Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 17 gru 2023 – 27 gru 2023
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 17 grudnia 2023 na terenie gminy Kandi (Benin), a satelity rejestrowały ogień przez 11 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 396 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 259. co do wielkości pożar w regionie Alibori od 2016 roku (spośród 448 z własną stroną). Benin, 2023: 63. miejsce na 100.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 17 gru 2023 do 27 gru 2023: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 46 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 26 grudnia 2023; detekcje tego dnia: 37.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 20.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 35,5 °C i minimalna wilgotność 18 % w dniu 22 grudnia 2023; porywy 36 km/h w dniu 25 grudnia 2023.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023-12-17 | 0 | 0 | 34,7 | 19,5 | 13 | 15,4 | 31,7 | 0 | 51 | extremo | 1 |
| 2023-12-18 | 0 | 0 | 34,5 | 19,2 | 12 | 14,2 | 30,2 | 0 | 49,9 | muy_alto | 1 |
| 2023-12-19 | 1 | 8 | 33,6 | 21,2 | 15 | 14,8 | 31,3 | 0 | 50,9 | extremo | 1 |
| 2023-12-20 | 14 | 40 | 33,2 | 20,1 | 13 | 14,4 | 30,6 | 0 | 50,7 | extremo | 1 |
| 2023-12-21 | 2 | 4 | 33,5 | 17,6 | 12 | 11,2 | 25,2 | 0 | 47,3 | muy_alto | 1 |
| 2023-12-22 | 0 | 0 | 35,5 | 20 | 18 | 14,4 | 30,6 | 0 | 51,2 | extremo | 1 |
| 2023-12-23 | 2 | 10 | 34,6 | 21,9 | 17 | 17,2 | 34,9 | 0 | 54,9 | extremo | 1 |
| 2023-12-24 | 1 | 1 | 33,7 | 20,5 | 15 | 15,6 | 32,4 | 0 | 53,2 | extremo | 1 |
| 2023-12-25 | 0 | 0 | 33 | 19,6 | 12 | 17,7 | 36 | 0 | 56 | extremo | 1 |
| 2023-12-26 | 37 | 669 | 31,7 | 17,3 | 13 | 17,1 | 34,6 | 0 | 55,6 | extremo | 1 |
| 2023-12-27 | 2 | 18 | 32,7 | 17,7 | 13 | 15,3 | 32,4 | 0 | 53,6 | extremo | 1 |
| 2023-12-28 | 0 | 0 | 33,4 | 18,9 | 16 | 14,5 | 31 | 0 | 52 | extremo | 0 |
| 2023-12-29 | 0 | 0 | 33,8 | 18,8 | 15 | 13,2 | 28,8 | 0 | 50,7 | extremo | 0 |
| 2023-12-30 | 0 | 0 | 34,5 | 18,3 | 15 | 12 | 27,7 | 0 | 49,6 | muy_alto | 0 |
| 2023-12-31 | 0 | 0 | 35,3 | 19,4 | 16 | 13,2 | 29,2 | 0 | 51,2 | extremo | 0 |
| 2024-01-01 | 0 | 0 | 35,5 | 21,5 | 16 | 14,3 | 31,7 | 0 | 52,7 | extremo | 0 |
| 2024-01-02 | 0 | 0 | 35,9 | 20,8 | 14 | 12,4 | 28,4 | 0 | 50,7 | extremo | 0 |
| 2024-01-03 | 0 | 0 | 35,8 | 19,9 | 14 | 11 | 27,4 | 0 | 49,4 | muy_alto | 0 |
| 2024-01-04 | 0 | 0 | 36,6 | 20,5 | 11 | 11,2 | 25,6 | 0 | 49,8 | muy_alto | 0 |
| 2024-01-05 | 0 | 0 | 36,8 | 20,3 | 15 | 12,7 | 29,2 | 0 | 51,8 | extremo | 0 |
| 2024-01-06 | 0 | 0 | 37,3 | 21,8 | 11 | 13 | 29,2 | 0 | 52,4 | extremo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 20.
75% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 149 ha w 2016 r., 958 ha w 2017 r., 549 ha w 2021 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 1 049 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Bardzo suche powietrze: 49 % powierzchni (Benin)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 17 gru | 34,7 °C | 13 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 18 gru | 34,5 °C | 12 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
| 19 gru | 33,6 °C | 15 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 20 gru | 33,2 °C | 13 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 21 gru | 33,5 °C | 12 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 22 gru | 35,5 °C | 18 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 23 gru | 34,6 °C | 17 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 55 |
| 24 gru | 33,7 °C | 15 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 25 gru | 33,0 °C | 12 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 56 |
| 26 gru | 31,7 °C | 13 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 56 |
| 27 gru | 32,7 °C | 13 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 54 |
| 28 gru po | 33,4 °C | 16 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 29 gru po | 33,8 °C | 15 % | 29 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 30 gru po | 34,5 °C | 15 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
| 31 gru po | 35,3 °C | 16 % | 29 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 1 sty po | 35,5 °C | 16 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 2 sty po | 35,9 °C | 14 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 3 sty po | 35,8 °C | 14 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 4 sty po | 36,6 °C | 11 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
| 5 sty po | 36,8 °C | 15 % | 29 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 6 sty po | 37,3 °C | 11 % | 29 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
Zaczął się przy FWI 51,0 i minimalnej wilgotności 13 %; wcześniej: 20 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 24.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (1 396 ha przy medianie 1 576 ha) i trwał 11 dni (mediana: 5 dni).
W żadnym w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł 1 mm: wszystkie zgasły bez deszczu.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 27 gru, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Żaden z 24 bliźniaków nie miał deszczu na koniec.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
28 grudnia 2023 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 141 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 118, czyli 7,9 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.