Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez MTBS (USGS/USFS).
- Źródło
- MTBS (USGS/USFS)
- Data
- 12 sie 2020 – 30 sie 2020
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 12 sierpnia 2020 w hrabstwie Los Angeles (Stany Zjednoczone), a satelity rejestrowały ogień przez 19 dni. Agencje Stanów Zjednoczonych (MTBS / NIFC) wyznaczyły oficjalny obrys spalonego terenu o powierzchni 12 528 ha, obejmujący obszar jednego hrabstwa.
To 80. co do wielkości pożar w regionie California od 2016 roku (spośród 442 z własną stroną). Stany Zjednoczone, 2020: 53. miejsce na 441.
Obrys opublikowany przez MTBS (USGS/USFS).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 12 sie 2020 do 30 sie 2020: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 845 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 14 sierpnia 2020; detekcje tego dnia: 70.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 35,2 °C i minimalna wilgotność 16 % w dniu 16 sierpnia 2020; porywy 44 km/h w dniu 28 sierpnia 2020.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 3,2 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020-08-12 | 0 | 0 | 31,6 | 14,7 | 7 | 12 | 38,2 | 0 | 49,8 | muy_alto | 1 |
| 2020-08-13 | 157 | 2 098 | 30 | 18,9 | 14 | 10,2 | 25,9 | 0 | 46,8 | muy_alto | 1 |
| 2020-08-14 | 70 | 8 229 | 33,8 | 19,1 | 14 | 12,9 | 36,4 | 0,3 | 50,1 | extremo | 1 |
| 2020-08-15 | 46 | 6 009 | 34,9 | 20 | 16 | 13,4 | 43,2 | 1,5 | 38,2 | muy_alto | 1 |
| 2020-08-16 | 45 | 1 941 | 35,2 | 21,3 | 16 | 9,2 | 34,9 | 1,4 | 33,7 | alto | 1 |
| 2020-08-17 | 11 | 625 | 34,2 | 19,2 | 22 | 13,8 | 34,2 | 1,6 | 31,2 | alto | 1 |
| 2020-08-18 | 246 | 6 447 | 34 | 19,8 | 14 | 13,4 | 31,3 | 0,9 | 41,1 | muy_alto | 1 |
| 2020-08-19 | 125 | 4 304 | 32,8 | 20,2 | 16 | 11,6 | 25,6 | 0 | 41,5 | muy_alto | 1 |
| 2020-08-20 | 47 | 2 141 | 33,2 | 19,2 | 12 | 10,7 | 31,7 | 0 | 44,1 | muy_alto | 1 |
| 2020-08-21 | 115 | 3 175 | 33,2 | 18,1 | 14 | 13,1 | 42,5 | 0 | 47 | muy_alto | 1 |
| 2020-08-22 | 7 | 36 | 30,4 | 18,3 | 26 | 13,5 | 37,1 | 0 | 41,7 | muy_alto | 1 |
| 2020-08-23 | 1 | 4 | 29,4 | 17,3 | 25 | 13,6 | 36,4 | 0 | 40,8 | muy_alto | 1 |
| 2020-08-24 | 0 | 0 | 30 | 16,8 | 22 | 15,6 | 42,5 | 0 | 43 | muy_alto | 1 |
| 2020-08-25 | 0 | 0 | 30,1 | 16,7 | 20 | 15,8 | 41,8 | 0 | 43,5 | muy_alto | 1 |
| 2020-08-26 | 0 | 0 | 30,2 | 15 | 15 | 9,4 | 32,4 | 0 | 39 | muy_alto | 1 |
| 2020-08-27 | 0 | 0 | 30,2 | 15,8 | 12 | 13 | 38,5 | 0 | 45 | muy_alto | 1 |
| 2020-08-28 | 0 | 0 | 28,6 | 14,3 | 10 | 17,4 | 43,9 | 0 | 51 | extremo | 1 |
| 2020-08-29 | 0 | 0 | 27,7 | 12,3 | 9 | 17,1 | 42,1 | 0 | 51,2 | extremo | 1 |
| 2020-08-30 | 1 | 2 | 27,9 | 12,9 | 12 | 10,6 | 33,5 | 0 | 44,2 | muy_alto | 1 |
| 2020-08-31 | 0 | 0 | 28 | 13,2 | 12 | 13,2 | 37,4 | 0 | 47,2 | muy_alto | 0 |
| 2020-09-01 | 0 | 0 | 29 | 14,3 | 14 | 10,9 | 32,8 | 0 | 45 | muy_alto | 0 |
| 2020-09-02 | 0 | 0 | 30 | 13,8 | 15 | 8,5 | 25,2 | 0 | 42,7 | muy_alto | 0 |
| 2020-09-03 | 0 | 0 | 31,6 | 15 | 11 | 9,4 | 25,9 | 0 | 43,9 | muy_alto | 0 |
| 2020-09-04 | 0 | 0 | 34,2 | 16,6 | 10 | 9,5 | 23,4 | 0 | 46,1 | muy_alto | 0 |
| 2020-09-05 | 0 | 0 | 35,2 | 18 | 9 | 8,6 | 35,6 | 0 | 46,7 | muy_alto | 0 |
| 2020-09-06 | 0 | 0 | 36,4 | 20,6 | 5 | 10,7 | 26,6 | 0 | 53,7 | extremo | 0 |
| 2020-09-07 | 0 | 0 | 32,3 | 22,5 | 10 | 22,2 | 53,6 | 0 | 67,9 | extremo | 0 |
| 2020-09-08 | 0 | 0 | 28,1 | 19,7 | 6 | 20,4 | 53,3 | 0 | 65,5 | extremo | 0 |
| 2020-09-09 | 0 | 0 | 22,3 | 13,9 | 7 | 22,1 | 52,9 | 0 | 64,6 | extremo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: MTBS (USGS/USFS), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdego hrabstwa, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 3,2 ha zabudowy i mieszkało około 80 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Bardzo suche powietrze: 41 % powierzchni (Stany Zjednoczone) 60 dni bez deszczu: 6,8 % powierzchni (Stany Zjednoczone)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 12 sie | 31,6 °C | 7 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
