Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 11 sie 2026 – 25 sie 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 11 sierpnia 2026 na terenie gminy Kamina (Demokratyczna Republika Konga), a satelity rejestrowały ogień przez 15 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 5 835 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
Demokratyczna Republika Konga, 2026: 381. miejsce na 515.
Obwód GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego, po zmianie warstwy (sierpień 2025): ten pożar nie jest porównywany z pożarami z wcześniejszych lat, bo od tamtej pory warstwa GWIS daje więcej i większych obwodów.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 11 sie 2026 do 25 sie 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 65 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 15 sierpnia 2026; detekcje tego dnia: 24.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 34,6 °C i minimalna wilgotność 21 % w dniu 25 sierpnia 2026; porywy 35 km/h w dniu 13 sierpnia 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-08-11 | 2 | 9 | 31,9 | 19,6 | 27 | 9,5 | 19,4 | 0 | 36,9 | alto | 1 |
| 2026-08-12 | 1 | 11 | 32,6 | 20,3 | 22 | 9,5 | 30,2 | 0 | 37,1 | alto | 1 |
| 2026-08-13 | 4 | 29 | 33,5 | 19,7 | 17 | 12,2 | 34,9 | 0 | 41,9 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-14 | 10 | 58 | 32,7 | 19,4 | 21 | 13,7 | 28,8 | 0 | 43,7 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-15 | 24 | 211 | 31,7 | 17,5 | 18 | 11,6 | 28,1 | 0 | 41,8 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-16 | 24 | 202 | 31,5 | 17,5 | 15 | 12,2 | 31,3 | 0 | 42,6 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-17 | 10 | 150 | 32,4 | 15,9 | 13 | 11 | 25,2 | 0 | 43,5 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-18 | 0 | 0 | 33 | 15,7 | 12 | 12 | 25,2 | 0 | 46 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-19 | 4 | 27 | 32,9 | 16,2 | 12 | 12,2 | 28,8 | 0 | 46,4 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-20 | 5 | 44 | 32,6 | 16,4 | 12 | 11,4 | 22 | 0 | 45,8 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-21 | 13 | 131 | 32,5 | 16,3 | 16 | 11,4 | 22 | 0 | 46,1 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-22 | 21 | 204 | 33,6 | 16,5 | 19 | 11,2 | 23 | 0 | 45,7 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-23 | 16 | 95 | 33,9 | 16,3 | 17 | 12,8 | 28,4 | 0 | 47,7 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-24 | 3 | 39 | 34,2 | 20 | 18 | 10,8 | 29,2 | 0 | 45,7 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-25 | 1 | 7 | 34,6 | 19,7 | 21 | 12,6 | 33,1 | 0 | 46,6 | muy_alto | 1 |
| 2026-08-26 | 0 | 0 | 33,3 | 20,7 | 24 | 9,4 | 30,6 | 0 | 40,7 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-27 | 0 | 0 | 34,8 | 20,4 | 22 | 13,8 | 37,4 | 0 | 45,4 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-28 | 0 | 0 | 32,3 | 21,8 | 26 | 12,7 | 30,6 | 0 | 41,8 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-29 | 0 | 0 | 33,8 | 20,6 | 20 | 10,5 | 27,7 | 0 | 39,9 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-30 | 0 | 0 | 34,4 | 19,3 | 16 | 12,2 | 30,6 | 0 | 43,9 | muy_alto | 0 |
| 2026-08-31 | 0 | 0 | 35,4 | 19,3 | 16 | 11,8 | 32 | 0 | 44,3 | muy_alto | 0 |
| 2026-09-01 | 0 | 0 | 35,8 | 21,4 | 16 | 12,9 | 35,3 | 0 | 45,8 | muy_alto | 0 |
| 2026-09-02 | 0 | 0 | 34,1 | 21,3 | 21 | 8,9 | 26,3 | 0 | 41,9 | muy_alto | 0 |
| 2026-09-03 | 0 | 0 | 34,1 | 20 | 22 | 9,2 | 27 | 0 | 42 | muy_alto | 0 |
| 2026-09-04 | 0 | 0 | 32,9 | 20,4 | 39 | 11,1 | 34,9 | 2,1 | 16 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm). Deszcz przyszedł po pożarze: 2,1 mm, 4 wrz.
55% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 653 ha w 2017 r., 374 ha w 2018 r., 685 ha w 2019 r., 1 346 ha w 2023 r., 673 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 3 229 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy 60 dni bez deszczu: 26 % powierzchni (Demokratyczna Republika Konga)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 11 sie | 31,9 °C | 27 % | 19 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 12 sie | 32,6 °C | 22 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 13 sie | 33,5 °C | 17 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 14 sie | 32,7 °C | 21 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 15 sie | 31,7 °C | 18 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 16 sie | 31,5 °C | 15 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 17 sie | 32,4 °C | 13 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 18 sie | 33,0 °C | 12 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 19 sie | 32,9 °C | 12 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 20 sie | 32,6 °C | 12 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 21 sie | 32,5 °C | 16 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 22 sie | 33,6 °C | 19 % | 23 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 23 sie | 33,9 °C | 17 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 24 sie | 34,2 °C | 18 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 25 sie | 34,6 °C | 21 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 26 sie po | 33,3 °C | 24 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 27 sie po | 34,8 °C | 22 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 28 sie po | 32,3 °C | 26 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 29 sie po | 33,8 °C | 20 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 30 sie po | 34,4 °C | 16 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 31 sie po | 35,4 °C | 16 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 1 wrz po | 35,8 °C | 16 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 2 wrz po | 34,1 °C | 21 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 3 wrz po | 34,1 °C | 22 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 4 wrz po | 32,9 °C | 39 % | 35 km/h | 2,1 mm | Umiarkowane 16 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
20 sierpnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 425 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 199, czyli 13 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.