Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 4 wrz 2024 – 11 wrz 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 4 września 2024 na terenie gminy Kasama (Zambia), a satelity rejestrowały ogień przez 8 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 4 435 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 218. co do wielkości pożar w regionie Northern od 2016 roku (spośród 443 z własną stroną). Zambia, 2024: 88. miejsce na 160.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 4 wrz 2024 do 11 wrz 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 174 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 5 września 2024; detekcje tego dnia: 57.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 32,0 °C i minimalna wilgotność 26 % w dniu 10 września 2024; porywy 43 km/h w dniu 11 września 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 2,7 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-09-04 | 1 | 1 | 27,2 | 11,8 | 25 | 17,1 | 37,4 | 0 | 35,5 | alto | 1 |
| 2024-09-05 | 57 | 824 | 28,7 | 11 | 31 | 14,2 | 31,3 | 0 | 33,3 | alto | 1 |
| 2024-09-06 | 50 | 515 | 30,1 | 12,8 | 30 | 13,6 | 32 | 0 | 33,1 | alto | 1 |
| 2024-09-07 | 5 | 30 | 30,6 | 16,3 | 25 | 17,1 | 38,5 | 0 | 37,5 | alto | 1 |
| 2024-09-08 | 0 | 0 | 30,6 | 14,4 | 26 | 15,1 | 32 | 0 | 36 | alto | 1 |
| 2024-09-09 | 6 | 32 | 31,2 | 18 | 25 | 17,1 | 38,9 | 0 | 38,3 | muy_alto | 1 |
| 2024-09-10 | 1 | 10 | 32 | 15,7 | 26 | 17,1 | 38,2 | 0 | 38,6 | muy_alto | 1 |
| 2024-09-11 | 2 | 6 | 31,8 | 17,9 | 23 | 19,7 | 42,8 | 0 | 42,7 | muy_alto | 1 |
| 2024-09-12 | 0 | 0 | 31,5 | 16,2 | 25 | 17,9 | 39,2 | 0 | 41,3 | muy_alto | 0 |
| 2024-09-13 | 0 | 0 | 32,5 | 15,7 | 21 | 15,1 | 32,4 | 0 | 40,4 | muy_alto | 0 |
| 2024-09-14 | 0 | 0 | 32,3 | 17,1 | 16 | 17,6 | 39,6 | 0 | 46,9 | muy_alto | 0 |
| 2024-09-15 | 0 | 0 | 31,6 | 16,4 | 20 | 17,6 | 39,2 | 0 | 47,2 | muy_alto | 0 |
| 2024-09-16 | 0 | 0 | 31,3 | 15,3 | 20 | 14,7 | 31,3 | 0 | 44,4 | muy_alto | 0 |
| 2024-09-17 | 0 | 0 | 32,5 | 14,2 | 22 | 13,9 | 31 | 0 | 43,8 | muy_alto | 0 |
| 2024-09-18 | 0 | 0 | 32,5 | 16,6 | 22 | 15,2 | 29,9 | 0 | 45,5 | muy_alto | 0 |
| 2024-09-19 | 0 | 0 | 32,6 | 15 | 23 | 11 | 27 | 0 | 41,2 | muy_alto | 0 |
| 2024-09-20 | 0 | 0 | 33,3 | 16 | 25 | 8,7 | 22,3 | 0 | 38,4 | muy_alto | 0 |
| 2024-09-21 | 0 | 0 | 32,8 | 17,5 | 24 | 15 | 33,1 | 0 | 44,8 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
88% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 2 180 ha w 2016 r., 748 ha w 2017 r., 2 350 ha w 2018 r., 895 ha w 2019 r., 1 568 ha w 2020 r., 2 460 ha w 2021 r., 1 022 ha w 2022 r., 900 ha w 2023 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 3 907 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 2,7 ha zabudowy i mieszkało około 150 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy 60 dni bez deszczu: 91 % powierzchni (Zambia)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 4 wrz | 27,2 °C | 25 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 5 wrz | 28,7 °C | 31 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 6 wrz | 30,1 °C | 30 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 7 wrz | 30,6 °C | 25 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 8 wrz | 30,6 °C | 26 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 9 wrz | 31,2 °C | 25 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 10 wrz | 32,0 °C | 26 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 11 wrz | 31,8 °C | 23 % | 43 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 12 wrz po | 31,5 °C | 25 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 13 wrz po | 32,5 °C | 21 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 14 wrz po | 32,3 °C | 16 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 15 wrz po | 31,6 °C | 20 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 16 wrz po | 31,3 °C | 20 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 17 wrz po | 32,5 °C | 22 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 18 wrz po | 32,5 °C | 22 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 19 wrz po | 32,6 °C | 23 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 20 wrz po | 33,3 °C | 25 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 21 wrz po | 32,8 °C | 24 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
Zaczął się przy FWI 35,5 i minimalnej wilgotności 25 %; wcześniej: ponad dwa miesiące bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 92.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (4 435 ha przy medianie 5 050 ha) i trwał 8 dni (mediana: 15 dni).
W 84 z 92 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,4 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 11 wrz, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 8 z 92, z medianą 2,4 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
6 września 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 70 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 32, czyli 2,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.