| 13 sie | 30,0 °C | 14 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 14 sie | 33,8 °C | 14 % | 36 km/h | 0,3 mm | Ekstremalne 50 |
| 15 sie | 34,9 °C | 16 % | 43 km/h | 1,5 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 16 sie | 35,2 °C | 16 % | 35 km/h | 1,4 mm | Wysokie 34 |
| 17 sie | 34,2 °C | 22 % | 34 km/h | 1,6 mm | Wysokie 31 |
| 18 sie | 34,0 °C | 14 % | 31 km/h | 0,9 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 19 sie | 32,8 °C | 16 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 20 sie | 33,2 °C | 12 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 21 sie | 33,2 °C | 14 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 22 sie | 30,4 °C | 26 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 23 sie | 29,4 °C | 25 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 24 sie | 30,0 °C | 22 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 25 sie | 30,1 °C | 20 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 26 sie | 30,2 °C | 15 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 27 sie | 30,2 °C | 12 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 28 sie | 28,6 °C | 10 % | 44 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 29 sie | 27,7 °C | 9 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 30 sie | 27,9 °C | 12 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 31 sie po | 28,0 °C | 12 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 1 wrz po | 29,0 °C | 14 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 2 wrz po | 30,0 °C | 15 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 3 wrz po | 31,6 °C | 11 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 4 wrz po | 34,2 °C | 10 % | 23 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 5 wrz po | 35,2 °C | 9 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 6 wrz po | 36,4 °C | 5 % | 27 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 54 |
| 7 wrz po | 32,3 °C | 10 % | 54 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 68 |
| 8 wrz po | 28,1 °C | 6 % | 53 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 66 |
| 9 wrz po | 22,3 °C | 7 % | 53 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 65 |
Zaczął się przy FWI 49,8 i minimalnej wilgotności 7 %; wcześniej: ponad dwa miesiące bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 17.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,0 mm, 6 lis.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Był 7,5 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 19 dni (mediana: 2 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 1 z 17 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 12 z 17 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 4,3 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 30 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 5 z 17, z medianą 4,3 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 911 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys jest oficjalny i należy do domeny publicznej. Dla minionych lat pochodzi z MTBS (Monitoring Trends in Burn Severity), prowadzonego przez U.S. Geological Survey i USDA Forest Service, które wyznaczają go na zdjęciach Landsat i Sentinel-2. Dla bieżącego i ubiegłego roku pochodzi z WFIGS w National Interagency Fire Center (NIFC): to obrysy zdarzeń wyznaczane przez ekipy gaśnicze, z powietrza i na zdjęciach. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice hrabstw pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdym hrabstwie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od danych oficjalnych.