Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 30 sierpnia 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 27 sierpnia 2024 na terenie gminy Kharkiv (Ukraina), a satelity rejestrowały ogień przez 2 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 101 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 542. co do wielkości pożar w regionie Kharkiv Oblast od 2016 roku (spośród 558 z własną stroną). Ukraina, 2024: 2045. miejsce na 2092.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (12,7 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 27 sie 2024 do 28 sie 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 13 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 27 sierpnia 2024; detekcje tego dnia: 10.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 14.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 32,7 °C i minimalna wilgotność 24 % w dniu 28 sierpnia 2024; porywy 42 km/h w dniu 28 sierpnia 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-08-27 | 10 | 87 | 31,8 | 18,8 | 25 | 19,3 | 40,3 | 0 | 45,5 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-28 | 0 | 0 | 32,7 | 20,6 | 24 | 20,8 | 42,5 | 0 | 47,6 | muy_alto | 1 |
| 2024-08-29 | 0 | 0 | 32,7 | 18,2 | 20 | 20,1 | 42,8 | 0 | 47,3 | muy_alto | 0 |
| 2024-08-30 | 0 | 0 | 32,3 | 17,7 | 16 | 21,7 | 45 | 0 | 50,6 | extremo | 0 |
| 2024-08-31 | 0 | 0 | 33 | 18,9 | 17 | 19,2 | 43,6 | 0 | 48,2 | muy_alto | 0 |
| 2024-09-01 | 0 | 0 | 31,2 | 19,7 | 20 | 22,4 | 46,8 | 0 | 52,3 | extremo | 0 |
| 2024-09-02 | 0 | 0 | 32,3 | 17,5 | 19 | 29,8 | 56,5 | 0 | 62,3 | extremo | 0 |
| 2024-09-03 | 0 | 0 | 25,6 | 20,1 | 28 | 21,8 | 41 | 0,6 | 40,9 | muy_alto | 0 |
| 2024-09-04 | 0 | 0 | 29,4 | 17,2 | 16 | 22,4 | 44,3 | 0 | 49,3 | muy_alto | 0 |
| 2024-09-05 | 0 | 0 | 28,5 | 17,9 | 29 | 24,2 | 50,4 | 0 | 47,7 | muy_alto | 0 |
| 2024-09-06 | 0 | 0 | 26,1 | 13,1 | 21 | 23,3 | 47,9 | 0 | 47 | muy_alto | 0 |
| 2024-09-07 | 0 | 0 | 25,8 | 10,1 | 21 | 20,1 | 41,4 | 0 | 43,9 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
27 sie 2024 · 87 MW · 10
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 14.
43% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 43 ha w 2022 r..
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu wewnątrz obrysu według Copernicus EFFIS (poza zasięgiem Corine Land Cover).
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 27 sie | 31,8 °C | 25 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 28 sie | 32,7 °C | 24 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 29 sie po | 32,7 °C | 20 % | 43 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 30 sie po | 32,3 °C | 16 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 31 sie po | 33,0 °C | 17 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 1 wrz po | 31,2 °C | 20 % | 47 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 2 wrz po | 32,3 °C | 19 % | 56 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 62 |
| 3 wrz po | 25,6 °C | 28 % | 41 km/h | 0,6 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 4 wrz po | 29,4 °C | 16 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 5 wrz po | 28,5 °C | 29 % | 50 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 6 wrz po | 26,1 °C | 21 % | 48 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 7 wrz po | 25,8 °C | 21 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
Zaczął się przy FWI 45,5 i minimalnej wilgotności 25 %; wcześniej: 14 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2020 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 42.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 6,4 mm, 5 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 10,2 mm, 27 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 6,1 mm, 5 paź.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pozostał poniżej swoich bliźniaków: 101 ha przy medianie 190 ha. Trwał 2 dni (mediana: 2 dni).
W 12 z 42 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,6 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 28 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 30 z 42, z medianą 3,6 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
25 sierpnia 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 11 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 101 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.