Przejdź do treści
worldfires
CN · Chiny · –

Pożar: Lanxi County, 9 listopada 2022 兰西县 · Lanxi County

Wygasły · ostatni pomiar: 10 lis 2022

Pożar wybuchł 9 listopada 2022 na terenie gminy Lanxi County (Chiny), a satelity rejestrowały ogień przez 2 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 220 ha, obejmujący obszar jednej gminy.

To 652. co do wielkości pożar w regionie Heilongjiang Province od 2016 roku (spośród 943 z własną stroną). Chiny, 2022: 145. miejsce na 210.

Mamy obrys GWIS dla tego pożaru, ale czujniki VIIRS nie uchwyciły go wystarczająco dokładnie: nie ma przebiegu dzień po dniu, jest za to podział na gminy.

Spalona powierzchnia
1 220ha
obrys GWIS (Copernicus)
Czas trwania
2dni
9 lis 2022 – 10 lis 2022
Dotknięte gminy
1
hrabstw
Początek
9 lis
2022
Zagrożenie na starcie
6
Niskie · wskaźnik FWI

Gdzie płonęło

Pogoda w czasie pożaru

10°maksimum
32km/h · najsilniejszy poryw
25%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 8. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,1 mm, 12 lis.

Ten teren już wcześniej płonął

64% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 494 ha w 2016 r., 473 ha w 2017 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 779 ha, które spłonęły wcześniej.

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia równa 1,4% obszaru porównawczego: Berlin (12 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. Lanxi County 兰西县 tu się zaczął
    1 216 ha
    0,5 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Ludzie i budynki w obrysie

GHSL 2020
Powierzchnia zabudowana7,8 ha
Mieszkańcy≈ 600

W obrysie znajdowało się około 7,8 ha zabudowy i mieszkało około 600 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).

To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.

Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
9 lis 9,7 °C 39 % 32 km/h 0,0 mm Niskie 6
10 lis 6,0 °C 25 % 16 km/h 0,0 mm Niskie 6
11 lis po 8,6 °C 53 % 40 km/h 0,4 mm Niskie 7
12 lis po 0,1 °C 52 % 39 km/h 1,1 mm Bardzo niskie 3

Jego bliźniaki: zaczęły się przy tej samej pogodzie

Zaczął się przy FWI 6,5 i minimalnej wilgotności 39 %; wcześniej: 8 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 22.

FWI na starcie 6,5
Minimalna wilgotność 39 %
Dni bez deszczu 8
ten pożar wybrane bliźniaki reszta okolicy
Niemal identycznePodobne

Kontury najbardziej podobnych bliźniaków

Pożar: Zhenlai County, listopad 2024
3 456 ha 2 dni FWI 6,1 Min. wilgotność 38 % 188 km stąd, 2024 r.

Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,0 mm, 25 lis.

Co się z nimi stało

4 dni
mediana czasu trwania
1 767 ha
mediana powierzchni
100 %
przekroczyły 1 000 ha
2,4 mm
deszcz na koniec (mediana; miało go 22 z 22)

Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (1 220 ha przy medianie 1 767 ha) i trwał 2 dni (mediana: 4 dni).

Wszystkie miały deszcz w ciągu dziesięciu dni po końcu: pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,4 mm.

To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy

Jak się skończył

1,1 mmpierwszy deszcz
12 lis2 dni po końcu
32km/h · maks. poryw

Uznano go za zakończony 10 lis, a 12 lis spadło 1,1 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 22 z 22, z medianą 2,4 mm.

Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Jak wybiera się bliźniaka

  • Ta sama okolica: już zakończone pożary w odległości mniejszej niż 250 km od tego, od 2016 r.
  • Ten sam start: porównuje się FWI pierwszego dnia, minimalną wilgotność tego dnia i liczbę kolejnych dni bez deszczu przed nim. Suwak ustala, jak bardzo mogą się różnić.
  • Tylko strony z ostatecznymi danymi pogodowymi (reanaliza ERA5) liczonymi tak samo jak dla tego pożaru; pomijane są wypalania rolnicze i pastwisk oraz strony z danymi w weryfikacji.
  • Pomijane są pożary płonące w tym samym czasie co ten (tydzień przed lub po): dzielą ten sam okres pogody i nie liczą się jako precedens.
  • Są sortowane według podobieństwa, a rysuje się kontury pierwszych pięciu.

Jak to liczymy

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 2 lis 2022
Po · 17 lis 2022

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

10 listopada 2022 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 88 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 59, czyli 3,9 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.588 µg/m³
Dni powyżej normy7 dni
PM10126 µg/m³
Grubość optyczna1,21
7 lis9 lis11 lis13 lis
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Chiny

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Lanxi County?
Według GWIS (Copernicus) trwał od 9 listopada 2022 do 10 listopada 2022: 2 dni między pierwszą a ostatnią detekcją cieplną obrysu.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 1 220 ha (12,2 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Pożar objął tylko jedną jednostkę: Lanxi County (1 216 ha, 0,5 %).
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 9,7 °C, wilgotność spadła do 25 %, a porywy wiatru osiągały 32 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 6, klasa: Niskie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Chiny (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Jak skończyły się pożary, które zaczęły się w tej okolicy przy podobnej pogodzie?
Pożary w odległości mniejszej niż 250 km, które od 2016 r. zaczęły się przy podobnym FWI, wilgotności i okresie suszy: 22. Mediana czasu trwania wyniosła 4 dni, a mediana powierzchni 1 767 ha; 100 % przekroczyło 1 000 ha. Wszystkie miały deszcz w ciągu dziesięciu dni po końcu: pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,4 mm.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Numer alarmowy: 119 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność. To nie jest służba ratunkowa: jeśli teraz płonie, dzwoń pod 119.

Skąd to wiemy
  • Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach.
  • Daty z obrysu: detekcje VIIRS w jego wnętrzu ich nie zmieniły. Żadnej detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
  • Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2020, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.

Jak powstają strony pożarów: metodologia

Skąd pochodzą te dane

Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.