 % | 36 km/h | 0,1 mm | Wysokie 23 |
| 13 sie | 26,4 °C | 37 % | 31 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
| 14 sie | 24,9 °C | 42 % | 34 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 17 |
| 15 sie | 24,9 °C | 40 % | 37 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
| 16 sie | 27,2 °C | 34 % | 36 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 20 |
| 17 sie | 30,0 °C | 26 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 21 |
| 18 sie | 22,9 °C | 42 % | 56 km/h | 0,5 mm | Wysokie 24 |
| 19 sie | 27,8 °C | 34 % | 41 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 21 |
| 20 sie | 31,2 °C | 36 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 22 |
| 21 sie | 32,4 °C | 31 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 22 sie | 30,1 °C | 39 % | 44 km/h | 0,4 mm | Wysokie 26 |
| 23 sie po | 28,2 °C | 29 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 24 sie po | 29,2 °C | 32 % | 20 km/h | 0,0 mm | Wysokie 22 |
| 25 sie po | 28,4 °C | 47 % | 50 km/h | 14,7 mm | Bardzo niskie 3 |
Zaczął się przy FWI 23,2 i minimalnej wilgotności 23 %; wcześniej: 3 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 17.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,9 mm, 3 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 15,9 mm, 10 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,1 mm, 31 sie.
Był 2,0 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 11 dni (mediana: 4 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 3 z 17 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 3 z 17 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 6,4 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 22 sie, a 25 sie spadło 14,7 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 14 z 17, z medianą 6,4 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
11 sierpnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 11 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.