Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 25 mar 2022 – 4 kwi 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 25 marca 2022 na terenie gminy Kaiyamba (Sierra Leone), a satelity rejestrowały ogień przez 11 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 079 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 258. co do wielkości pożar w regionie Southern od 2016 roku (spośród 317 z własną stroną). Sierra Leone, 2022: 144. miejsce na 167.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 25 mar 2022 do 4 kwi 2022: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 105 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 3 kwietnia 2022; detekcje tego dnia: 23.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 0.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 37,0 °C i minimalna wilgotność 39 % w dniu 26 marca 2022; porywy 37 km/h w dniu 2 kwietnia 2022.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 0,88 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-03-25 | 0 | 0 | 36,5 | 24,3 | 42 | 11,5 | 32,4 | 4,5 | 8,1 | bajo | 1 |
| 2022-03-26 | 0 | 0 | 37 | 24,6 | 39 | 12,2 | 34,2 | 5,2 | 7,2 | bajo | 1 |
| 2022-03-27 | 0 | 0 | 36,4 | 24,3 | 41 | 12,1 | 29,2 | 2,3 | 9,9 | bajo | 1 |
| 2022-03-28 | 1 | 8 | 36,8 | 23,4 | 33 | 11,8 | 28,4 | 0 | 20,5 | moderado | 1 |
| 2022-03-29 | 0 | 0 | 36,1 | 23,9 | 38 | 13 | 30,6 | 0,1 | 21,9 | alto | 1 |
| 2022-03-30 | 0 | 0 | 34 | 24,1 | 58 | 10,6 | 28,1 | 1,5 | 8,4 | bajo | 1 |
| 2022-03-31 | 0 | 0 | 35 | 25,4 | 55 | 12,9 | 30,6 | 3,4 | 4,9 | muy_bajo | 1 |
| 2022-04-01 | 0 | 0 | 34 | 25,2 | 56 | 13,7 | 31 | 7 | 2,5 | muy_bajo | 1 |
| 2022-04-02 | 0 | 0 | 32,8 | 24,7 | 59 | 14,7 | 36,7 | 6,6 | 1,4 | muy_bajo | 1 |
| 2022-04-03 | 23 | 666 | 32,6 | 23,9 | 49 | 11,9 | 30,2 | 0,9 | 4,9 | muy_bajo | 1 |
| 2022-04-04 | 4 | 143 | 36,1 | 21,9 | 34 | 13 | 32,4 | 0 | 14,3 | moderado | 1 |
| 2022-04-05 | 0 | 0 | 36,2 | 21,9 | 40 | 12,6 | 30,6 | 0,1 | 15,1 | moderado | 0 |
| 2022-04-06 | 0 | 0 | 35,3 | 23,8 | 46 | 11,4 | 33,1 | 2,8 | 5,1 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 0. Deszcz przyszedł po pożarze: 2,8 mm, 6 kwi.
19% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 201 ha w 2016 r..
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,88 ha zabudowy i mieszkało około 150 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 25 mar | 36,5 °C | 42 % | 32 km/h | 4,5 mm | Niskie 8 |
| 26 mar | 37,0 °C | 39 % | 34 km/h | 5,2 mm | Niskie 7 |
| 27 mar | 36,4 °C | 41 % | 29 km/h | 2,3 mm | Niskie 10 |
| 28 mar | 36,8 °C | 33 % | 28 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 20 |
| 29 mar | 36,1 °C | 38 % | 31 km/h | 0,1 mm | Wysokie 22 |
| 30 mar | 34,0 °C | 58 % | 28 km/h | 1,5 mm | Niskie 8 |
| 31 mar | 35,0 °C | 55 % | 31 km/h | 3,4 mm | Bardzo niskie 5 |
| 1 kwi | 34,0 °C | 56 % | 31 km/h | 7,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 2 kwi | 32,8 °C | 59 % | 37 km/h | 6,6 mm | Bardzo niskie 1 |
| 3 kwi | 32,6 °C | 49 % | 30 km/h | 0,9 mm | Bardzo niskie 5 |
| 4 kwi | 36,1 °C | 34 % | 32 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 14 |
| 5 kwi po | 36,2 °C | 40 % | 31 km/h | 0,1 mm | Umiarkowane 15 |
| 6 kwi po | 35,3 °C | 46 % | 33 km/h | 2,8 mm | Bardzo niskie 5 |
Zaczął się przy FWI 8,1 i minimalnej wilgotności 42 %; wcześniej: deszcz dzień wcześniej. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 18.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,7 mm, 10 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 15,7 mm, 29 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 6,3 mm, 17 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 6,4 mm, 5 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 3,3 mm, 11 kwi.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (1 079 ha przy medianie 1 371 ha) i trwał 11 dni (mediana: 8 dni).
Wszystkie miały deszcz w ciągu dziesięciu dni po końcu: pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 4,6 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 4 kwi, a 6 kwi spadło 2,8 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 18 z 18, z medianą 4,6 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.