Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 23 sty 2022 – 26 sty 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 23 stycznia 2022 na terenie gminy Kori (Sierra Leone), a satelity rejestrowały ogień przez 4 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 131 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 222. co do wielkości pożar w regionie Southern od 2016 roku (spośród 317 z własną stroną). Sierra Leone, 2022: 124. miejsce na 167.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 23 sty 2022 do 26 sty 2022: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 49 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 25 stycznia 2022; detekcje tego dnia: 11.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 33.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 37,9 °C i minimalna wilgotność 10 % w dniu 25 stycznia 2022; porywy 32 km/h w dniu 24 stycznia 2022.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 0,88 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-01-23 | 3 | 20 | 35,4 | 21,1 | 30 | 12,5 | 25,2 | 0 | 38 | alto | 1 |
| 2022-01-24 | 0 | 0 | 36,9 | 22,2 | 21 | 15,7 | 32,4 | 0 | 42,1 | muy_alto | 1 |
| 2022-01-25 | 11 | 209 | 37,9 | 22,7 | 10 | 14,1 | 28,4 | 0 | 50,3 | extremo | 1 |
| 2022-01-26 | 6 | 66 | 37,1 | 19,9 | 22 | 14,8 | 30,6 | 0 | 47,6 | muy_alto | 1 |
| 2022-01-27 | 0 | 0 | 35,2 | 22,8 | 32 | 12,1 | 23 | 0 | 37,4 | alto | 0 |
| 2022-01-28 | 0 | 0 | 35,3 | 23,1 | 35 | 15,3 | 31,3 | 0 | 37,8 | alto | 0 |
| 2022-01-29 | 0 | 0 | 36,2 | 23,9 | 31 | 14,8 | 32 | 0 | 37,7 | alto | 0 |
| 2022-01-30 | 0 | 0 | 38,1 | 24 | 23 | 15,9 | 33,1 | 0 | 42,6 | muy_alto | 0 |
| 2022-01-31 | 0 | 0 | 36,4 | 23,9 | 27 | 15 | 30,6 | 0 | 42 | muy_alto | 0 |
| 2022-02-01 | 0 | 0 | 36,8 | 22,3 | 23 | 16,3 | 33,1 | 0 | 43,7 | muy_alto | 0 |
| 2022-02-02 | 0 | 0 | 38,2 | 22,7 | 17 | 15,5 | 31,3 | 0 | 47,6 | muy_alto | 0 |
| 2022-02-03 | 0 | 0 | 35,6 | 22,8 | 29 | 14,2 | 28,4 | 0 | 42,1 | muy_alto | 0 |
| 2022-02-04 | 0 | 0 | 38,1 | 22,5 | 21 | 16,3 | 33,8 | 0 | 45,4 | muy_alto | 0 |
| 2022-02-05 | 0 | 0 | 37,2 | 21,4 | 24 | 15,4 | 31,3 | 0 | 44,8 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 33.
17% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 192 ha w 2016 r., 9 ha w 2017 r..
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,88 ha zabudowy i mieszkało około 200 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 23 sty | 35,4 °C | 30 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 24 sty | 36,9 °C | 21 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 25 sty | 37,9 °C | 10 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 50 |
| 26 sty | 37,1 °C | 22 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 27 sty po | 35,2 °C | 32 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 28 sty po | 35,3 °C | 35 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 29 sty po | 36,2 °C | 31 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 30 sty po | 38,1 °C | 23 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 31 sty po | 36,4 °C | 27 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 1 lut po | 36,8 °C | 23 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 2 lut po | 38,2 °C | 17 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 3 lut po | 35,6 °C | 29 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 4 lut po | 38,1 °C | 21 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 5 lut po | 37,2 °C | 24 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
Zaczął się przy FWI 38,0 i minimalnej wilgotności 30 %; wcześniej: 33 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 32.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,0 mm, 7 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,2 mm, 27 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (1 131 ha przy medianie 1 295 ha) i trwał 4 dni (mediana: 9 dni).
W 14 z 32 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,2 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 26 sty, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 18 z 32, z medianą 2,2 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.