Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 13 lis 2024 – 21 lis 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 13 listopada 2024 na terenie gminy Lac Iro (Czad), a satelity rejestrowały ogień przez 9 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 260 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 140. co do wielkości pożar w regionie Moyen-Chari od 2016 roku (spośród 179 z własną stroną). Czad, 2024: 49. miejsce na 71.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 13 lis 2024 do 21 lis 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 67 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 18 listopada 2024; detekcje tego dnia: 24.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 31.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 37,2 °C i minimalna wilgotność 22 % w dniu 14 listopada 2024; porywy 33 km/h w dniu 14 listopada 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-11-13 | 0 | 0 | 36,9 | 22,6 | 20 | 15,1 | 31,3 | 0 | 38,1 | muy_alto | 1 |
| 2024-11-14 | 0 | 0 | 37,2 | 22,2 | 22 | 16,2 | 32,8 | 0 | 39,8 | muy_alto | 1 |
| 2024-11-15 | 0 | 0 | 37 | 21,8 | 19 | 14,1 | 28,8 | 0 | 38,9 | muy_alto | 1 |
| 2024-11-16 | 0 | 0 | 36,5 | 20,1 | 20 | 11 | 24,5 | 0 | 36,6 | alto | 1 |
| 2024-11-17 | 0 | 0 | 34,8 | 20,4 | 25 | 10,9 | 24,8 | 0 | 36,6 | alto | 1 |
| 2024-11-18 | 24 | 498 | 36 | 22,4 | 28 | 9,5 | 20,9 | 0 | 34,7 | alto | 1 |
| 2024-11-19 | 24 | 147 | 36,3 | 23,2 | 19 | 15,2 | 31 | 0 | 41 | muy_alto | 1 |
| 2024-11-20 | 5 | 33 | 36 | 21,7 | 20 | 16,3 | 32,8 | 0 | 42,6 | muy_alto | 1 |
| 2024-11-21 | 0 | 0 | 35,5 | 21,2 | 20 | 14,7 | 30,2 | 0 | 41,5 | muy_alto | 1 |
| 2024-11-22 | 0 | 0 | 35,4 | 19,6 | 20 | 12 | 27 | 0 | 39,4 | muy_alto | 0 |
| 2024-11-23 | 0 | 0 | 35,6 | 19,8 | 18 | 11,2 | 25,6 | 0 | 39,1 | muy_alto | 0 |
| 2024-11-24 | 0 | 0 | 35,2 | 19,8 | 18 | 14,7 | 30,2 | 0 | 42,9 | muy_alto | 0 |
| 2024-11-25 | 0 | 0 | 34,4 | 19,3 | 17 | 17,4 | 34,2 | 0 | 46,2 | muy_alto | 0 |
| 2024-11-26 | 0 | 0 | 34,7 | 19,9 | 19 | 15,8 | 31,7 | 0 | 44,9 | muy_alto | 0 |
| 2024-11-27 | 0 | 0 | 34,1 | 19,1 | 23 | 16,1 | 31,7 | 0 | 45,4 | muy_alto | 0 |
| 2024-11-28 | 0 | 0 | 33,4 | 18,7 | 22 | 16,2 | 33,5 | 0 | 45,9 | muy_alto | 0 |
| 2024-11-29 | 0 | 0 | 33,8 | 19,6 | 21 | 15,9 | 32,8 | 0 | 46 | muy_alto | 0 |
| 2024-11-30 | 0 | 0 | 34,3 | 19,6 | 19 | 13,8 | 29,2 | 0 | 44,1 | muy_alto | 0 |
| 2024-12-01 | 0 | 0 | 34,5 | 19,5 | 19 | 13,2 | 28,8 | 0 | 43,9 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 31.
71% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 435 ha w 2016 r., 79 ha w 2019 r., 685 ha w 2021 r., 968 ha w 2022 r., 199 ha w 2023 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 1 603 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 13 lis | 36,9 °C | 20 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 14 lis | 37,2 °C | 22 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 15 lis | 37,0 °C | 19 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 16 lis | 36,5 °C | 20 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 17 lis | 34,8 °C | 25 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 18 lis | 36,0 °C | 28 % | 21 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 19 lis | 36,3 °C | 19 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 20 lis | 36,0 °C | 20 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 21 lis | 35,5 °C | 20 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 22 lis po | 35,4 °C | 20 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 23 lis po | 35,6 °C | 18 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 24 lis po | 35,2 °C | 18 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 25 lis po | 34,4 °C | 17 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 26 lis po | 34,7 °C | 19 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 27 lis po | 34,1 °C | 23 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 28 lis po | 33,4 °C | 22 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 29 lis po | 33,8 °C | 21 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 30 lis po | 34,3 °C | 19 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 1 gru po | 34,5 °C | 19 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
Zaczął się przy FWI 38,1 i minimalnej wilgotności 20 %; wcześniej: 31 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 36.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (2 260 ha przy medianie 2 567 ha) i trwał 9 dni (mediana: 6 dni).
W żadnym w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł 1 mm: wszystkie zgasły bez deszczu.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 21 lis, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Żaden z 36 bliźniaków nie miał deszczu na koniec.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
17 listopada 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 40 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 30, czyli 2,0 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.