Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 2 kwi 2023 – 9 kwi 2023
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 2 kwietnia 2023 na terenie gminy Jore (Etiopia), a satelity rejestrowały ogień przez 8 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 3 418 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 216. co do wielkości pożar w regionie Gambela od 2016 roku (spośród 535 z własną stroną). Etiopia, 2023: 35. miejsce na 101.
Propozycje: Ulang · 2023Abobo · 2022Jore · 2017Jore · 2021
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 2 kwi 2023 do 9 kwi 2023: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Łączna moc promieniowania w dniu 5 kwietnia 2023; detekcje tego dnia: 63.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 6.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 39,9 °C i minimalna wilgotność 11 % w dniu 3 kwietnia 2023; porywy 46 km/h w dniu 6 kwietnia 2023.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Przesuń suwak, aby zobaczyć, jaką powierzchnię strona publikowała każdego dnia.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023-04-02 | 8 | 43 | 38,5 | 27,5 | 20 | 8,7 | 18,4 | 0 | 36,8 | alto | 1 |
| 2023-04-03 | 7 | 187 | 39,9 | 25,9 | 11 | 18,9 | 34,9 | 0 | 56,5 | extremo | 1 |
| 2023-04-04 | 14 | 167 | 39,6 | 26,2 | 17 | 19,2 | 36,4 | 0 | 57,5 | extremo | 1 |
| 2023-04-05 | 63 | 473 | 38,2 | 29,2 | 22 | 16,2 | 36,7 | 0 | 49,9 | muy_alto | 1 |
| 2023-04-06 | 12 | 224 | 39,4 | 29,7 | 25 | 21,7 | 46,1 | 0 | 54,8 | extremo | 1 |
| 2023-04-07 | 9 | 168 | 38,1 | 29,1 | 24 | 14,9 | 34,6 | 0 | 46,8 | muy_alto | 1 |
| 2023-04-08 | 9 | 83 | 39 | 30,1 | 26 | 20,2 | 42,8 | 0,1 | 52,1 | extremo | 1 |
| 2023-04-09 | 7 | 32 | 39,4 | 30 | 23 | 18 | 41,4 | 0,5 | 50 | extremo | 1 |
| 2023-04-10 | 0 | 0 | 38,9 | 29,6 | 23 | 20,8 | 43,2 | 0 | 53,8 | extremo | 0 |
| 2023-04-11 | 0 | 0 | 39,3 | 30,5 | 23 | 26,1 | 52,9 | 0 | 61,1 | extremo | 0 |
| 2023-04-12 | 0 | 0 | 38,4 | 28,5 | 25 | 25,1 | 51,8 | 1 | 49,8 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 6. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,0 mm, 12 kwi.
98% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 2 631 ha w 2017 r., 227 ha w 2018 r., 658 ha w 2019 r., 3 170 ha w 2021 r., 2 432 ha w 2022 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 3 338 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2 kwi | 38,5 °C | 20 % | 18 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 3 kwi | 39,9 °C | 11 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 56 |
| 4 kwi | 39,6 °C | 17 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 58 |
| 5 kwi | 38,2 °C | 22 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
| 6 kwi | 39,4 °C | 25 % | 46 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 55 |
| 7 kwi | 38,1 °C | 24 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 8 kwi | 39,0 °C | 26 % | 43 km/h | 0,1 mm | Ekstremalne 52 |
| 9 kwi | 39,4 °C | 23 % | 41 km/h | 0,5 mm | Ekstremalne 50 |
| 10 kwi po | 38,9 °C | 23 % | 43 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 54 |
| 11 kwi po | 39,3 °C | 23 % | 53 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 61 |
| 12 kwi po | 38,4 °C | 25 % | 52 km/h | 1,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
Zaczął się przy FWI 36,8 i minimalnej wilgotności 20 %; wcześniej: 6 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 31.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 6,7 mm, 2 cze.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 11,4 mm, 2 cze.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (3 418 ha przy medianie 3 725 ha) i trwał 8 dni (mediana: 7 dni).
W 13 z 31 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,6 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 9 kwi, a 12 kwi spadło 1,0 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 18 z 31, z medianą 1,6 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
3 kwietnia 2023 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 96 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 47, czyli 3,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.