Przejdź do treści
worldfires
CM · Kamerun · –

Pożar: Kentzou, 17 stycznia 2018 Kentzou

Wygasły · ostatnie wykrycie: 5 lut 2018, 12:27 UTC

Pożar wybuchł 17 stycznia 2018 na terenie gminy Kentzou (Kamerun), a satelity rejestrowały ogień przez 19 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 4 397 ha, obejmujący obszar jednej gminy.

To 25. co do wielkości pożar w regionie East od 2016 roku (spośród 224 z własną stroną). Kamerun, 2018: największy spośród 104.

Spalona powierzchnia
4 397ha
obrys GWIS (Copernicus)
Czas trwania
19dni
17 sty 2018 – 4 lut 2018
Dotknięte gminy
1
komun
Początek
17 sty
2018
Detekcje cieplne
278
w jednym punkcie cieplnym: 108 MW
Zagrożenie na starcie
37
Wysokie · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
183MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 17 sty4 lut
5 lut 2018

Jak się rozwijał, dzień po dniu

17 sty 2018 · 41 MW · 8 18 sty 2018 · 7 MW · 2 19 sty 2018 · 6 MW · 2 20 sty 2018 · 62 MW · 7 21 sty 2018 · 5 MW · 1 23 sty 2018 · 122 MW · 12 24 sty 2018 · 6 MW · 1 25 sty 2018 · 296 MW · 12 26 sty 2018 · 22 MW · 3 27 sty 2018 · 503 MW · 28 28 sty 2018 · 319 MW · 25 29 sty 2018 · 306 MW · 26 30 sty 2018 · 291 MW · 18 31 sty 2018 · 658 MW · 62 1 lut 2018 · 517 MW · 35 2 lut 2018 · 12 MW · 2 3 lut 2018 · 66 MW · 14 4 lut 2018 · 234 MW · 19 5 lut 2018 · 2 MW · 1
17 sty 21 sty 26 sty 31 sty 3 lut

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

35°maksimum
38km/h · najsilniejszy poryw
15%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 55. Deszcz przyszedł po pożarze: 6,6 mm, 13 lut.

Ten teren już wcześniej płonął

32% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 580 ha w 2016 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 1 407 ha, które spłonęły wcześniej.

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia równa 4,9% obszaru porównawczego: Berlin (44 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. Kentzou tu się zaczął
    4 427 ha dotarł 17 sty
    4,3 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Ludzie i budynki w obrysie

GHSL 2020
Powierzchnia zabudowana0,43 ha
Mieszkańcy≈ 40

W obrysie znajdowało się około 0,43 ha zabudowy i mieszkało około 40 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).

To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.

Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
17 sty 33,8 °C 20 % 22 km/h 0,0 mm Wysokie 37
18 sty 33,3 °C 18 % 23 km/h 0,0 mm Wysokie 38
19 sty 33,6 °C 22 % 19 km/h 0,0 mm Wysokie 36
20 sty 32,6 °C 26 % 18 km/h 0,0 mm Wysokie 36
21 sty 31,9 °C 35 % 26 km/h 0,0 mm Wysokie 32
22 sty 33,4 °C 18 % 24 km/h 0,0 mm Wysokie 35
23 sty 33,0 °C 19 % 19 km/h 0,0 mm Wysokie 36
24 sty 32,3 °C 20 % 23 km/h 0,1 mm Wysokie 37
25 sty 31,9 °C 24 % 17 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 38
26 sty 32,4 °C 23 % 24 km/h 0,0 mm Wysokie 37
27 sty 33,4 °C 21 % 33 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 42
28 sty 34,0 °C 20 % 31 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 43
29 sty 34,3 °C 19 % 18 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 39
30 sty 34,1 °C 17 % 25 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 42
31 sty 33,9 °C 15 % 37 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 48
1 lut 34,1 °C 16 % 38 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 49
2 lut 34,7 °C 18 % 21 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 46
3 lut 34,7 °C 22 % 23 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 41
4 lut 34,9 °C 22 % 26 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 41
5 lut po 34,9 °C 24 % 27 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 41
6 lut po 34,9 °C 24 % 27 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 42
7 lut po 34,8 °C 22 % 27 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 42
8 lut po 35,1 °C 26 % 29 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 43
9 lut po 33,0 °C 40 % 33 km/h 0,0 mm Wysokie 35
10 lut po 32,3 °C 34 % 36 km/h 0,0 mm Wysokie 36
11 lut po 33,2 °C 40 % 34 km/h 0,1 mm Wysokie 35
12 lut po 33,7 °C 43 % 28 km/h 0,5 mm Wysokie 30
13 lut po 31,6 °C 51 % 28 km/h 6,6 mm Niskie 5

Jego bliźniaki: zaczęły się przy tej samej pogodzie

Zaczął się przy FWI 36,7 i minimalnej wilgotności 20 %; wcześniej: 55 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 21.

FWI na starcie 36,7
Minimalna wilgotność 20 %
Dni bez deszczu 55
ten pożar wybrane bliźniaki reszta okolicy
Niemal identycznePodobne

Kontury najbardziej podobnych bliźniaków

Pożar: Kentzou, styczeń 2020
1 105 ha 12 dni FWI 34,6 Min. wilgotność 20 % 23 km stąd, 2020 r.

Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.

Co się z nimi stało

11 dni
mediana czasu trwania
1 466 ha
mediana powierzchni
100 %
przekroczyły 1 000 ha
1,8 mm
deszcz na koniec (mediana; miało go 6 z 21)

Był 3,0 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 19 dni (mediana: 11 dni).

Większą powierzchnię spaliło tylko 2 z 21 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 15 z 21 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,8 mm.

To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy

Jak się skończył

6,6 mmpierwszy deszcz
13 lut9 dni po końcu
38km/h · maks. poryw

Uznano go za zakończony 4 lut, a 13 lut spadło 6,6 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 6 z 21, z medianą 1,8 mm.

Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Jak wybiera się bliźniaka

  • Ta sama okolica: już zakończone pożary w odległości mniejszej niż 250 km od tego, od 2016 r.
  • Ten sam start: porównuje się FWI pierwszego dnia, minimalną wilgotność tego dnia i liczbę kolejnych dni bez deszczu przed nim. Suwak ustala, jak bardzo mogą się różnić.
  • Tylko strony z ostatecznymi danymi pogodowymi (reanaliza ERA5) liczonymi tak samo jak dla tego pożaru; pomijane są wypalania rolnicze i pastwisk oraz strony z danymi w weryfikacji.
  • Pomijane są pożary płonące w tym samym czasie co ten (tydzień przed lub po): dzielą ten sam okres pogody i nie liczą się jako precedens.
  • Są sortowane według podobieństwa, a rysuje się kontury pierwszych pięciu.

Jak to liczymy

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 10 sty 2018
Po · 11 lut 2018

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Tabela detekcji · 278Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Kamerun

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Kentzou?
Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity wewnątrz obrysu płonął od 17 stycznia 2018 do 4 lutego 2018 (19 dni). Obrys datuje go od 24 stycznia 2018 do 3 lutego 2018.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 4 397 ha (44,0 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Pożar objął tylko jedną jednostkę: Kentzou (4 427 ha, 4,3 %).
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 34,9 °C, wilgotność spadła do 15 %, a porywy wiatru osiągały 38 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 49, klasa: Bardzo wysokie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Kamerun (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Jak skończyły się pożary, które zaczęły się w tej okolicy przy podobnej pogodzie?
Pożary w odległości mniejszej niż 250 km, które od 2016 r. zaczęły się przy podobnym FWI, wilgotności i okresie suszy: 21. Mediana czasu trwania wyniosła 11 dni, a mediana powierzchni 1 466 ha; 100 % przekroczyło 1 000 ha. Większą powierzchnię spaliło tylko 2 z 21 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 15 z 21 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,8 mm.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony · 2 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
  1. Ostatni dzień z ogniem: 3 lutego 2018 → 4 lutego 2018.
  2. Data początku: 24 stycznia 2018 → 17 stycznia 2018.

RSS Zmiany tej strony Z weryfikacjami i wersją do cytowania

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność.

Skąd to wiemy
  • Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach; na tej stronie połączono 2 poligony.
  • Daty skorygowane na podstawie detekcji VIIRS wewnątrz obrysu, według którego pożar trwał od 24 stycznia 2018 do 3 lutego 2018. 278 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
  • Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2020, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.

Jak powstają strony pożarów: metodologia

Skąd pochodzą te dane

Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.